S

Steve Buscemi

Steve Buscemi Biyografisi

Amerikalı aktör, yönetmen. Reel adı Steven Vincent Buscemi’dir. Bağımsız yapımlarda olduğu kadar blockbuster filmlerde de görülen oyuncu Quentin Tarantino, Jerry Bruckheimer, Jim Jarmusch ve Robert Rodriguez gibi manâlı yapımcı ve yönetmenlerle çalışmıştır. Sinema kariyeri başlamadan önce itfaiyeci olarak çalışmış olan Buscemi, 11 Eylül saldırısının ardındaki Dünya Ticaret Örgütü’ndeki arama çalışmalarına gönüllü olarak katılmış, günde 12 saat çalışmıştı. Reservoir Dogs, Pulp Fiction, Fargo, Con Air, The Big Lebowski, Armageddon ve Big Fish oyuncunun önemli filmlerinden bazılarıdır. Buscemi, Empire dergisince tüm zamanların en iyi 100 oyuncusundan biri olarak gösterilmektedir.
13 Aralık 1957‘de Brooklyn, New York, Amerika‘da dünyaya geldi. Babası sağlık görevlisi olarak çalışan Kore Savaşı kıdemlisi İtalyan asıllı John Buscemi, annesiyse, Howard Johnson’s’da hostes olan İrlanda asıllı Dorothy Buscemi‘ydi. Jon, Ken ve Michael isimlerinde üç erkek kardeşi olan Buscemi, Katolik olarak büyütüldü. Yazan Edward Renehan ve aktris Patricia Charbonneau‘nun da mezunu olduğu Valley Stream Central High School’da lise eğitimini tamamlayan oyuncu, o dönemde oyunculuğa alaka duymaya başladı. NewYork‘tan Manhattan‘a taşınmadan önce Nassau Community College’a kaydolan Buscemi sonra Lee Strasberg Institute’ye devam etti. 80’li yılların başında FDNY’de 4 sene uzunlamasına itfaiyeci olarak görev yapan oyuncu, bir yandan da aktör John Strasberg‘le çalışıyor, ayrıca Mark Boone Junior‘la birlikte tiyatro oyunlarında performans gösteriyordu.

İlk oyunculuk deneyimi yönetmenliğini Barry Ellsworth‘un yaptığı 1985 yapımı Tommy’s isimli filmde oldu. Don Johnson‘lı popüler oyuncu kadrosuyla uyarı çeken Miami Vice dizisinde de rol bölge oyuncu, Billy Madison, The Wedding Singer, Big Daddy ve Mr. Deeds gibi Adam Sandler komedilerinde de performans gösterdi. Aktör 1987‘de Jo Andres‘la dünya evine girdi ve bu evlilikten 1990 yılında Lucian Buscemi adında bir erkek çocuğu oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sinemis Candemir

Steve Buscemi, ağırlıklı olarak egemen filmlerde rol almasına karşın oyunculuğuyla Amerikan izleyicisinin ilgisini çekmeyi başarıyordu. Aktörün dünya çapında tanınmasını sağlayan üretim ise 1992 tarihinde Quentin Tarantino’nun yönetmenliğinde çekilen Reservoir Dogs oldu. sonradan Pulp Fiction, Somebody to Love, Things to Do in Denver When You’re Dead,Con Air, The Big Lebowski ve Armageddon gibi önemli filmlerle izleyici karşısına çıkan Buscemi, bütün dünyada büyük alaka görebilen The Sopranos isimli dizide canlandırdığı karakterle 1999 yılında Emmy ödülüne aday gösterildi.

2001 senesinin Buscemi’ye acı tatlı iki sürprizi oldu. 11 Eylül saldırısında Dünya Ticaret Merkezi’nde çalışan meslek arkadaşlarını ve öteki Amerikalıları kurtarmak için günde 12 saat mesaiyle gönüllü olarak arama çalışmalarına katılan oyuncu itfaiyeci olarak çalışmasının avantajlarından da yararlanmış oldu. Oyuncu aynı yıl kariyeri için epeyce olumlu olan bir gelişme yaşadı. Zira yönetmenliğini Terry Zwigoff‘un yaptığı Ghost World isimli filmdeki Seymour karakteriyle Golden Globe ödüllerinde en iyi erkek oyun yüzünden yaralandı. Filmlerinde bu bere makyajla kapatılmaya başlandı.

Oyuncu 4 Mart 2005‘te lisesinin 75. yılı dolayısıyla gerçekleştirdiği kutlamada Distinguished Alumni Award‘un sahibi olmuştur. En son şimdi prodüksiyon aşamasında olan Keep Coming Back isimli filmde rol almıştır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı