S

Sia Kate Isobelle Furler

Sia Kate Isobelle Furler Biyografisi

Sia Kate Isobelle Furler, 18 Aralık 1975 tarihinde Adelaide, Avustralya’da doğmuştur. Sahne adıyla özet olarak Sia diye tanınır. Babası Phil Colson bir müzisyen ve annesi Loene Furler ise bir sanat öğretim görevlisi idi. Adelaide Lisesinde okudu.
1993 yılında lisedeykrubu Crisp’i kurdu. Sia Kate Isobelle Furler, müzik kariyerine 17 yaşındayken katıldığı caz-funk grubu Crisp ile başladı. İki albüm yaptıktan daha sonra 1997’de gruptan ayrıldı ve aynı yıl OnlySee adlı ilk solo albümünü yayınladı. Grup 1997’de dağıldı.

Avustralya’da 1988 yılında başlayıp uzun yıllar devamlı Home And Away… isimli dizinin 1997 yılında yayınlanan bir bölümünde Sia, sahil düğününde şarkı söyleyen bir şarkıcıyı canlandırdı.

1997 yılında Londra‘ya taşındı. Bir İngiliz grup için bir arka plan vokalist olarak çalıştı. Zero 7 adlı gurup ile turneye çıktı. 2001 yılında çıkardığı “Taken for Granted” adlı single ile İngiltere listelerinde ilk ona girmeyi başardı. Bu dönemde Zero 7 grubu ile çalışmalar yaptı.

Sia, Londra’ya erkile birlikte taşınmıştı. Taşındıktan bir vakit sonradan Sia Tayland’dayken Dan’in Londra’da bir trafik kazasında hayatını kaybettiğini öğrendi. Yaşadıklarının ağırlığını kaldıramayan Sia, uyuşturucu ve alkol bağımlısı oldu, depresyona girdi hatta bir intihar notu bıraktı lakin intihara kalkışmadı.

2005 yılında New York‘a taşındı. Harikulade bir albüm olmasına karşın yeterince iyi pazarlanamayan Colour the Small One’dan Berathe Me, çoğu kere soundtrack’lerde kullanılmasına rağmen HBO’nun Six Feet Under dizisinin final bölümünde duyulunca Sia Amerika’da tanındı. Menajeri anında bir tur hazırladı ve Sia adalet ettiği ilgiyi görmeye başladı.

Sia Kate Isobelle Furler, 2011 yılında David Guetta‘nın “Titanium” ve Flo Rida‘nın “Wild Ones” şarkılarında bu kere vokalleriyle yer aldı. Sia, David Guetta için hazırladığı Titanium şarkısının popüler olmasını hiç istemiyordu çünkü şarkıcı olarak tanınmak istemiyordu. Yalnızca bir pop şarkısı yazarı almak isterken son dönemin en popüler şarkıcısı oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sabiha Sertel

2014 yılında çıkardığı ”Chandelier” şarkısı ile 2014‘e damgasını vurdu. Şarkı, Youtube’da 1 Milyarın üzerinde tık aldı. Klipte oynayan Maddie Ziegler‘de uzun vakit konuşuldu ve klipteki performansı fazla beğenildi. Ve ”Chandelier” şarkısı, Sia’nın kariyerindeki en iyi şarkısı olarak herkesin hafızasına kazındı. Chandelier şarkısının klibinde Maddie Ziegler, Shia LaBeouf ile beraber oynadı.

Sia Kate Isobelle Furler, 2015 yılında yaptığı “Fire Meet Gasoline” şarkısının klibinde oyuncu Pedro Pascal ve model Heidi Klum ile birlikte oynadı.

Sia Kate Isobelle Furler, Rihanna, Ne-Yo, Rita Ora, Celine Dion, Jessie J, Katy Perry, Britney Spears, Beyonce Knowles, Flo Rida ve Kylie Minogue için şarkı sözleri yazdı.

Sia Kate Isobelle Furler, 2 Agustos 2014 tarihinde belgesel film yapımcısı Erik Anders Lang ile evlendi. 30 Aralık 2016 tarihinde boşanma davası açtı.

Sia LGBT ve hayvan hakları konusunda epeyce duyarlı. Twitter adresinde de sık sık yardıma yoksul hayvanların sahiplenilmesi için paylaşımlar yapıyor. Üç tane köpeği var ve gerçek dışı emekli olup köpek masözlüğüne başlatmak.

Albümleri :
1996 – Söz ve Fırsat (Crisp gurubu ile)
1997 – Delirium (Crisp gurubu ile)
1997 – OnlySee
2001 – Taken for Granted (Single)
2001 – Healing Is Difficult
2004 – Colour the Small One
2007 – Lady Croissant (Konser albümü)
2008 – Some People Have Real Problems
2010 – We Are Born
2014 – 1000 Forms of Fear
2016 – This Is Acting
2016 – This Is Acting Deluxe

Filmleri :
2014 – Annie
2015 – Saydam
2016 – Beat Bugs
2017 – Şirin
2017 – My Little Pony: The Movie
2017 – Kardeş

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı