ŞS

Selçuk Bayraktar

Selçuk Bayraktar Biyografisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile 14 Mayıs cumartesi günü evleniyor.

Selçuk Bayraktar, 1980 yılında istanbul’un Sarıyer ilçesinde ortanca çocuk olarak doğmuştur. Aslen Trabzonludur. Haluk Bayraktar ve Ahmet Bayraktar adlarında kardeşleri vardır. Babası Baykar Alet’nın sahibi Özdemir Bayraktar’dır. 1990’lı yıllarda siyaset yapan baba Özdemir Bayraktar o yıllarda Recep Tayyip Erdoğan ile tanıştı.

Selçuk Bayraktar, 1997 yılında Robert Kolej’den ları aralarında İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine devam etti. Üniversite eğitimi esnasında University of Pennsylvania’nın GRASP laboratuvarından staj kabulü aldı. Staj dahilinde almış olduğu burs teklifiyle, yüksek lisans eğitimini 2002-2004 arasında Upenn’de sürdürdü. University of Pennsylvania‘da insansız uçaklar üzerine master, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) robotik kontrol sistemleri konusunda doktora yaptı. bununla birlikte ödüllü akademisyen Prof. Dr. George Pappas’ın yardımcısı olarak araştırma asistanlığı görevini sürdürdü.

Araştırmaları kapsamında dünyada öncelikle İHA’ların formasyon uçuşu deneyleri, hava-yer robot takımlarının koordinasyonu, uçuş teftiş ve güdüm sistemleri konularında bilimsel yayınlara konu olan araştırmalar gerçekleştirmiştir.

Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan daha sonra çalışmaları esnasında göstermiş olduğu üstün başarılardan nedeniyle MIT (Massachusetts Institute of Technology)’de buri almıştır. Doktora eğitimi sürecinde İnsansız Helikopter Sistemlerine kavgacı manevra yapma kabiliyeti kazandıracak otomatik uçuş kontrol algoritmaları alanında incelemeler yürütmüştür.

2007 yılından bu yandan Baykar Makina bünyesinde teknik müdürlük (CTO) görevini yürütmektedir. Baykar bünyesinde Milli ve Özgün olarak geliştirilen İnsansız Hava Arabulucu Sistemleri’nin aviyonik sistem mimarisi, uçuş denetleme, seyrüsefer algoritmalarının geliştirilmesi, sistem kinematiği ve dinamikleri, elektronik teçhizat ve gömülü yazılım geliştirme vb. konularda çalışmaktadır.

Taktik İnsansız Hava Aracı olan Bayraktar, 17 Aralık 2015 tarihinde Roketsan şirketinin geliştirdiği füzeyi atmış ve 2 adet Roketsan MAM-L güdümlü füzesi yüklü şekilde yapılan atış testinde %100 isabet ile hedefleri dövme başarısını gösterdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Suna Selen

Başarıları:
– Ulusal Havacılık rekorlarına imza atan Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı Sistemi’nin güdüm ve denetim sistemi tasarımı
– Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ilk Milli İHA olma ünvanına sahip Bayraktar Mini İHA’nın tasarımı
– Bayraktar TB2 İHA Sistemi ile Ulusal Füze atışının başarıyla tamamlama (Türk Patent Enstitüsü Tescil No: 2015 03023)
– Türkiye’nin birincil döner kanat İHA Sistemi Malazgirt İHA’nın tasarımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile 14 Mayıs cumartesi günü evleniyor.

14 Mayıs 2016 tarihinde Sümeyye Erdoğan ile evlendi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş‘ın Halkalı’daki Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde kıydığı nikahta şahitler arasında Başbakan Ahmet Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Bosna Hersek lideri Bekir İzzetbegoviç, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Lübnan eski Başbakanı Saad Hariri ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama gibi isimler vardı. Geline düğün cüzdanını Abdullah Gül verdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı