SŞ

Selahattin Altınbaş

Selahattin Altınbaş Biyografisi

Udi besteci

Selahattin Altınbaş, 1939 yılında Balıkesir’in Susurluk İlçesi’de doğdu. Müzisyen bir ailenin ferdi olan Selahattin Altınbaş’ın babası kemanî Abdi Altınbaş’tır. Müziğe daha 7-8 yaslarında iken kemanla başlayan ufak Altınbaş ciddi müzik, nota, nazariyat, solfej derslerini Saatçi Mehmet Efendi, İzzet Irca ve amcası İzzet Altınbaş’tan aldı. İlkokulu bitirdiğinde akordeona da alaka duydu. Babasının aldığı akordeonu hiçbir ders almadan profesyonelce çalmaya başladı. Bu dönemde amcası Udi İzzet Altınbaş’tan fazla etkilenerek ud çalmaya karar verdi.

1966 yılında TRT‘nin açmış olduğu ud sanatçısı sınavını kazanarak Ankara Radyosuna girdi. Bu kurumda ud sanatçısı, koro sefi ve repertuar yoklama kurulu üyeliği yaptı. 1999 yılında TRT’den emekli oldu.

Selahattin Altınbaş ‘Elbet bir gün buluşacağız’, ‘Şarkılara sordum söylemediler’, ‘Söyleme bilmesinler bu aşkın bittiğini’, ‘Duydum ancak unutmuşsun gözlerimin rengini’, ‘Ömrümüzün son demi, son baharıdır bundan böyle’ gibi unutulmayan besteler onun eseridir.

Uyruk gazetesinin 1977’de açmış olduğu “Yılın Sevilen Şarkıları” yarışmasında Muhayyerkürdi makamındaki “Duydum fakat unutmuşsun gözlerimin rengini” ve Hüzzam makamındaki “Ömrümüzün son demi, sonbaharıdır artık” adlı şarkılarıyla ödül aldı.

Hayatının son dönemine kadar 77 şarkı ve 3 saz eseri besteledi. Selahattin Altınbaş, evli ve üçü erkek dört çocuk babasıydı.

Selahattin Altınbaş, 18 Aralık 2003 günü siroz nedeniyle 64 yaşında Ankara’da yaşama veda etti.

Bestelerinden bazıları:
Kumruları dinledim susuverdiler (Uşşak)
Ömrümüzün son demi sonbaharıdır bundan böyle (Hüzzam)
Duydum ama unutmuşsun gözlerimin rengini (Muhayyerkürdi)
Dilimi bağlasalar, anmasam hiç adını (Hüzzam)
Söyleme bilmesinler bu aşkın bittiğini (Hüzzam)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Senan Kara
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı