S

Selma Ergeç

Selma Ergeç Biyografisi

Selma Ergeç, 1978 doğumlu oyuncu ve manken. Selma Ergeç başta oynadığı televizyon dizileriyle tanındı ve hür olarak mankenlik de yapıyor. Kavgacı Kız adlı televizyon dizisinde ‘Gül’ karakterini canlandıran Ergeç, 2006 yılında, Sis ve Gece ile Beş Zaman adlı iki sinema filminde rol aldı.
Selma Ergeç, 1978 yılındbir annenin birincil çocuğu olarak Hamm BockumHoevel, Almanya’da dünyaya geldi. Bir kız, bir erkek kardeşi var. Babası Adana’lı bir doktor, annesi ise hemşireydi.

1983’de ailesinin Mersin, Erdemli’ye taşınmasıyla ilkokula burada başlayan Ergeç, arkasında Ankara’ya taşınmalarıyla Or-Lahza İlkokulu’na devam etti. Son sınıftayken Almanya’ya dönüş yapmalarıyla 1989’da Grundschule (ilkokul) Gottmadingen’den mezun oldu. Gymnasium (ortaokul) Ochtrup’un ardındaki 1993-1995 yılları her tarafında Gymnasium Georgianum Vreden’de okuyan Ergeç, 1995-1996 yılları arasında Oxford, İngiltere’de Headington Girls School’da yatılı olarak okudu. 1996-1998 aralarında Gymnasium Georgianum Vreden’e devam etti ve 1994 yılında öğrenci değişimi programı kapsamında Lille/Fransa’ya gitti. 1993-1998 arasında Euregio Orchester, Musikschulorchester ve Streichergrupp orkestralarında keman çaldı.

Drama, İngiliz Edebiyatı ve güzel sanatlar ağırlıklı dersler alırken, tıp okumaya karar veren Ergeç Almanya’ya döndü ve 1998’de Münster Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (Westfaelische Wilhelms Universitaet Muenster) girdi. 6 takvim okulunun ilk 3 yılının peşinde Türkiye’ye geldi ve Çapa Ivedi Dahiliye’de peşinde da Adana’da staj yaptı. Staj döneminin ardından eğitimine bir süre duraklamak istedi ve okuldan bir yıllık müsade aldı. “Evet hekim olup dünyayı kurtarmam gerekli lakin fazla oyuncu elde etmek da istiyorum” diyerek bir ay sonra ‘Böyle Mi Olacaktı’ adlı diziyle oyunculuğa başladı. Dizide bir yıl boyunca eroinman bir kızı canlandıran Ergeç, hemencecik arkasında ‘Ayça’ karakterini canlandırdığı ‘Yarım Elma’ adlı dizide 43 birim oynadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sima Sarıkaya

2000’de Uğurkan Erez Ajans’ta mankenlik ve fotomodellik yapmaya başladı. Emre Altuğ’un ‘Gidecek yerim mi var’ parçasının klibinde oynadı. Tıbba devam etmeme kararı alırken, 2002’de Fernuniversitaet Hagen’de psikoloji ve felsefe eğitimi aldı.

2003’de ünlü tiyatro ve dizi oyuncusu Aliye Uznunatağan’dan oyunculuk dersleri almaya başlayan Ergeç, bir dönem her tarafında da Müjdat Gezen Sanat Merkezi‘ne davetli öğrenci olarak katıldı. Hem İngiltere’de drama eğitimi aldı. 2004’de Soul Star Underground Newyork ve 360 İstanbul çalışan kıyafetleri tasarımlarında, stilist olarak çalıştı.

Selma Ergeç 2006 yılında iki filmde rol aldı. Orjiinal dili İngilizce olan polisiye-gerilim filmi, Sis ve Gece’de ‘Mine’ karakterini canlandırdı. Bu filmde Uğur Polat’la başrolleri paylaşan Ergeç’in rol aldığı diğer film ise Reha Erdem’in yönetmenliğini yaptığı Beş Vakit adlı drama oldu. Bu filmde bir öğretmeni canlandıran Ergeç, rolüyle ilgili şöyle konuşmuştu:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifRolle ilgili olarak bana söylenen umudu simgeleyen karakter olduğu. Sembolik ve parlak bir şahsiyet. Köyde yalnız lakin mutsuz değil. Yaptığı işi ve çocukları fazla seviyor. Ben çocukları fazla sevdiğim için hiç oynamama gerek kalmadı. Mesela bir soba aydınlatma sahnesi vardı, bacaklarım yandı! Soba sıcak fakat ne kadar sıcak farkında olan değilim. Bacaklarım kızarmış sıradan. Setten biri çekim bitince hemencecik buraya gel dedi ve üstüme su döktü. Buharlar çıktı!

Binicilik, tae kwon do ve eskrimle yakından ilgilenen Ergeç, Almanca, İngilizce, Fransızca, Latince ve İtalyanca konuşabiliyor.

Bir Kere evlenip boşanan Selma Ergeç, oyuncu Uğur Polat ile birlikte oldu.

Beko ve Elidor reklam filmlerinde oynadı.

Selma Ergeç, 2012 – 2014 yılları aralarında yayınlanan Mükemmel Yüzyıl adlı tarihi dizide Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi ve Pargalı İbrahim Paşa’nın eşi Hatice Sultan karakterini canlandırmıştır. Yönetmenliğini Taylan Biraderler‘in yaptığı, yapımcılığını Timur Savcı’nın üstlendiği, senaryosunu Meral Okay ve Meral Okay’ın ölümünden sonra Yılmaz Şahin’in yaptığı “Müthiş Asır” dizisinde; Halit Ergenç, Meryem Uzerli, Vahide Gördüm, Nebahat Çehre, Okan Yalabık, Burak Özçivit, Ozan Güven, Mehmet Günsür, Nur Fettahoğlu, Selma Ergeç, Pelin Karahan, Merve Boluğur, Engin Öztürk, Aras Bulut İynemli, Berrak Tüzünataç, Deniz Çakır, Meltem Cumbul, Sarp Akkaya gibi oyuncular rol almıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Soner Sarıkabadayı

2014 yılının Aralık ayında İkinci Dünya Savaşı‘nda Kırım Türkleri’nin yaşadığı acıları anlatan ve Cengiz Dağcı‘nın ‘Korkunç Yıllar’ romanından uyarlanan “Kırımlı” adlı sinema filminde Murat Şimşek, Gülçin Santırcıoğlu, Baki Davrak, Bülent Alkış, Burç Kümbetlioğlu ile birlikte oynadı.

2014 yılında başrollerde Timuçin Esen, Sinem Kobal, Bennu Yıldırımlar‘ın oynadığı “Gönül İşleri” adlı dizide saadet karakterini canlandırdı.

26 Eylül 2015 tarihinde çocukluğunda yaşadığı yer olan Almanya, Gottmadingen kasabasında Can Öz ile evlendi.

Ödülleri :
2011 – 16. Sadri Alışkın Ödülleri , Yılın En İyi Kadın Oyuncusu
2012 – Ahi Evran Üniversitesi, Yılın En Başarılı Genç Kadın Oyuncusu

Filmleri :
1997 – Böyle mi Olacaktı?
2001-2004 – Yarım Elma
2005 – Şöhret
2005 – Körfez Ateşi
2006 – Beş Süre
2006 – The Net 2.0
2007 – Sis ve Gece
2007 – Hırçın Kız
2007-2009 – Asi
2010 – Ses
2010 – Yürek Ağrısı
2011 – 2013 – Mükemmel Asır
2014 – Kırımlı (sinema)
2014 – 2015 – Gönül İşleri (Saadet) (Tv dizisi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı