S

Shigechiyo Izumi

Shigechiyo Izumi Biyografisi

Dünnya’nın en uzun vakit yaşamış ikinci insanı ve resmi kayıtlara tarafından en uzun vakit yaşayan erkek olan Japon centenarian*. 21 Şubat 1986 tarihinde vefat eden Izumi, hem Guinness Rekorlar Kitabı’na en uzun zaman “en ihtiyar yaşayan insan” rekorunu elinde tutan insan olarak geçmiştir.
Shigechiyo Izumi, 29 Haziran 1865 tarihinde, Tokunoshima, Amami Adaları, Ryukyu, Japonya’da dünyaya geldi. İş hayatına 1872 yılında, şeker elde edilen bir değirmende hayvanları sürerek başlayan Izumi, 1970 yılında, yani 105 yaşındayken şeker kamışı tarlalarında çalışan bir emekçi olarak emekli olana değin etkin iş hayatına devam etti.

70 yaşına dek siyah şeker rakısı (shöchü) ve sigara tüketen Izumi, karısının 90 takvim uzun bir ömürden daha sonra hayata veda etmesinin ardındaki bir süre daha meslek hayatına devam etti. Uzun ömrünün nedenlerini soranlara ise verdiği yanıt hep aynıydı “Tanrılar, Buda ve Güneş (Japon Güneş Tanrıçası) benim yanımdaydı”.

Shigechiyo Izumi, 21 Şubat 1986 tarihinde, saat 21.15’de doğduğu kasaba olan Tokunoshima’da hayata gözlerini yumdu. Yaşamının son zamanlarını hastanede geçiren Izumi’nin ölüm sebebi, akciğer iltihabı olarak belirlendi. Guinness Rekorlar Kitabı’na en uzun süre “en yaşlı yaşayan insan” ünvanını içeren birey, tarihte en uzun vakit yaşamış erkek ve de en uzun süre yaşayan olan ikinci insan olarak geçen Izumi’nin gerisinde bu ünvanı, kendisinden kısa bir zaman sonra vefat edecek olan Mamie Eva Keith aldı.

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre tarihte en uzun zaman yaşayan olan insan, Jeanne Calment adındaki Fransız kadındır.

• = Centenarian, yüz yaşını aştığı resmi olarak kaydedilen insanlara verilen isimdir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Selim Sırrı Tarcan
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı