S

Sinan Tara

Sinan Tara Biyografisi

İş adamı Şarık Tara‘nın oğludur ve Enka Şirketler Grubu’nun idare heyeti başkanıdır.

Sinan Tara, 1958 yılında istanbul’da doğmuştur. Tam adı Mehmet Sinan Tara’dır. Annesi Lale Tara, babası Enka Holding kurucularından Şarık Tara‘dır. Leyla Tara Suyabatmaz ve Zeynep Tara Keyman adlarında iki kız kardeşi vardır. Sinan Tara, Alman Lisesi’nden mezun oldu. Üniversite eğitimini İsviçre’de inşaat mühendisliği üzerine yaptı 1980 yılında mezun oldu. Ardındaki ABD’de Kaliforniya eyaletinde San Fransisko Stanford Üniversitesi’nde işletme dalında yüksek lisans eğitimi 1983 yılında bitirdi.

1980 yılında Enka Şirketler Grubu’na katılarak Enka Arabisendisi olarak işe başladı. Enka’da saha mühendisi, finansman, enerji yatırımı, inşaat projeleri, proje finansmanı ve öteki yatırım alanlarında kendisine bağlı bölüm ve projelerde aktif olarak çalıştı ve 1984 yılından itibaren Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü, Idare Heyeti Üyeliği, Murahhas Üyeliği görevlerinde bulundu. 1994 yılından itibaren de Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş.’nin Idare Heyeti Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Sosyal etkinlikler ve mesuliyet projeleri alanında, 1983 yılında kurulan Enka Vakfı ve Sadi Gülçelik Spor Sitesi, Enka Vakfı çatısı aşağı kurulan Enka Spor Klubü ile 1996 yılında faaliyete geçen Enka Okulları İstinye, 1999 yılında açılan Enka Okulları Adapazarı ve 2008 yılında açılan Özel Enka Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Gebze Okulu’nun, keza Enka Kültür Sanat Birimi’nin yürütülmesinde ve organizasyonlarında faal görevlerde bulunmaktadır. Bunların yanısıra Sinan Tara, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Üyesi ve Türkiye Müteahhitler Birliği Üyesidir.

1986 yılında babası Şarık Tara işleri ona devretti. 1994 yılında da şirketin idare heyeti başkanı oldu.

Sinan Tara, 2013 yılında Forbes’e kadar 1,4 milyar dolarlık şahsi serveti ile Türkiye’nin 19. zengini oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Songül Karlı

İngilizce ve Almanca bilen Sinan Tara, evlidir. Agah Mehmet Tara adında bir oğlu vardır. Keza 2 çocuğu daha vardır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı