S

Sigmund Freud

Sigmund Freud Biyografisi

Psikanaliz‘in kurucusu.
Psikanaliz‘in kurucusu Sigmund Freud, 6 Mayıs 1856’da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nda, Pribor’da doğdu. Babası, Jacob Freud, minik bir esnaftı ve annesi onun ikinci karısıydı. Freud’un kendisinden yaklaşık yirmi yaş büyük iki üvey ağabeyi ve kendinden ufak yedi kardeşi vardı. Ailesi, 1938’e kadar yaşayacağı Viyana’ya taşındığında Freud henüz dört yaşındaydı. Yahudi aileden olan Freud’un babası serbest düşünceli biriydi, Freud daha sonra kendisinin ateist olduğunu açıkladığında oğlunun kararına hürmet gösterdi.

O dönemde Yahudiler yalnızca tıp ve hukuk alanında çalışabiliyorlardı, Freud da, bilimle ilgilendiği için, 1873’te Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. Sahiden nöropsikoloji araştırmaları gerçekleştirmek istiyordu fakat zengin olmadığı için nöroloji üzerine çalışmaya başladı. Daha sonraları birlikte araştırmalar yaptığı Josef Breuer’le bu dönemde tanıştı. Breuer ve Freud, söylev kürünü birlikte yarattılar. 188283’te Theodor Meynert Psikiyatri Kliniğinde işe girdi. Kokain üstüne öyle fazla çalışma yaptı. sonradan Jean-Martin Charcot adlı ünlü nörologla, hipnoz ve histeri üstüne çalışmalar yerine getirmek için Paris’e gitti.

1886’da Viyana’ya dönüp muayenehane açtı ve evlendi. Bilhassa hastalarının tedavisinde hipnoz kullanıyordu ama zamanla bunun yeterli olmadığını anlayıp muayeneyi bıraktı. 1900’de Rüyaların Yorumu’nu yayınladı, 1901’de de Gündelik Yaşamın Psikopatolojisi’ni. 1905’te yayınlamaya başladığı cinsellik üstüne çalışmaları akustik uyandırdı. Çocukluk dönemi tecrübelerinin önemi ve Oedipus kompleksi teorilerini öne sürdü.

Freud uzun süren, mutlu bir evlilik yaptı. Bu evlilikten altı çocuğu oldu. En küçük çocuğu olan Anna, babasının kalbinde özel bir yere sahipti. Anna babasının yolundan gitti ve psikanalitik harekette babasının liderliğini devralarak bu alanda saygın bir kuramcı oldu. Freud, Anna’nın psikanalizini kendisi yaparken Ödip olasılıklarıyla batmış acayip bir koşul yaratmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Suphi Kaner

1902’de Viyana Üniversitesi’nde profesör oldu. 1906’da Psikanalitik Topluluğu’nu kurdu. Bu topluluğun kuruluşundan sonradan benzerleri artan bir şekilde çoğaldı. 1909’da Massachusetts’deki Clark Üniversitesinde ilk uluslararası konuşmasını yaptı.

1923’te sigara bağımlılığından nedeniyle, çene kanseri teşhisi kondu. Bu rahatsızlık, 16 sene içinde 33 ameliyat geçirmesine niçin oldu. Tam o yıllarda da Avrupa’da Nazi baskısı başlamıştı. Freud’un yazdıkları da başkalarınınkilerle birlikte yasaklanıyor yakılıyordu. 1938’de Almanya, Avusturya’yı işgal etti. Karısıyla İngiltere’ye kaçtı ve 23 Eylül 1939’da orada öldü. Şu lahza İngiltere ve Viyana’da yaşadığı dairelerde Sigmund Freud Müzeleri bulunmakta.

Sigmund Freud’un eserleri :
– Jurnal Yaşamın Psikopatalojisi
– Düşlerin Yorumu
– Psikanaliz Üzerine Beş Ders
– Musa ve Tek Tanrıcılık
– Narsizmin İncelemesine Antre
– Tutukluk, Semtom ve Nefret, 1926
– Şımartma İlkesinin Ötesinde Ben veİd
– Olgu öyküleri
– Cinsellik Kuramı Üstüne Üç Deneme, 1905
– Nükte ve Bilinçdışı’yla İlişki, 1905
– Psikanalizin Tarihçesi, 1914
– Psikanalize Giriş Dersleri, 1917
– Psikanaliz ve Uygulama,
– Totem ve Tabu
– Bir Yanılsamanın Geleceği, 1927
– Kültür İçindeki Huzursuzluk, 1930
– Uygarlığın Huzursuzluğu
– Psikanaliz Üzerine,
– Yaşamım ve Psikanaliz, 1925

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı