S

Sinan Sümer

Sinan Sümer Biyografisi

Sinan Sümer, 2 Kasım 1975 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası tiyatro oyuncusu Güner Sümer, annesi tiyatro oyuncusu Suna Selen’dir. Yazan Hak Ağaoğlu halasıdır. Dizi oyuncusu Güner Özkul‘un üvey kardeşidir. Babası genç yaşta ölünce Sinan Sümer’in mektep masraflarını halası Yargı Ağaoğlu karşıladı. Galatasaray Lisesinden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Deniz Biyolojisi bölümünde lisans ve Galatasaray Üniversitesi İşletme Yüksek Lisansını yaptı.
Yeni 50 Türk lirasının arka yüzündeki Fatma Aliye Topuz Bayan, annesi Suna Selen’in anneannesidir.

Üniversite döneminde modellik yaptı. Birkaç reklam filminde oynadı, 2002 yılında bir kargo firmasının reklam filminde oynadığı subay rolü çok beğenildi. Ardından oyunculuk teklifleri gelmeye başladı.

Sinan Sümer, kamera karşısına ise ilk kez Kurşun Yarası isimli dizide canlandırdığı Teğmen karakteri ile geçti. Dizinin başrollerinde ise Berdan Mardini, Hakiki Sağlar, Ayçin İnci ve Bülent İnal yer aldı.

Sinan Sümer, 2005’de ise Beyaz Gelincik isimli dizide Selim karakterini canlandırdı. Dizi, pamuk tarlaları olan Aslanbaş ailesinin yaşadığı entrikalarını anlatıyor. Dizinin başrollerinde ise Erkan Petekkaya, Altan Erkekli ve Sezin Akbaşoğulları yer aldı. Sonradan ise Amerikalılar Karadeniz’de 2 isimli filmde Roger karakterini canlandırdı. Film, politik askeri olayların içinde yaşanan bir aşk hikayesini anlatıyor. Filmin başrollerinde ise Kıvanç Tatlıtuğ, Melisa Sözen, Metin Akpınar ve Peker Açıkalın yer aldı.

2007 yılında yönetmenliğini Hilal Saral’ın yaptığı “Elveda Derken” dizisinde Burcu Kara, Ece Yumuşak Başlı, Seda Güven, Gökhan Yokuş, Tansel Öngel ile beraber rol aldı.

2010 yılında yönetmenliğini Jale Atabey’in yaptığı “ Çift” adlı dizide Songül Öden, Tardu Flordun, Serdar Orçin, Başarı Algöz, Seda Akman ile beraber oynadı.

Sinan Sümer bununla beraber Milli Yelkencidir ve Alize Yatçılık adında Yelken Okulu vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Saadet Oruç

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu:
2010 – Mükemmel Çift (Tayfun Tezel) (TV Dizisi)
2008 – Kayıp Prenses (Selim) (TV Dizisi)
2007 – Elveda Derken (Ege) (TV Dizisi)
2006 – Tutkunum Sana (Hakan) (TV Dizisi)
2006 – Amerikalılar Karadeniz’de 2 (Roger)(Sinema Filmi)
2005 – Beyaz Gelincik (Selim) (TV Dizisi)
2005 – Asla Unutma (Tayyar) (TV Dizisi)
2004 – Yadigar (Sinan) (TV Dizisi)
2003 – Kurşun Yarası (Teğmen) (TV Dizisi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı