S

Suat Hayri Ürgüplü

Suat Hayri Ürgüplü Biyografisi

Suat Hayri Ürgüplü 13 Ağustos 1903 tarihinde Şam’da doğdu. I. Dünya Savaşı‘na katılma fetvasını veren Şeyhülislam Ürgüplü Hayri Efendi’nin oğludur.
Galatasaray Lisesinden sonradan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini 1926 yılında tüketen Suat Hayri Ürgüplü Farklı Alanlara Yönlendirilmiş devlet hizmetlerinde bulundu.

Türk-Yunan Halk Müziği Değiş-Tokuşu mahkemelerinde çalıştı.İstanbul Ticaret Mahkemesi yargıçlığında bulundu (1929-1932).

1939 ve 1943’te Kayseri Milletvekili seçildi. 2. Şükrü Saracoğlu kabinesinde Gümrük ve Tekel Bakanı oldu.

Bakanlığında kahve ithalatı konusunda yolsuzluklar olduğu yolunda dedikodular çıkınca örnek bir davranışta bulundu:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifAdımın da karıştığı kahve yolsuzluğuyla ilgili, bakanlığımda bir komite kurulmuştur. Bu denetleme heyetinin selametle çalışabilmesi için, benim, bu bakanlık koltuğundan ayrılmam gerekir; aksi halde, komisyonu etkilerim, sağlıklı bir karar oluşmaz. O nedenle, siyasi ahlak gereği, bakanlıktan istifa ediyorum

Yüce divanda yargılanarak aklandı ve siyasi hayatına geri döndü. 1965’te kurulan hükumetin başbakanı olarak devam etti.

1950’de her yerde parlamentoya dõndü. 1952 yılına kadar Kayseri Milletvekilliği yaptı. Avrupa İstişari Meclisi’nde başkan yardımcılığı görevinde bulundu.

1952’de parlamentodan ayrılarak Bonn Büyükelçiliği’ne getirildi. 1955’te Londra, 1959’da Washington, 1960’da ise Madrit Büyükelçiliğine atandı. 1961 seçimlerine katılarak Kayseri Senatörü seçildi. Cumhuriyet Senatosunun birincil başkanı oldu. Bu görevi tamamladıktan sonradan 1965 yılında partilerüstü hükümetin başkanlığını yaptı. 1966’da kontenjan senatörü seçildi. 1972’ye kadar bu görevde kaldı.

Fransızca, İngilizce ve Almanca haberdar olan Suat Hayri Ürgüplü, evli ve 1 çocuk babasıdır. Ürgüplü, 1981 yılında İstanbul’da vefat etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Serhat Akın
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı