SŞ

Savaş Dinçel

Savaş Dinçel Biyografisi

Televizyon dünyasında “Ekmek Teknesi” ve “Gürültüsüz Gemiler” adlı diziler ile ünlü dizi, sinema ve tiyatro oyuncusu.
Savaş Dinçel, 1942 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokulu Koca Ragıp Paşa İlkokulu’nda okuduktan daha sonra eğitimine İstanbul Erkek Lisesi‘nde devam etti. Arkasında İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne başladı. Tiyatro eğitimine devam ederken bir yandan da karikatür çizmekteydi. 1962 yılında başladığı İstanbul Kent Tiyatroları’ndan 1980‘de sıkıyönetim duyuru edilmesiyle uzaklaştırıldı.

Bir dönem Güldürü Eğitim Merkezi’nde ve Günaydın Gazetesi’nde karikatürist olarak çalıştı. Günaydın Gazetesi’ndeki “Tonton” adlı karikatürü ile tanındı. Münir Özkul Tiyatrosu, EMRINDEKI Tiyatrosu, YEN-AR Tiyatroları‘nda çalışan Dinçel, Müjdat Gezen‘le birlikte Miyatro Yurttaş Tiyatrosu‘nu kurdu. Bir süre sonra Şehir Halkı Tiyatroları’na geri dönen Dinçel, iki tane karikatür sergisi açmıştır. 1997 yılında “Kurtuluş” adlı sinema filminde İsmet İnönü‘yü canlandırdı. Yine benzer sene Mustafa Altıoklar‘ın yönetmenliğini yaptığı başrollerinde Okan Bayülgen, Müjde Ar ve Mustafa Uğurlu‘nun yer aldığı filmde “Berber Ali“yi canlandırdı.

1998 yılında “Cumhuriyet” adlı sinema filminde tekrar İsmet İnönü’yü canlandırdı. Ardındaki 2000 yılında “Bakımlı Alanda Kısa Paslaşmalar” adlı filmde canlandırdığı Hacı karakteriyle 8. ÇASOD Film Ödülleri‘nde ve 22.Siyad Türk Sineması Ödülleri‘nde “En İyi Erkek Oyuncu” Ödülleri’ni aldı.

2002 yılında ATV’de “Ekmek Teknesi” adlı dizide Nusret Baba rolüyle karşımıza çıktı. 2006 yılında Ömer Uğur‘un “Eve Dönüş” adlı filminde rol aldı. Vefatına dek Şehir Tiyatroları’nda oyunculuk ve yönetmenlik yapmış olan Savaş Dinçel, son olarak ATV’de yayınlanan “Sessiz Gemiler” adlı yapımda yer almıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Selda Alkor

Sessiz Gemiler adlı dizinin çekimleri esnasında sırasında rahatsızlanan Dinçel, geçirdiği ameliyat ardından yaşadığı komplikasyonlar sonucunda 20 Aralık 2007 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı