S

Steffi Graf

Steffi Graf Biyografisi

Alman tenisçi. Dünya sıralamasında, kazandığı 22 Grand Slam’le, 24 sayıyla rekoru elinde bulunduran Margaret Smith Court‘un arkasında gelmektedir. 1999 yılında Associated Press tarafından 20.yüzyılın en büyük bayan tenisçisi seçilmiştir. Graf ayrıca WTA dünya sıralamasında 377 hafta birinci sırada kalarak azami bir numara olan tenisçi ünvanını taşımaktadır.
14 Haziran 1969, Mannheim, Almanya‘da dünyaya geldi. Sporcuyu tenisle birincil tanıştıran sigortacılığın yanı sıra koçluk da yapan babası Peter Graf‘dı. Graf hemen şimdi üç yaşındayken ona evlerinin salonunda raketi nasıl tutması gerektiğini bildiren babasından, ilerleyen yıllarda da tenis sporunun tüm inceliklerini öğrenecekti. Kortlarda çalışmaya birincil başladığındaysa 4 yaşındaydı. Bir sene daha sonra birincil turnuvasına katılacaktı. O dönem ne dek turnuva varsa katılmış olan sporcu 1982‘de birincil ödülünü kucakladı ve European Championships’te birinci oldu.

1983 yıındaki birincil profesyonel sezonunda iyi bir çıkış yakalayamadıysa da daha sonraki dönemlerde stilini oldukça geliştirdi. 1984‘te Wimbledon‘da yapılan turnuvada İngiliz sporcu Jo Durie‘yle yaptığı müsabakada gösterdiği performansla tüm ilgiyi üstüne çekti ve bu milletlerarası başarıları için sadecf’ın tüm takvimi ve etkinliklerini babası denetleme ediyordu. Kızının özel hayatına da karışan Graf, onun sadece maçlara odaklanmasını istiyordu. Hayatı havaalanları ve tenis kortları arasında geçen sporcu, çekingen olarak tanınıyordu. 1985 ve 1986’da döneminin 2 büyük tenisçisi Martina Navratilova ve Chris Evert‘le yaptığı maçlarda 6 kere Evert’a, 3 kez de Navratilova’ya yenildi. Fakat 13 Nisan 1986‘da Hilton Head, South Carolina‘da yapılan Circle Cup’ta Graf Evert’in karşı ilk önce büyük bir galibiyet kazandı WTA tournament’ın şampiyonu oldu. WTA’yi yeniden birbirinden başarılı üç turnuva peşine düşüp takip etti: Amelia Island, Charleston ve Berlin. Graf bundan böyle tenis dünyasının yeni yıldızıydı ve maçların favorisi olarak gösteriliyordu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sara X Mills

French Open’da kaptığı virüs dolayısıyla hastalanan oyuncu, Hana Mandlikova‘ya yenildi ve rahatsızlığı dolayısıyla Wimbledon’a çıkamadı. 1987, epeyce sert geçen maçlarla doluydu. Key Biscayne, Martina Navratilova, Chris Evert ve Gabriela Sabatini‘nin karşı büyük fayda şampiyon Graf benzer sene birincil yenilgisini Navratilova karşısında yaşadı.

Babasının baskın kişiliği ve Graf’ın özel hayatı üstünde kurduğu baskı 1995‘te sona erdi. Zira ücret skandalı sözkonusu olmuştu. 1999‘da Graf’ın özel hayatı tabloid gazetelerin maanşetlerinden inmez olmuştu. Çünkü Graf kendisi gibi tenisçi olan ve kortlarda kasırga gibi esen Andre Agassi‘yle birliktelik yaşıyordu. Çift o yıl Fransa Açık Tenis Turnuvası`nda birinci olduktan sonra yapılan bir kutlamada tanışıp birbirlerine aşık oldular. Bir süre sonra jübilesini yapıp sahalara veda eden Graf, 2001’de Agassi’yle hayatını birleştirdi. Çiftin Jaden Gil ve Jaz Elle isimlerinde 2 kız çocukları oldu. Bir röportajda aşklarının birincil günkü gibi devam ettiğini söyleyen çift, mutluluklarının sırrını müşterek noktalarının çok olmasına bağlıyorlardı.

Spor kariyeri boyunca birbirinden manâlı turnuvalarda, dünyanın en iyi oyuncularıyla oynayan Graf için en iyi rakiplerinden biri olan Navratilova şunları söyleyecekti:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifO bütün zamanların en iyi oyuncusu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı