S

Simay Bülbül

Simay Bülbül Biyografisi

Simay Bülbül deyince akla ilk gelen en kayda değer kelime “deri”. Cilt olmayan bir ürünü değil!
Simay Bülbül, 21 Eylül 1978 tarihinde İzmir‘de doğmuştur. 9 Eylül Üniversitesinde Ekonomi okurken bırakıp gittiği eğitimini İngiltere‘de tamamladı. İngiltere’de, çocuk bakıcılığı, barlarda, kafelerde, kebapçılarda garsonluk yaparak Bournemouth Arts Institute’ün moda tasarım ve pazarlama bölümünü bitirdi. Üç yıl dek İngiltere’de yaşayıp Hollanda’ya gitti.

1999 yılından beri saçlarını rasta yapan Simay Bülbül, Türkiye’ye dönmeden önce 2000-2001 yılında Hollanda’da Oscar ve Süleyman adlı tasarımcılara asistanlık yaptı. Okulu bitirdikten sonra Dokuma ve deri sektöründe çoğu yerde çalıştı. Türkiye’ye geri geldi ve bir dönem İzmir’de dokuma üstüne çalıştı.

2003 yılında düzenlenen “5. Deri Designer ” deri tasarım yarışmasında elde ettiği Türkiye birinciliği ile cilt sektörüne birincil adımını attı. 2003 yılında deriyle tanışmasıyla beraber İzmir’den istanbul’a taşındı. 2003 yılında 2005 yılına dek büyük firmaların yanında tasarımcı ve danışman olarak çalıştı.

2005 yılında çalıştığı yerden kendi markasını kurmak için ayrıldı ve bir ortakla beraber Kapalı Çarşı’da, yalnızca iki elemanla çok küçük bir atölye kurdu. Ortağınla birlikte diğer bir isim aşağıda bir marka çıkardı. Bir yıl daha sonra ortaklıktan ayrılıp kendi adıyla bir marka kurdu ve Asmalı Mescit’de 60m2 minik bir atölyeye taşındı. Galata Moda Festivallerine katıldı. Boyner’in Tasarımcı Corner’ı adı altında düzenlediği projeye dahil oldu. daha çok tanındı ve siparişler almaya başladı.

Dağıtılmış sanat gruplarına üye olan Simay Bülbül, 2000 yılından beri İngiltere de dahil edinmek üzere öbür sanat ekinliklerinde ve projelerinde yer aldı. 2005 yılından beri de deri tekstilden oluşan bireysel koleksiyonlarla Simay markasının çalışmalarını sürdürmektedir. Simay Bülbül ağırlıklı olarak deriden oluşan ve dokuma ürünleri ile bir bütünlük içinde tamamladığı koleksiyonları, sadelikle farklılığı birlikte yakalayabilen, detaylarla ön plana çıkan tasarımlardan oluşuyor. Koleksiyonlarının belli başlı materyali cilt olup hanımefendi ceket, tunik, elbise, bluz, pantolon, etek ve aksesuvar ürünlerinden oluşmaktadır. 2009 yılında Galata’da 250 metre karelik ofis açtı. 2009 yılı aralık ayında ilk kendi mağazasını yerli ve yabancı herif potansiyelinin artmış olduğu Galata bölgesinde “lLeather Design Butik” adı altında açmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sabahattin Kudret Aksal

2009 – 2012 yılları aralarında model- tasarımcı Umut Eker ile birlikte oldu.

Simay Bülbül, Moda Tasarımcıları Derneği Idare Heyeti asil üyesin Yardımcısı ve Moda Hazır Giyim Federasyonu idare heyeti üyesi olarak devir almaktadır.

2010 İstanbul Kültür Başkenti projeleri kapsamında Türkiye’yi temsilcilik edecek tasarımcı olarak seçilen Simay Bülbül 2010 Ekim ayında Almanya’da bir defile gerçekleştirmiştir. 2011 yılında Saraybosna’da gerçekleştirdiği defilenin ardındaki 2012 yılında Dünya Expo fuarında Türkiye’yi temsilcilik edecek moda tasarımcısı olarak seçilip Kore de son koleksiyonunun defilesini sunmuştur.

Bugüne dek tasarladığı öne çıkan koleksiyonları :
“Kalıpsızlığın Saydamlığı”
“Süre”
“Makaralardan Kopardığımız Masallar”
“Şaman Kadınları”
“Attarti Esas”

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı