S

Semahat Arsel

Semahat Arsel Biyografisi

Vehbi Koç‘un kızıdır. Koç Holding yönetim kurulu üyesidir.

Semahat Arsel, 1928 yılında Ankara’da doğmuştur. Sadberk Hanım ve Vehbi Koç‘un kızıdır. Rahmi Koç, Suna Kıraç, Sevgi Gönül kardeşleridir. Amerikan Kız Koleji’nden mezun oldu. Almanya’da Goethe Institute’den mezun oldu. 1964 – 1972 yılları arasında Koç Holding idare heyeti üyesi ve Vehbi Koç Vakfı idare heyeti üyesi olarak çalıştı. Setur Yönetim Kurulu Başkanı görevi yaptı.

Daha sonraki yıllarda TURYAT ve SANERC (Semahat Arsel NursinCenter)’in başkanlığını yaptı. Bu görevlerini halen sürdürmekte olan Arsel, bununla birlikte Vehbi Koç Vakfı idare heyeti başkanıdır. Florance Nightingale Vakfı ikinci başkanı ve Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu kurucusudur. Kuruluşunda Amerikan Hastanesi bünyesinde bulunan SANERC, 2004 tarihinde Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu’na bağlanmıştır. Semahat Arsel ayrıca TEGV’in de kurucu üyelerindendir.

2009 yılından bu yandan Tüpraş Idare Heyeti Üyesi’dir.

2012 yılındaTürkiye aidat rekortmeni olan Semahat Arsel, Mart 2013 itibariyle Forbes dergisinin yaptığı araştırmaya göre, 3,2 milyar dolar servetiyle Türkiye’nin 2. dünyanın ise 423. zengin ismidir. 2014 yılında aidat rekortmenleri listesinde 3. sırada yer aldı.

Semahat Arsel, 1956 yılında Nusret Arsel ile evlendi. Çocuğu yoktur.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Süleyman Turan
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı