S

Siyami Ersek

Siyami Ersek Biyografisi

Dr. Siyami Ersek göre 27 Kasım 1968 tarihinde İstanbul’da yapılan Türkiye’deki ikinci kalp nakli ameliyatı başarılı olmuştur.

Siyami Ersek, 6 Haziran 1920 tarihinde Uşak’da doğmuştur. İlkokulu İzmir İkiçeşmelik’te okudu. Ortaokulu İzmir Erkek Lisesi’nde okuduktan daha sonra istanbul’a gitti ve İstanbul Erkek Lisesi’nde okuyarak birincilikle 1938 yılında mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1944 yılında mezun oldu. 1944 yılında cerrahi bölümünde asistanlığa başladı, 1946 yılında başasistanlığa getirildi. 1947 yılında genel cerrahi dalında uzmanlık sınavını vererek cerrahi dalında uzmanlık İhtisasını tamamladı.

Siyami Ersek, 1948-1949 yılları aralarında İngiltere‘de göğüs cerrahisi ve anesteziyoloji üstüne araştırmalar yaptı.

1951 yılında Heybeliada, (İstanbul) Sanatoryum’nun cerrahi uzmanlığına getirildi. 1956 yılında Bursa-Uludağ Sanatoryumu’nun başhekimliğine atandı. 1958 yılında ise Süreyyapaşa (İstanbul) hastanesinde de çalışmaya başladı. 1961 yılına kadar bu üç görevi de birlikte yürüttü.

1962 Yılında Haydarpaşa Göğüs Hastalıkları hastanesinde İstanbul Göğüs Cerrahisi merkezini kurdu ve yaklaşık yirmi sene süreyle bu merkezin başhekim ve cerrahi servis şefi oldu. Adı geçen merkez, akciğer ve yürek hastalıklarının tedavisinde ülkemizin en ileri düzeydeki afiyet kurumlarından biri olarak haklı bir ün kazandı. Ekibi ile Türkiye’de ilk açık yürek ameliyatını, İstanbul Göğüs, Yürek ve Damar Cerrahisi Merkezi’nde 1963 yılında gerçekleştirdi.

Yeniden bu hastanede, benzer sene, 1963 yılında birincil suni yürek kapakçığı ameliyatını uyguladı. Avrupa’dilmesi ameliyatını yapan ilk cerrah Siyami Ersek oldu.

3 Aralık 1967 tarihinde Dr. Christiaan Barnard’ın gerçekleştirdiği birincil yürek ameliyatını tahlil etmek üzere Güney Afrika’ya gitti.

22 Kasım 1968 tarihinde Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi’nde Dr. Kemal Beyazıt göre Türkiye’de ilk kere yapılan bir kalp nakli yapıldı, oysa hasta 18 saat yaşayabildi. Bunun hemencecik ardından Dr. Siyami Ersek göre 27 Kasım 1968 tarihinde istanbul’da yapılan Türkiye’deki ikinci kalp nakli ameliyatı başarılı olmuştur.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Samanta Mendes

Prof. Dr. Siyami Ersek, insanda inkar olayına yol açarak sık sık ölümle sonuçlanan, verici bulmaktaki güçlükler, yasal ve toplumsal sorunlar nedeni ile dünyada uygulaması ertelenen yürek nakli denemelerini sürdürmedi. Türkiye’de sık rastlanan doğuştan olan gelme yürek hastalıklarına ve romatizmal kalp hastalıklarına tabi kapakçık bozukluklarının ameliyatla tedavisine tartma vermiştir.

Göğüs cerrahisi alanındaki ilk uygulamalarında akciğer tüberkülozu ve başka mikrobik hastalıkların tedavisi nedeniyle birçok pnömektomi ve lobektomi ameliyatları yaptı.

Ülkemizde modern göğüs, yürek ve damar cerrahisi kliniklerinin kuruluşunda ve gelişmesinde en büyük emeği veren, milletlerarası ünlü bu büyük Türk cerrahı, bu dalda o kadar çok uzman yetiştirdi ve sayısız hastaya şifa verdi.

Siyami Ersek, 1972 yılında Afiyet Bakanlığı Yüksek Sıhhat Şurası üyesi oldu. 20 yıl bu görevde kaldı. 1973 yılında profesörlüğe yükseldi. 1983 yılında emekli oldu.

Türkiye Büyük Irk Meclisi Danışma Meclisi İstanbul Üyesi (15ır.

Takriben 30 yürek ameliyatı yapan Siyami Ersek’in tanıdık olmayan dillerde yayınlanmış elliyi aşkın makalesi vardır.

Siyami Ersek, 1985 yılında Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) İstanbul İl Başkanlığı görevi de yaptı.

Siyami Ersek, doktor Fela Ersek ile evli idi.

Siyami Ersek, 26 Ekim 1993 tarihinde Kadıköy, İstanbul’da Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 73 yaşında akciğer ve sol yürek yetmezliği sonucu ölmüştür.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı