S

Sibel Alaş

Sibel Alaş Biyografisi

Sibel Alaş, 13 Şubat 1973 tarihinde İzmit’te ailesinin birincil çocuğu olarak doğmuştur. 7 yaşında iken babası ona bir mandolin aldı, Kitaplar ve müzikle olan dostluğu o yıllardan beri hiç bozulmadı. İlkokuldan sonradan Orta kulu ve liseyi Çavuşoğlu Koleji’nde tamamladı. Ortaokulun ilk yılında, gitar çalmaya başladı. Mektep orkestrasına girdi. Yarışmalara konserlere katıldı. Okulda yazdığı şiirleri gitarı eşliğinde okumaya başlayınca şiirlerin şarkıya benzediğini farketti. On yaşından itibaren Önder Bali Müzik Okulu’nda müzik eğitimi aldı.
İstanbul Üniversitesi Amerikan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu.

Önceleri Yonca Evcimik‘e vokalistlik yapan Sibel Alaş, ilk olarak 1995 yılında Mustafa Sandal‘ın eşliğinde kendisinin birincil albümünü çıkardı.

1996’da ikinci albümü “Fem” ile beraber bundan böyle laf yazarlığı konusunda da ne dek iyi olduğunu göstermiştir. Kendine özgü tarzı özel bir hayran kitlesi toplamıştır. 1998 yılında üçüncü albümü “Çocuk”u çıkardığında bazıları albümlerine neden bu isimleri verdiğini sormuşlardır; Adam, Kadın (fransızca Femme) ve Çocuk. Sibel Alaş’ın albümlerinde dikkati çeken bir başka husus ismini “sibelalaş” biçiminde yazmasıdır.

Sibel Alaş 2005 yılında beyin kanamasına niçin olan bir damar deformasyonu yaşadı.

1996 yılında yapılan 2. Kral TV Video Müzik Ödülleri töreninde “En İyi Çıkış Yapan Hanımefendi Şarkıcı” ödülünü aldı. Yeniden benzer yıl, aynı ödül töreninde sanatçının “Adam” klibi “Yılın En İyi Klibi” ödülüne değerinde görüldü.

2010 yılında kitap çevirmenliğine başlayan Sibel Alaş, ilk olarak, Epsilon Yayınevi için türkçeye çevirdiği “Kırık Kalpler Oteli” isimli kitapla başladı çevirmenliğe. daha sonra yurt dışarıya dizisi de yapılan Game of Thrones (Taht Oyunları)adlı kitabın serisi olan; George R. R. Martin’in yazdığı A Song of Ice and Fire (Buz ve Ateşin Şarkısı) kitaplarının çevirmenliğini yapmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Salih Bademci

Sibel Alaş keza Radyo Mega’da kendisinin hazırlayıp sunduğu “De’sibel” isimli program var.

Sibel Alaş 1996 yılında prodüktörü Akıllı Aköz ile evlendi. Az Önce 2,5 yaşında bebekken evlat edindiği Tuğçe (d.1996) adında bir kızı ve Doğa adında diğer taraftan oğlu var.

Albümleri :
1995 – Adam
1996 – Fem
1998 – Çocuk
2006 – Carpe Diem (Günü Yakala) (2 CD )
2006 – Sibel Alaş, Koleksiyon serisi
2006 – Carpe Diem (3 CD) (CD 3: Böyle Dünyanın/Single)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı