ŞS

Selahattin Gürkan

Selahattin Gürkan Biyografisi

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı

Selahattin Gürkan, 1958 yılında Malatya’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Malatya‘da tamamladı. Bolu Eğitim Enstitüsünden 1978 yılında mezun oldu. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat bölümünden 1994 yılında mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bölümünden ise 1996 yılında mezun oldu.

Selahattin Gürkan, askerlik görevini yaptıktan sonradan 1979-1989 tarihlerinde Milli Eğitim Bakanlığı’na tabi devlet okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. sonradan (1989 – 1995 yılları aralarında Ulusal Eğitim İlçe Müdürlüğü görevinde bulundu.

Selahattin Gürkan, 1995-2001 yılları aralarında MEB İlköğretim Müfettişi, 2001 ila 2003 yılları aralarında Malatya İŞ- KUR İl Müdürü olarak devir yaptı.

İnönü Üniversitesi, Lokal Yönetimler Bölümü’nde Konuk Öğretim Üyesi olarak dersler veren Selahattin Gürkan farklı üniversitelerin düzenlediği Göç, Sosyal Entegrasyon, Turizm gibi konularda panel, konferans gibi öbür akademik toplantılara hatip olarak katılmaktadır.

Selahattin Gürkan, evlidir ve 2 çocuğu vardır.

28 Mart 2004 tarihinde yapılan Türkiye lokal seçimlerinde Egemen namzet olarak Malatya, Battalgazi Belediye Başkanlığını kazandı.

2008 yılından itibaren İnönü Üniversitesi, Lokal Yönetimler Bölümü Misafir Öğretim Üyeliği yaptı.

2009 yılında Yargı ve Yeniden Yapılanma Partisi (AKP)’ne geçerek 29 Mart 2009 tarihinde yapılan Türkiye lokal seçimlerinde Yargı ve Kalkınma Partisi (AKP) adayı olarak Malatya, Battalgazi Belediye Başkanlığını ikinci kez kazandı.

Nisan 2011 ayından itibaren Tarihi Kentler Birliği, Plan ve Bütçe Kurul Başkanlığı görevini üstlendi.

30 Mart 2014 tarihinde yapılan Türkiye lokal seçimlerinde Yargı ve Yeniden Yapılanma Partisi (AKP) adayı olarak Malatya, Battalgazi Belediye Başkanlığını üçüncü kere kazandı.

Selahattin Gürkan, değişik Sivil Toplum Kuruluşlarında Idare, Spor Kulübü Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2010 yılından itibaren Fırat Kalkınma Ajansı Idare Heyeti Üyesidir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Serap Paköz

Selahattin Gürkan, Milli ve Milletlerarası kurum ve kuruluşlardan taltif edilen fazla sayıda ödül ile birlikte Türkiye Büyük Halk Müziği Meclisi (TBMM) Yılın Belediye Başkanı Ödülü’ne ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüştür.

Selahattin Gürkan, 31 Mart 2019’da yapılan lokal seçimlerde AK Parti, Malatya Büyükşehir belediye başkan adayı oldu. Selahattin Gürkan, 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde AK Parti, adayı olarak %68.47 oy oranı ile seçilerek Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Bulunduğu Siyasi Partiler :
2009 – —– – Yargı ve Yeniden Yapılanma Partisi (AKP)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı