SŞ

Sami Levi

Sami Levi Biyografisi

Yahudi asıllı Türk şarkıcı

Sami Levi, 13 Nisan 1981 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Musevi cemaatinde bundan böyle çok eksik konuşulan Ladino dilindeki Sefarad müziği ile büyüdü. Müzikle 5 yaşında iken anaokulunda tanıştı. İlkokul öğretmeni Levi ailesini Sami’nin sesi konusunda uyardı ve mutlaka değerlendirmesini söyledi. 1998 yılında Göztepe Lisesinden mezun oldu.

Sami Levi, aile büyükleri göre kullanrkılarla Sefarad kültürünü öğrendi. 1996 yılında Cem Stamati’yle olan arkadaşlığı Sami’yi Sefarad Grubu ile tanıştırdı. Yaklaşık 8 sene Sefarad müziğiyle profesyonel olarak uğraşan Sami Levi grubun solistidir. Grubun üyeleri Sami Levi grubun solisti, Cem Stamati grubun bas gitaristi ve Ceki Benşuşe grubun gitaristidir.

22 Aralık 2003 tarihinde gurup olarak birincil albümlerini çıkardılar. 14 Temmuz 2005’te yayınlanan ve uzun zaman liste başı olan ikinci albümlerini çıkardılar. Bu iki albümlerinden “Osman Aga“, “Ne ayrım eder?”, “Yastayım”, “Ben Seni Severim” “Vakti Geldi”, “Aşk İçin” ve “Seni ne Çok Sevdiğimi” gibi birçok hit şarkı çıkaran grubun müziği Türkiye’de büyük ilgi gördü. Gurup Sami Levi’nin solo kariyerinden sonradan dağılmıştır.

2007 yılında Show Tv’de ekrana gelen “Bak Kim Dans Ediıldı. Burada kendisine dansçı Demet Muhakkak eğitmen olarak tezgâhtar oldu. Birinciliği Bengü’nün kazandığı yarışmada Sami Levi ikinci olmuştur. Doğa Bekleriz de üçüncü olmuştur. Jüri üyeleri; Burhan Öçal, Nur Yerlitaş, Sevim Gözay, Oktay Keresteci, Aytunç Bentürk yaparken sunuculuğunu Şebnem Dönmez’in yaptığı yarışmada Zeynep Mansur, Doğa Bekleriz, Asuman Krause, Bengü, Nermin Tuncer, Billur Kalkavan, Banu Engebeli, Sami Levi, Berksan Özer, Cemil Özeren, Fatih Cansız, Zaza Enden yarıştı.

Sami Levi, 1 Eylül 2013 tarihinde dansçı Demet Şaşmaz ile evlendi. Era Nes Levi adında bir kızı oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sadettin Kaplan

27 Ekim 2017 tarihinde Acun Ilıcalı‘nın kanalı TV8‘de başlayan “Box’un Yıldızları” adlı Tv programına katıldı. Ünlülerin birbiriyle dövüşeceği bu yeni müsabaka programına; Ulusal boksör Adem Kılıçcı, Bilgehan Demir ve Dilara Bayrak Direği sunuculuk yaparken erkek yarışmacılar Bülent Çetinaslan, Çılgın Sedat, Doğuş, Sami Levi, Şenol İpek, Ateş Fatih Uçan, Ramazan Kalyoncu, Ölümsüz Mercimek, kadın yarışmacılar Asena Övünç Bilmek, Fulya Bariz, Aycan Demirci, Ayşıl Özaslan, Sahra Işık, Berna Canbeldek olacaktır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı