S

Sera Kadıgil

Sera Kadıgil Biyografisi

CHP Parti Meclis Üyesi

Sera Kadıgil, 29 Kasım 1984 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Tam adı Saliha Sera Kadıgil’dir. Babası Gümüşhane’nin Kelkit İlçesi Babakonağı Köyü’ndendir. Babası avukat Engin Çelik Kadıgil’dir. Annesi Sevilay Kadıgil’dir. 2003 yılında Vefa Lisesinden mezun oldu. 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra avukat olarak İstanbul Barosuna belirli olarak özgür avukatlık yapmaya başladı.

2007 yılında İstanbul Üniversitesinde Özel Hukuk alanans eğitimini 2010 yılında “Sinema Eserleri” üstüne yazdığı tezi ile tamamladı. Aynı dönemde Londra Queen Mary Üniversitesinde fikir ve sanat eserleri ile telif hakları üstüne yüksek lisans eğitimi almıştır. İstanbul Üniversitesi Özel Hukuk alanındaki doktora eğitimi devam etmektedir.

2008 yılından bu yandan İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Yürütme Kurulu Üyesi olan Sera Kadıgil, bununla beraber “Kadıgil” Hukuk Bürosu’nun sahibidir.

Münhasıran kültür sanat alanında etkinlik bildiren Sera Kadıgil; Oyuncular Sendikası, Sinema TV Sendikası, Bakış Yönetmenleri Derneği, Kamera Asistanları Derneği, Reji Asistanları Derneği, Prodüksiyon Amirleri Derneği ve Bağımsız Tiyatrolar Derneği Girişimi’nin kurucu avukatı olup bu kurumların yanı sıra Bakırköy Belediye Tiyatrosu Oyuncuları Girişimi ve İstanbul Şehir Halkı Tiyatrosu Çalışanları Derneği (İŞTİSAN)’ın da avukatıdır.

2014 yılından beri Cumhuriyet Millet Partisi PM üyesidir. 2016 yılında CHP Parti Meclisi Üyesi, Hukuk ve Seçimden Sorumluluk Sahibi Genel Başkan Yardımcılığı- Hukuk İşleri Sorumlusu olarak atama almıştır.

Sera Kadıgil, 31 Ocak 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan‘a hakaret suçlamasıyla yargılandığı davada ifade vermek üzere geldiği adliyede polisler göre gözaltına alındı. sosyal ağ hesabından yaptığı paylaşımlar sebebiyle açılan soruşturma dahilinde gözaltına alındığı, söz konusu paylaşımlarda “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçunu işlemekle suçlandığı öğrenildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Selin Karacehennem

Sera Kadıgil savcılığa verdiği ifadenin ardındaki, tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı