S

Steve Jobs

Steve Jobs Biyografisi

Steve Wozniak ile beraber dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Apple Bilgisayar‘ın kurucu ortağı, genel müdürü ve CEO‘sudur ve Pixar ile Walt Disney firmalarında idare kurulunda yer almıştır. 2010 yılında 6.1 milyar dolarlık kişiye özel serveti ile teknoloji alanında çalışan en zengin insanlardan birisi olarak gösterilmekte olan Jobs, 2011 yılında, tekrarlayan karaciğer rahatsızlıkları nedeniyle firmadan bir süreliğine ayrılarak tedavisine odaklanmıştır.
Steve Jobs, 24 Şubat 1955 tarihinde, San Francisco, California, A.B.D.‘de dünyaya geldi. Joanne Carole Schieble ve Abdulfattah John Jandali çiftinin çocuğu olarak dünyaya gelmesine karşın, ailesinin kendisine bakacak bedensel gücü olmaması sebebiyle doğumundan bir hafta sonra Kaliforniya‘da yaşamış Paul ve Clara Jobs çiftine evlatlık verild ve gençlik yıllarını Mountain View, Kaliforniya‘da geçirdi.

Her ikisi de Kaliforniya’da bulunan Cupertino ve Homestead liselerinden mezun olmasının arkasından Portland‘da bulunan Reed Koleji‘ne girdi; lakin daha ilk sömestırı tamamlayamadan okuldan ayrıldı. Okulu bırakmasının gerisinde kampüsteki şişe ve kutuları toplayıp satarak para kazanan ve Hare Krishna Tapınağı‘na dağıtılan bedabs, bir yana da kampüsteki kaleografi ilk önce elde etmek üzere bahşedilen bir takım derslere giriyordu. İleriki yıllarda bu derslerin Mac bilgisayarlarda kullanılan tüm yazı fontlarının temelini oluşturduğunu belirtecekti.

1974 yılında Kaliforniya‘ya dönerek Homebrew Bilgisayar Klübü‘nde Steve Wozniak ile beraber çalışmaya başladı. bununla beraber dönemin en büyük video oyunları üreticisi Atari‘de oyun geliştiricisi olarak çalışıyordu. Bu işte çalıştığı dönemde biriktirdiği paralarla kolej arkadaşı Daniel Kottke ile beraber Hindistan‘a bir ziyaret aranjör Jobs, burada Budizm ile tanıştı.

Steve Jobs, 1976 yılında, Steve Wozniak ve Ronald Wayne ile beraber Apple‘ın kurdu. Firmanın ilk büyük başarısı, 1978 yılında Mike Scott‘u CEO olarak kadrosuna katmak oldu. Genişleyen vizyonu ile beraber kısa sürede alanının en yenilikçi firmalarından birisi olan Apple, 1984 yılında, o döneme kadar üretilmiş en gelişmiş bireysel bilgisayar olan Macintosh‘u piyasaya sürerek bir anda değerini ona katladı. Ama firma içerisinde yaşanan sorunların ardındaki 1985 yılının Mayıs ayında, kendi kurduğu firmasından öteki çalışanlar ve yöneticiler tarafından kovularak Apple rüyasına bir vakit ara vermek zorunda kaldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sercan Yıldırım

Apple‘dan ayrılmasından kısa bir süre sonra kurduğu NeXT adlı bilgisayar firması, Mac’e benzeyen ama çok daha şiddetle bireysel bilgisayarlar üretiyordu. İşlevselliği dek fiyatı yüksek oluşuyla da dikkati çeken bu bilgisayarlar, kişisel uygulama açısından köklü değişiklik yaratsa da, labratuarlar ve üniversitelerin açık havada çok pozitif ilgi çekmedi ve işyeri 1993 yılında, yalnızca 50.000 bilgisayar satışı gerçekleştirdikten sonradan ekipman üretmeyi bırakarak iyice yazılım üreten bir hale aşmak zorunda kaldı.

LucasFilm‘in satip olduğu The Graphics Group adlı işyeri, 1986 yılında, 10 milyon dolarlık bir bedel ile Steve Jobs göre satın alınmıştı. Adı değişen ve Pixar olan bu firma, hayatının ilk yıllarında özel efektler üreten bir yazılım şirketiydi, fakat yeterince başarılı olamayınca gidiş hattını değiştirerek bilgisayar destekli animasyonlar üreten bir şirket haline geldi; bu durumda şirkete büyük bir somut yardım veren Disney‘in de payı büyüktü. İlk olarak 1995 yılında Toy Story (oyuncak hikayesi) adlı animasyon filmi ile büyük bir ticari galibiyet yakalayan Pixar, Monsters, Inc, Finding Nemo, Cars, Ratatouille gibi pek fazla başyapıt ile alanının en büyük firması olmayı başardı; ayrıca de yalnızca 10 yıllık kısa bir sürede. 1986 yılında, sadece 10 milyon dolarlık bir piyasa bedeli olan Pixar, 2006 yılında Disney bünyesine geçtiğinde, toplam değeri 7.4 milyar dolar olan dev bir firma halini almıştı.

Steve Jobs’un sahibi olduğu NeXT firması, 1996 yılında, 429 milyon dolarlık bir bedelle Apple‘a satıldı. NeXT firmasının sahip olduğu teknoloji, Apple ile birleşince bu firmayı daha da üst düzeyde bir noktaya taşıdı; bu dönemde gelişmiş yeni Mac’ler, Mac OS X, iMac gibi o kadar çok yeni dizayn, yazılım ve teçhizat yaratmayı başaran işyeri, teknoloji dünyasında kaybettiği prestiji her tarafta kazandı. Uzun bir zaman baştan başa muavin CEO olarak Apple’da çalışan Jobs, 2000 yılında iCEO ünvanını bir kenara bırakarak firmanın daimi olarak yönetim kurulu üyesi haline geldi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sevda Demirel

Apple firması 2000‘li yıllarda iPod, iTunes, Apple Store ve iPhone gibi öyle fazla yeni ürünü piyasaya sürerek, mobil telekominikasyon ve müzik oynatıcıları piyasasına siklet verdi; bu dönemde bilgisayar üretimi şirketin birincil yılları dek kayda değer rol oynamasa da, Apple bilgisayarlar halen prestij ve lüksün simgesi olma görevini devam ettiriyordu.

Steve Jobs, 2009 yılında açıklanan devlete ait verilere kadar, 5.4 milyar dolarlık serveti ile Amerika‘daki en zengin 43. insandı. 230 adet patentli ürünün mucidi ya da berat sahiplerinden birisi olan Jobs, bilgisayarlardan kullanıcı arayüzlerine, klavyelerden adaptörlere değin icad ettiği pek çok ürünle, mobil teknolojinin gelişimindeki en önemli insanlardan birisi olarak anıldı.

Steve Jobs, 18 Mart 1991 tarihinden bu yandan Laurene Powell ile evlidir ve bu evlilikten üç çocuğu bulunmaktadır. 2004 yılında pankreas kanseri olan fakat bu hastalığı başarılı bir ameliyatla atlatan Jobs, sonra bu hastalıktan kalan bağlı etkilerden nedeniyle bir zaman çare gördü. 2009 yılında karaciğer nakli olan ve bir süre için şirketin işlerinden uzaklaşarak tedavisini sürdüren Jobs, bu ameliyattan 18 ay daha sonra, 17 Şubat 2011 tarihinde yaptığı bir basın açıklamasında sağlığının kötüye gittiğini ve stratejik kararların hayata geçirilmesi dışındaki günlük şirket yönetimini Tim Cook‘a bıraktığını açıkladı.

Steve Jobs, 5 Ekim 2011 tarihinde Palo Alto, Kaliforniya, ABD’de kendi evinde 56 yaşında öldü.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı