SŞ

Savaş Ay

Savaş Ay Biyografisi

Savaş Ay, 26 Mart 1954 tarihinde şarkıcı Şükran Ay ve Ünlü sihirbaz ve misafir etme sanatçısı Turan Turanlı’nın oğlu olarak İstanbul Üsküdar’da doğmuştur. Çocukluk yılları İstanbul Üsküdar Selamsız’da geçmiştir. Işıl ay adında şarkıcı kız kardeşi vardır. Marmara Koleji ve Pertevniyal Lisesi’nde okudu. Lise yıllarında Milli Oyunlar ekibi şefliğini yaptı. Babasının aldığı bir kararla lise yıllarında soyadları mahkeme emri ile annesinin soyadı olan “Ay” oldu Marmara Üniversitesi İktisat ve idari bilimler Fakültesini bitirdi. Savaş Ay, daha sonra İİTİA’ da (İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi) eğitim görmüştür.
Çocukluk yıllarında okuduğu çizgi roman “Cilt cilt” den etkilenip gazeteci elde etmek istemiş.

Gazetecilik mesleğine 1974 yılında Dünya gazetesinde muhabir olarak başladı. Daha sonraları Çevirmen, Vatan, Milliyet, Sabahleyin,Posta gazetelerinde ve Akajans’ta çalıştı. Yıllık gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Uluslararası Muhabir ve Fotoğrafçı olarak Sipapress’te çalıştı. Fotoğrafları Time,Bunte dergilerinde kapak oldu. 1984 yılında Mehmet Ali Birand’la 32. Günde televizyon haberciliğine başladı. Gazeteci ve televizyon programcısı olarak 600′ün üstünde ödüle layık görüldü. Bu ödüllerden en ilginç ve en iyisi ise Türkiye gazeteciler cemiyeti 1992 yılın gazetecisi ödülü’ dür.Savaş Abi travesti kılığına girip onların yaşadığı bazı zorlukları gözler önüne sermiş ve bunu haberle harmanlamasını bilip bu ödülü layıkıyla haketmiştir.

1993 yılında “A Takımı” adlı bir haber programı yapmaya başladı. ATV, Kanal 6, star tv, TGRT, kanal 1 gibi tv kanallarında A takımının yanısıra ; Savaş Ay’la show biz”, “Savaş Ay’la tozlu yollar”, “Savaş Ay’la sokak arası”, “studyo 4”, “Savaş Ay’la Muhabir” gibi programlar yaptı lakin A takımından tam 15 sene vazgeçemedi. Bu programla bir fazla prensip imza atan Savaş Ay, Sancı DoğuBeyazıt’a mektep kampanyası nedeniyle bir gecede tam 1 trilyon (eski TL) para toplayarak adından uzun yıllar bahsettirdi. Bunun yanısıra yapmış olduğu “Beyaz Tebeşir” kampanyası ile tekrar bir çok çocuğun okumalarına sebeb olarak yüzlerini güldürdü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Simona Halep

Savaş ay’ın yazmış olduğu 6 kitap vardır. Bunlar;”Ay Hikayeleri”, “Göz Tanığı”, “Ara Cadde”, “Sokak Çocuğu”, “Balçık Şevketin Torunu” ve son olarak da “Anlat Savaş Abi’ne adlı kitaplardır.

2000 yılında Beyazıt Öztürk ve Kerem Alışık‘ında oynadığı “Dansöz” adlı filmin yönetmenliğini ve mantıksal bağ yazarlığını yaptı. bir de filmlerde de oynadı.

1999 yılında Gırtlak kanseri olduğu öğrendi, sesini kaybetti fakat senelerdir kanserle mücadele eden Savaş Ay, 9 Kasım 2013 tarihinde hayatını kaybetti.

Savaş Ay’ın Ulaşcan Ay adında bir oğlu ve bir kızı vardır.

Filmleri :
1988 – Üçüncü Göz
1996 – İstanbul Kanatlarımın Aşağıda, ( Oyuncu)
1998 – Eyvah Babam (dizi)
2000 – Dansöz, (Yönetmen, Senarist, Oyuncu)
2000 – Yazık Kızım Büyüdü (dizi)
2003 – Mühürlü Güller (dizi)
2007 – Maskeli Beşler: Irak
2008 – Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı