S

Sıla

Sıla Biyografisi

Belli Başlı adı Sıla Gençoğlu olan Sıla, 17 Haziran 1980 tarihinde Denizli‘de doğdu. İlkokulu Denizli’de okudu. Ortaokul ve lise öğrenimini İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde İzmir’de anneannesinin yanına tamamladı. Lise ikinci ve üçüncü sınıflarda özel şöhret derslerine başladı. 1998 yılında yüksek öğrenimi için istanbul’a geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde bir yıl okudu, daha sonra İstanbul Veri Üniversitesi Caz Vokal Bölümü’ne geçiş yaptı Yüksek öğrenimini Caz Vokal olarak yapmıştır.
Lise yıllarında müzikle faal olarak ilgilenmeye başlayan n Caz Festivali’nde Neşet Ruacan, Nedim Ruacan ve Nezih Yeşilnil‘den oluşan caz orkestrasında solist olarak çıktı. Nukhet Ruacan’dan ses eğitimi aldı. Benzer dönemlere müzisyen Efe Bahadır‘la tanıştı.

Yüksek öğrenimine caz vokal bölümünde devam ederken 2000 yılında Kenan Doğulu ile tanıştı ve birlikte çalışmaya başladı. 7 yıldır sanatçının tekrar tekrar vokalistliğini sürdüren Sıla, bu zaman zarfında Büyük Kulup, Moda Deniz Kulubu ve Galatasaraylılar lokali gibi İstanbul’un dağıtılmış mekanlarında Efe Bahadır‘la Fransizca, ingilizce ve Türkçe şarkılar söyleyerek yaptığı programlarla da kendi dinleyici kitlesini oluşturmayı başardı.

Sıla’nın vakit içinde yaptığı besteler ve yazdığı şarkı sözleri Ferhat Göçer, Kenan Doğulu, Emel Müftüoğlu gibi kıymetli sanatçıların albümlerinde yer alırken, birincil solo albümü olan “SILA” nın oluşumuna zemin hazırladı. Geniş kitleler onun sesiyle ilk önce Sezen Aksu ile yaptıkları ve “Sıla” dizisinin şarkısı olan müşterek besteleri “Sıla/Töre” doğruca tanışmıştır. Sıla’nın derhal ardındaki ‘Yaban Gülü’ dizisinin jenerik müziğini yapmıştır.

Sıla, kendi adıyla aynı ismi taşıyan birincil solo albümünü, 2007 yılının sonlarında Sony BMG etiketiyle piyasaya sürdü.

Keza Sıla’nın yaptığı besteler ve yazdığı şarkı sözleri Ferhat Göçer (Yolun Açık Olsun/Vur kadehi Ustam), Kenan Doğulu (Demedi Deme/Boğaziçi), Emel Müftüoğlu (Eğlenilecek Kızlar, Evlenilecek Kızlar/Ağla) gibi değerli sanatçıların albümlerinde yer almıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sabahattin Eyüboğlu

Sıla, bir fazla da müzik ödülü almıştır.

14 Şubat 2017 tarihinde İstanbul’dan Ankara’ya arabulucu ile sırası gelmişken kaza yaptı hafif yaralandı. Düzce Atatürk Devlet Hastanesindeki ilk müdahalenin arkasında konser saptamak için Ankara’ya geldi.

Albümleri :
2007 – Sıla
2009 – İmza
2010 – Konuşmadığımız Şeyler Var
2012 – Joker
2012 – Vaveyla
2014 – Yeni Ay
2016 – Mürekkep

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı