S

Süha Özgermi

Süha Özgermi Biyografisi

Organizatör

Süha Özgermi, 13 Ekim 1923 tarihinde İstanbul Beşiktaş’da zengin bir ailenin 40 odalı bir konağında dünyaya gelmiştir. Kabataş Lisesi‘nden mezun olduktan sonradan Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 7 yıl Ankara’da avukatlık yaptı. daha sonra İstanbul’da avukatlığa devam etti. Hereke Belediyesi’nin avukatlığını da üstlendi.

1975 yılında ise ticaret hayatıe Türk ordusuna iç çamaşırı ticareti yaptı. 1974 yıllarında Galatasaray spor Kulübü‘nün genel sekreterliğini yaptı.

1 Ekim 1983‘te Mecidiyeköy’de bir trafik kazası geçirdi. Bu kaza olduğunda aileden kalma 300 kişinin çalıştığı fabrika, 4 apartman, iki han, lüks arabaları vardı. Bütün malını da vekâleten bir tanıdığına devretti. Tam 2 sene 4 ay İsviçre‘de ‘Canton Hospital’ hastanesinde yattı. 6 ay da Lugano’da fizik tedavisi fark etti. Döndüğünde, hiçbir malı kalmamıştı.

Türkiye’de milli çapkın olarak tanındı. Süha Özgermi, milli çapkın adının nereden kendisine takıldığını şöyle özetlemiştir:
“1984 yıllarında Cannes Film Festivali’ne gider, orada ünlü otellerde kalır ve dünya ülkelerinin ileri gelenleriyle tanışmaktan ve ülkemi anlatmaktan büyük tutku alırdım. Heyecanla ve zeatin Gazetesi’nde Dallas dizisinin en güzel kadını ve Afton rolünü canlandıran Audrey Lounders‘ın, Cannes’a geleceğini okudum. O gece konseri vardı ve aynı otelde kalıyorduk. Hemen Galatasaray Kulüp Genel Sekreteri olarak sarı kırmızı çiçekleri odasına gönderdim. 2 saat sonra bir telefon çaldı ve ‘Mr. Özgermi, çiçek için fazla teşekkür ederim lakin ben İstanbul Türkiye nerede bilmiyorum’ dedi. Ben de kendisine, ‘Bu akşam konserinize geleceğim, konserden sonradan kahve içer size Türkiye’yi ve İstanbul’u anlatırım” dedim. Gece 01.00 sıralarında kapım çalındı ve misafirim geldi. Şüphesiz ki 70 milyon nüfuslu Türkiye, 16 milyon nüfuslu İstanbul bir saatte anlatılamazdı. Ertesi gün öğleden sonradan odadan çıkarken bir gazeteci grubuyla karşılaştık. Bu gazetecilerin yanına Gölge Adam’ın yazarı Ertuğrul Akbay da vardı. Fotoğraflar çekildi, gazetelerde manşetlere, “Süha Özgermi milli çapkın olarak ülkemizi başarıyla anlattı” diye yer aldı ve adım ulusal çapkın olarak devam etti”.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Serpil Çevikcan

1988 yılında bir Amerika seyahatinde Los Angeles‘ta şehrinde Çin asıllı bir Amerikalı ile tanıştı, ve bu birey Süha Özgermi’den dünya çekicilik yarışmasının Türkiye’de ama organizasyonunu hazırlamasını istedi. Ve 10 yıl dünya alımlılık yarışmalarını düzenlediler. Süha Özgermi’nin düzenlediği ilk dünya güzellik yarışması 1988 senesinde Bodrum’da Halikarnas’ta yapıldı.

Türkiye’nin tarihine ağırlık veren bir birey olan Süha Özgermi, dünyada tarihi ve efsaneleri en uzak noktalara varan ülkemizin bu tarihini dünyaya izah etmek nedeniyle “Dünya Medeniyetler Kraliçesi yarışması”nın patentini aldı. Güzellik yarışmalarını, Adıyaman, Nemrut Dağı, Şanlıurfa, Ankara, Çanakkale, İzmir, Eski Foça, Belek, Selçuk, Gaziantep, Samsun ve İstanbul’da düzenleyerek ülkemizin hiçbir yerde olmayan tarihini dünyaya aksettirme çalışması içinde oldu. Antalya Aspendos’ta alımlılık yarışması düzenledi. 22 bin kişinin izlediği dünya güzellik yarışmasını yapan tek kişidir.

Gençliğinde yıllardan beri Sümerbank’ta çalışmış fakat emekli olmamış. Nüfuzlu dostları devreye girse şayet bir günde hal olacak fakat gururundan kimseye bir şey söylememiş.

Vaktinde Galatasaray Kulübü’nün genel sekreterliğini de yaptı. Türkiye’de milli çapkın olarak tanındı. Güngör Bayrak, Nazan Saatçi, Nazan Adalı, Hülya Avşar, Fatoş Birsen, Favori Tan, Manolya Övünç gibi isimler Süha Özgermi baştan sona ünlü olmuşlardır.

Süha Özgermi, 5 defa evlenmiş boşanmıştır. 2. Eşi ile evliyken şarkıcı Fatoş Birsen ile 3 yıl birlikte oldular, 3. eşi 1972 Türkiye güzeli Manolya Övünç’dur. 90’larda Bodrum’da bir bayanla evlendi.

Süha Özgermi’nin bir evliliği de Las Vegas‘ta Ömer Şerif‘in eski nişanlısı ile gerçekleşmiş fakat hemen boşanmışlardır.

Avcılar’da küçük bir dairede oturan Süha Özgermi’nin biri Almanya’da yaşamış 1944 doğumlu, diğeri İstanbul’da yaşamış 1964 doğumlu iki tane oğlu var.

Patenti Süha Özgermiye’ye ait olan Miss Civilation Of The World (Dünya Medeniyetler Kraliçesi) yarışmasının 7 Nisan 2013 tarihinde Diyarbakır’da yapılacağı belirtildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Selçuk Ural

3 Yıla yakın bir süredir KKTC‘de Lefkoşa’daki Saray Otel’de bakıcı nezaretinde yaşamımı sürdüren Özgermi Tedavi gördüğü Lefkoşa Burhan Nalbatoğlu Devlet hastanesinde 20 Eylül 2013 tarihinde 90 yaşında vefat etti. Vasiyeti üzerine Lefkoşa Mezarlığı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı