S

Sezgin Burak

Sezgin Burak Biyografisi

Karikatürist, çizgi roman sanatçısı, “Tarkan” çizgi romanının yaratıcısı
Sezgin Burak, 15 Mayıs 1935 tarihinde Adapazarı, Düzce’de Kerim ve Fatma Burak çiftinin çocuğu olarak doğmuştur. Aytekin, İlhan, Aslan ağabeyleri ve Soner ile Ersin Burak adlarında kardeşleri vardır. Karikatürist Faruk Geç halasının oğludur. 1952 yılında istanbul Devlet Hoş Sanatlar Akademisine girdi. Profesyonel anlamda birincil eserlerini burada üretmeye başladı. 1957 yılında resim ve dekorasyon öğrenimini tamamlayarak İstanbul Devlet Hoş Sanatlar Akademisi’den mezun oldu. Mezun olduğu sene 1957’de Cumhuriyet gazetesinde çalışmakta iken Yoksul Baykurt‘un “Yılanların Öcü” isimli eserini resimledi.

İlk karikatürleri ilkokul çağlarında “Doğan Kardeş” dergisinde yayınlandı. sonra Akbaba’da karikatürler, Aydabir, Yirminci Asır, Tüm Dünya ve Hafta mecmualarında da resimler, kompozisyonlar çizdi. 1958 yılında Cumhuriyet gazetesinde günlük karikatürler çizmeye başladı. Çeşitli tiyatrolarda sahne dekorları hazırlayan sanatçı tekrar Cumhuriyet gazetesinde Ala Geyik romanını resimlendirdi.

Sezgin Burak, Ses ve Hayat mecmualarında roman ve öykü resimlerinin yanı sıra roman, kitap kapakları ve sinema reklamları da hazırlamıştır.

Sezgin Burak, 1964 yılında Bizimkiler (Hüdaverdi) adlı bant karikatür tipini yarattı. Bizimkiler uzun yıllar jurnal olarak Bağımsızlık gazetesinde yayınlanmıştır.1971 yılında senaryolaştırılarak filmi de yapıldı.

1965 yılında gittiği İtalya‘nın Milano şehrinde yer alan zamanın ünlü sanat ajansı Studio D’Ami de çalıştı ve burada bir western (kovboy) kahramanı olan EL-COUGAR kahramanını yarattı. Ve oradayken İtalyan bir ressamla beraber KOLOSSO adlı Herkül sözde bir çizgi kahramanı resimledi.

1966 yılında İtalya’dayken Milano’da düzenlenen Avrupa Reklam Yarışmasında iki birincilik aldı. Aynı sene ünlü resimli roman kahramanı TARKAN’ı yarattı .

Sezgin Burak’ın yazıp çizdiği Tarkan, 1967 yılında Özgürlük gazetesinde yazı dizisi edilmeye başlamasıyla birlikte, heyecanlı ve düzgün maceralarıyla okurların kalbinde taht kurdu. sonra 6 adet Tarkan Filmi çevrildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Steve McQueen

1968-1969 yılları aralarında Yaşar Kemal’in “İnce Memed” ünlü romanını ve 1970’de “Sızı Dağı Efsanesi” romanlarını resimlendirdi.

1976 da “Çoban Çantası” adlı çizgi kahramanını yarattı. Bu çizgi romanda; ressam babası ile şehirden uzaktan, ceraları anlatılmaktadır.

Sezgin Burak, Türkay Burak ile evliydi ve Tan Burak adında oğlu vardır.

Sezgin Burak, 4 ekim 1978 tarihinde geçirdiği bir buhran sonucu kendini özgürlük gazetesinin dördüncü katından atarak 43 yaşında intihar etmiştir.

2008 yılında Sezgin Burak’ın ailesi ve sevenleri tarafından TASEYAD (Tarkan Çizgi romanını ve Sezgin Burak’ın Eserlerini Yaşatma Derneği) kurulmuştur.

Filmleri :
1973 – Tarkan Enerjik Kahraman Kolsuz Kahramana Aleyhinde (Sinema Filmi)(Eser)
1972 – Tarkan Altın Madalyon (Sinema Filmi) (Eser)
1971 – Tarkan Viking Kanı (Sinema Filmi) (Eser, Mantıksal Bağ)
1971 – Hüdaverdi-Pırtık (Sinema Filmi) (Eser, Oyuncu)
1970 – Tarkan Gümüş Eyer (Sinema Filmi) (Eser, Süreklilik)
1969 – Tarkan Canavarlı Kule (Sinema Filmi) (Eser)
1969 – Tarkan (Sinema Filmi) (Eser, Devamlılık)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı