S

Sokollu Mehmed Paşa

Sokollu Mehmed Paşa Biyografisi

Sokollu Mehmed Paşa, Kanuni Sultan Süleyman, Sultan II. Selim ve Sultan III. Murat devirlerinde, Osmanlı‘da ödev yapan, denizci ve sadrazam.
1506 yılında Bosna’nın Sokoloviç kasabasında dünyaya gelen Sokollu Mehmed Paşa, devşirme çocuklar aralarında Edirne‘ye getirilmesinin ardındaki, Türk ve Müslüman kültürü ile yetiştirildi. Saraydan kapıcıbaşı olarak çıkan ve Barbaros Hayreddin Paşa‘nın ölümünün gerisinde, Kaptan-ı Derya ve bir süre sonradan da Rumeli Valisi olan Sokollu, ilk kayda değer başarısına, Tameşvar Kalesi‘nin fethi ile ulaştı. İstanbul Tersanesini genişletti ve yeniledi.

Fethin arkasından vezir olan Sokollu, 1561‘de Üçüncü Vezir iken, Kanuni Sultan Süleyman‘ın torunu ve Sultan II. Selim‘in kızı Esmehan Sultan ile evlendi. İkinci Vezir’liği esnasında Semiz Ali Paşa‘nın ölümü üstüne, 1564‘te sadrazam olan ve bu seneden ölümüne dek olan dönemde Osmanlı Devleti’nin idaresini elinde tutan Sokollu, Kanuni Sultan Süleyman’ın son seferi olan Zigetvar Kalesi fethini de, padişah öldükten sonra yöneticilik etti.

Kanuni Sultan Süleyman’ın yerine, Sultan İkinci Selim’i tahta çıkaran Sokollu Mehmed Paşa, II. Selim döneminde de sadrazamlığa devam ederek devlet işlerini yöneticilik etti. don ve Volga ırmakları arasında açmayı düşündüğü kanal projesinin yanı sıra, Süveyş Kanalı‘nı da açmayı planlayan Sokollu Mehmed Paşa, bu planını hayata vermek için Sudan‘ı zaptetti. Sokollu 1574’te ölen II. Selim‘in yerine geçen III. Murad döneminde de sadrazamlığını sürdürdü.

Devlet bünyesinde kayda değer düzenlemelere imza atan Sokollu Mehmed Paşa, 1579 yılında öldürülmesinin ardındaki, Eyüp‘te defnedildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sabri Çelik
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı