SŞ

Sarah Palin

Sarah Palin Biyografisi

Alaska Valisi Sarah Palin, ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı John McCain‘in başkan yardımcısı adayıdır.
Sarah Louise (64tarihinde, Idaho eyaletindeki Sandpoint’da doğdu. Annesi Sarah Heath, bir okulda sekreter, Babası Charles R. Heath, fizik öğretmenliğinin yanı sıra atletizm antrenörlüğü yapmaktadır. Sarah Palin’in anne ve babası 1964’te Alaska eyaletindeki Skagway şehrine taşındılar. Sarah Palin, 1982’de Wasilla High School lisesinden mezun oldu. 1987 yılında ise Idaho Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu. Gazetecilik mezunu, bir süre televizyonda spor muhabirliği yapmış.

Sarah Palin, lisedeyken basketbol takımının oyun kuruculuğunu üstlenmiş. 1984 yılında Alaska alımlılık yarışmasını kazanmış.

Siyasete atılmaya karar verdi ve 1996 yılında Wasilla’da belediye başkanı seçilerek 2002 yılına değin bu görevde kaldı. 2003-2004 yıllarında Alaska Petrol ve Doğal Gaz Rezervleri Dairesi’nde Denetim Kurulu üyeliği yaptı.

2006 yılının Ağustos ayında Cumhuriyetçi Parti’nin ön seçimlerini açık farkla kazandı. 7 Kasım 2006’da Alaska’nın ilk bayan valisi seçildi. Alasan Palin, halkın yüzde 80’inden destek görüyor.

Milli Ateşli Silahlar Derneği (National Rifle Association) üyesidir. Sarah Palin muhafazakar görüşleriyle bilinmektedir. Ölüm cezasını desteklemekte eşcinsel evliliklerine aleyhinde çıkmaktadır. Kürtaj karşıtı Palin, hamileliğin ilk aylarında Down sendromu taşıdığını öğrendiği bebeği 2008 yılında dünyaya getirmiştir.

4 Aralık 2006 tarihinde Alaska Valiliği’ne seçildi.

Alaska Valisi ve Cumhuriyetçi Parti’nin 2008 Amerika Birleşmiş Devletleri başkanlık seçimlerindeki başkan yardımcısı adayı olan Amerikalı siyasetçidir.

Ailesiyle birlikte Anchorage’ın 40 aks kuzeyindeki Wasilla’da yaşayan Sarah Palin, North Slope’da etkinlik belirten bir iş adamı Eskimo Todd Palin ile evlidir. Todd Palin, hayatı her tarafında Alaska’da ticari balıkçılık yapmış biridir.Çiftin 5 çocuğu vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Suna Pekuysal
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı