SŞ

Sedat Ergin

Sedat Ergin Biyografisi

Hürriyet gazetesi genel yayınlama yönetmenidir.

Sedat Ergin, 1957 yılında istanbul’da doğmuştur. Lise eğitimini İstanbul’da Robert Kolej’de almıştır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Daha üniversite yıllarında iken 1975 yılında Türk Haberler Ajansı Dış Haberler Servisinde gazeteciliğe başladı.

1976-78 yılları arasında Türk Haberler Ajansılomasi, başbakanlık ve meclis muhabirliği yaptı. 1979-1987 yılları arasında ise, Cumhuriyet Gazetesi Ankara bürosunda diplomasi muhabiri olarak ödev yaptı.

1987 yılında Bağımsızlık gazetesine geçerek, gazetenin Washington muhabirliğini üstlendi, 6 yıla yakın bir vakit bu görevi yürüttü. 1 Mart 1993’te Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilciliği görevine geldi. 2005 yılına değin 12 sene bu görevi yaparken bununla beraber gazetedeki köşesini yazarken, bir yana da düzenli olarak CNN-Türk’te Ankara Kulisi programına katıldı.

17 Mart 2005 tarihinde Milliyet Gazetesi genel yayınlama yönetmenliği görevi ile Özgürlük gazetesinden ayrıldı. 2009 yılının Ekim ayında her tarafta Bağımsızlık gazetesine geldi ve köşe yazılarına devam etti.

1997 yılında Kolaylık-Yol hükümetinin çöküşünü anlatan ı yazı dizisiyle ve 2003 yılında 1 Mart tezkere krizine dışarı giden süreci anlattığı ‘Bizden Saklananlar’ dizisiyle iki kez Sedat Simavi basın ödülünü kazandı.

26 Ağustos 2014 tarihinde Bağımsızlık gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı göre Bağımsızlık gazetesinin yeni genel yayın yönetmeni olarak Sedat Ergin’in adı açıklanmıştır.

Sedat Ergin, Canan Ergin ile evlidir.

Ödülleri :
1992 – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti gazetecilik ödülünü kazandı.
1997 – “Kasırga Dosyası” tefrika ile Sedat Simavi basın ödülünü kazandı.
2003 – “Bizden Saklananlar” tefrika ile Sedat Simavi basın ödülünü kazandı.
2003 – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti gazetecilik ödülünü kazandı.
2010 – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti gazetecilik ödülünü kazandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sezai Altekin
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı