S

Sigourney Weaver

Sigourney Weaver Biyografisi

alien serisinin tüm filmlerinde, Ellen Ripley karakterini canlandırarak bilim kurgu / nefret edilen şey sevenlerin kalbinde taht kuran Amerika’lı oyuncu ve seslendirme sanatçısı. Alien serisi haricinde Gorillas in the Mist (Sisteki Goriller), Copycat, ghostbusters (Hayalet Avcıları), ve Avatar gibi meşhur filmlerde rol almış ve iki Altın Küre ödülü kazanmıştır.
Susan Alexandra Weaver, 8 Ekim 1949 tarihinde, Manhattan, New York, A.B.D.’de dünyaya geldi. Annesi Elizabeth Inglis bir İngiliz aktrist, babası Sylvester Laflin Weaver ise NBC kanalının sunucularından birisiydi. Ailesinin T.V. ve sinema dünyasıyla bağlanıları doğru genç yaşta oyunculuğa başladı.

Sigourney Weaver ismini, ilk olarak 14 yaşında minik bir rol aldığı The Great Gatsby’de kullanan Weaver, sonra bunu resmi adı olarak kullanmaya başladı. Ethel Walker ve The Chaplin School adlı okullarda okuduktan sonradan Stanford Üniversitesi’ne kabul edilen Weaver, burada güzel sanatlar okudu.

1977 yılında, Woody Allen’ın ünlü eseri Annie Hall’da birkaç saniye süren kısa bir yardımcı rolde yer aldı; bu filmi 1978 tarihli Madman izledi. Kariyerine küçük emrindeki rollerde başlamış olsa da, bu koşul 1979 yılında, alien adlı yapımda rol almasıyla değişti.

Ridley Scott’un yönettiği Alien’da, Ellen Ripley adındaki uzay gemisi güverte subayını başarı ile canlandıran Weaver, filmin beklenenin çok üzerinde bir galibiyet göstermesi sayesinde bilim kurgu ve dehşet filmi severler arasında aniden popüler oldu. Sigourney Weaver, serinin devam filmleri olan Aliens, Alien 3 ve Alien Resurrection’da da rol bölge tek oyuncu oldu. Serinin ikinci filmi olan ve yönetmen koltuğunda James Cameron’un oturduğu Aliens, Weaver’a Yüksekokul Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu dalında adaylık ve de Saturn Award’da En İyi Bayan Oyuncu ödülü getirdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Serkan Keskin

1986 yılında Dian Fossey karakteri ile başrolünde oynadığı, reel bir hikayeden uyarlanan Gorillas in the Mist (Sisteki Goriller) En İyi Kadın Oyuncu ve 1988 yılında, Katharine Parker rolüyle rol aldığı Working Girl, En İyi Muavin Bayan Oyuncu rollerinde Weaver’a Altın Küre kazandırdı.

ghostbusters (Hayatlet Avcıları) serisinin birincil iki filminde Dana Barret adlı kriminal psikoloğu oynayan Weaver, başkaca 1995 yılında Copycat, 1999 yılında A Map Of the World ve 2006 yılında Snow Cake gibi o kadar çok yapımda yer aldı.

Sinema sektöründeki uzun süreli suskunluğunu 2009 yılında, daha önceden Aliens’da beraber çalıştığı yönetmen James Cameron’un Avatar filmi ile bozdu. Avatar, 500 milyon dolar gibi dev bir bütçeyle çekildi ve de 3d teknolojisinin temelini değiştiren yapım olarak sinema tarihinin dönüm noktalarından birisi oldu. Filmde ekolojist Grace Augustine rolünü oynayan Weaver, eleştirmenlerden tam not aldı.

Sinema oyunculuğunun yanı sıra başarılı bir seslendirme sanatçısı da olan Sigourney Weaver, Planet Earth, WALL-E, The Tale of Desperaux ve de Futurama gibi öyle fazla başarılı canlandırma ve çizgi diziye sesiyle katkıda bulundu.

1984 yılından beri yapımcı Jim Simpson ile evli olan Weaver, bu evlilikten Charotte Simpson adlı bir kız çocuğa sahip. Sisteki Goriller filminde rol aldıktan sonradan The Dian Fossey Gorilla Fund adlı goril araştırmaları vakfına üye olan ressam, kendisini bir çevreci olarak tanımlıyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı