SŞ

Selahattin Demirtaş

Selahattin Demirtaş Biyografisi

Selahattin Demirtaş, 10 Nisan 1973 tarihinde Elazığ‘ın Palu ilçesinde doğdu. Zaza kökenli olup, babasının adı Tahir, annesinin adı Sadiye’dir. 3’ü erkek 7 kardeş olan Demirtaş kardeşlerden yalnızca Tüzük Mahkemesi kadar kapatılan DTP’nin eski Genel Başkanı Nurettin Demirtaş Üniversite eğitimini tamamlayamadı. Bir kız kardeşi avukat diğer 3 kız kardeşi üniversite eğitimlerini tamamlayarak hoca oldu. Diğer erkek kardeşi olan Süleyman Demirtaş dokuma mühendisi olarak çalışıyor.
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Selahattin Demirtaş bir süre kardeşi Aygül Demirtaş ile birlikte özgürlük avukatlık yaptı. Demirtaş 2006 yılında (İHD) İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanlığı yaptı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Milletlerarası Af Örgütünün Türkiye Şubesi yöneticiliklerinde bulundu.

Türkiye Büyük Irk Meclisi 23. Dönem Diyarbakır Milletvekili ve 1 Şubat 2010 den itibaren (BDP)Uzlaştırma ve Demokrasi Partisi benzeyen genel başkanlığı yaptı. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan olan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde BDP’nin desteklediği egemen aday olarak Hakkari‘den aday olmuş ve her yerde Milletvekili seçilmiştir.

İyi düzeyde Zazaca, orta düzeyde İngilizce ve Kürtçe haberdar olan Selahattin Demirtaş, öğretmen Başak Demirtaş ile evli ve 2 çocuk babasıdır. 2004 doğumlu anlamında “Delal’ adında kızı ve 22 Temmuz 2007 doğumlu Kürtçede “samimi gelen’ anlamında “Dılda” adı bahşedilen ikinci bir kızı daha oldu.

22 Haziran 2014’te Figen Yüksekdağ ile birlikte HDP eşbaşkanlığına seçildi. Selahattin Demirtaş, 2014 yılı Ağustos ayında yapılan Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi’ne katıldı. %9.76 oy alarak 3. sırada kaldı.

7 Haziran 2015 ve 1 kasım 2015 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nden istanbul 1. bölgeden milletvekili seçildi.

4 Kasım 2016 tarihinde HDP Benzeşen Başkanı Figen Yüksekdağ ve 9 HDP’li milletvekili ile birlikte Türkiye Anayasası’na tarafından “suç dağlamak amacıyla örgüt düzenlemek”, “terör örgütü üyesi elde etmek”, “silahlı terör örgütüne abone olmak”, “örgüt namına kabahat derin etki bırakmak” iddialarıyla gözaltına alındıktan daha sonra tutuklanarak Edirne F Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sacit Aslan

21 Şubat 2017 tarihinde Doğubayazıt 2. Asliye Canice Mahkemesince “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini ve devletin kurum ve organlarını aşağıladığı” gerekçesiyle 5 ay hapis cezası verildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı