S

Süleyman Seba

Süleyman Seba Biyografisi

Beşiktaş’ın onursal başkanı. Beşiktaş Kulübüne 16 yıl süreyle başkanlık yapmış, sayısız başarılar kazandırmış, beşiktaş camiyası için “efsane” olan başkan. Beşiktaş’ın ve Türk sporunun en saygın ismlerinden biri.

Süleyman Seba, 5 Nisan 1926‘da Sakarya‘nın Hendek ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu Sakarya’da okuduktan daha sonra istanbul’a gelen Seba, lise eğitimine, Kabataş Erkek Lisesi‘nde başladı. Bir vakit daha sonra, Kabataş Lisesi’nin futbol takımına girmesiyle, futbol yaşantısındaki ilk adımı atmış oldu. Son derece kabiliyetli olan genç oyuncuyu Beşiktaş’lı yöneticilerin keşfetmesi uzun sürmedi. 1943 yılında Beşiktaş genç takımına çağırıldı. Beşiktaş’ta da nitelikli futbolunu devam ettiren Süleyman Seba, o sene genç takımın kazanan olmasında büyük rol oynadı. Kısa süre sonradan başarılı futbolu ödüllendirildi ve Beşiktaş genç takımı kaptanlık pazubandının sahibi oldu.

1945 yılında, Beşiktaş A takımına alındı. 1946‘da, Kabataş Erkek Lise’sinden mezun olan Süleyman Seba, babasının isteği üstüne Mimar Sinan Üniversitesi Edebiyat Fakültesi , Fransız Filolojisi Bölümü’ne kaydını yaptırdı. 1947 yılında İnönü Stadyumu‘nun açılış maçında İsveç‘in AIK takımına attığı gol, bu stadyumda bir Türk futbolcusunun attığı birincil gol olarak tarihe geçti. 1950 yılında Beşiktaş Futbol takımının Amerika‘ya misafir etme edilmesiyle , babasını üzmek pahasına, okulunu bırakarak, fazla sevdiği Beşiktaş’la bir ay süreyle Amerika’ya gitti.

1954 yılında menüsküs geçirip futbolu vazgeçmek zorunda kalana dek, 8 sene Beşiktaş forması altında ter döktü ve 44 gol kaydetti. O dönemler, futbolu bırakmasının başlıca sebebinin, dönemin yöneticisi Sabri Usoğlu ve teknik direktörü Pupo Sandro ile yaşadığı sorunlar olduğuda söyleniyordu.

1957 yılında Beşiktaş Kulübü’ne aza oldu. Arkadaşlarıyla kurduğu “İdealist Grup”, Beşiktaş kongresinin en etkili gruplarından biri olmuştu. Bu güç tamamen, öncelikle 1963 yılında Selahattin Akel‘in sonraları sırasıyla; 1964‘te Hakkı Yeten, 1968‘de Talat Asal, 1970‘de Ağası Neşelendirici ve 1977‘de Gazi Akınal‘ın oluşturdukları listelerde yönetim kurulunda yönetici olarak ödev yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Salih Bademci

1980‘li yıllarda Milli İstihbarat Teşkilatı İstanbul Müdürlüğü yaptığı dönemde, Beşiktaş’ın kötü gidişini fark etti ve çok sevdiği Beşiktaş için bu görevi bıraktı. 1 Nisan 1984‘de Mehmet Üstünkaya ile girdiği başkanlık yarışını kazandı ve 16 sene sürecek başkanlık görevine başlamış oldu. Başkanlığı süresinde Beşiktaş Futbol takımı; 5 Lig Şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 Başbakanlık Kupası ve 6 TSYD kupası kazandı. Sportif başarıların haricen Beşiktaş Kulübüne birçok tesis kazandırdı. Bunlardan bazıları Akaretler Kulüp Binası, Fulya Stadı ve kamp tesisleri, BJK Plaza, Yeşilköy, Pendik ve Çilekli tesisleri oldu. Seba döneminde, BJK Koleji kuruldu ve BJK İnönü Stadı 49 yıllığına kiralandı.

13 Şubat 2000 tarihinde BJK Mali ve Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmayla başkanlık görevine veda etti. Beşiktaş kulübü, O’nun döneminde bir istikrar örneği gösterermişti. “Şerefli İkincilikler” lafı onun döneminde ortaya çıktı.

Görevi bıraktığı gün yaptığı konuşmada;

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif1984 yılında, ilk kez huzurlarınıza çıktığımda, kongre konuşmamın başında söylemiş olduğum sözleri hatırlatmak istiyorum: ‘Herkesi bir vakit için aldatabilirsiniz, Bazı kişileri defalarca aldatabilirsiniz, Lakin herkesi defalarca aldatamazsınız!’ Ben kimseyi hayatım her tarafında aldatmadım…! 1984 yılında huzurlarınıza hangi heyecan ve duygularla gelmişsem bu gün de huzurlarınızda aynı heyecan ve duygularla başım tepede olan, gönlüm gizli ve rahatlık içerisinde sizlere veda ediyorum…!

dedi ve genel komite’un yapıldığı, salonu tıklım tıklım dolduran genel kurul üyelerinin dakikalarca aralıksız alkışlardan daha sonra ağlayarak kürsüye veda etti.

Beşiktaş Kulübü kadar, senelerce kendisine hizmet eden Süleyman Seba’ya “Onursal Başkanlık” ünvanı verildi. Rahatsızlığı sebebiyle Beşiktaş maçlarını başlıca radyolardan peşine düşüp takip eden Süleyman Seba, Sakarya’daki çiftliğinde yaşamını devam ettirmektedir.

Başkanlığı bıraktığı 2000 yılında anısına Akaretler ile Maçka semtleri arasında uzanan Spor Caddesinin adı Süleyman Seba Caddesi olarak değiştirildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Safiye Soyman

Seba, spor yaşamının haricen Milli İstihbarat Teşkilatı İstanbul Bölge Müdürlüğünde tahsis yaptı.

Bir süredir Ankara‘daki Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) tedavisi süren Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba, 21 Ocak 2014 tarihinde solunum yollarındaki enfeksiyon sebebiyle yoğun bakıma alındı.

Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba çare gördüğü İstanbul Amerikan Hastanesi’nde 13 Ağustos 2014 tarihinde 88 yaşında hayatını kaybetti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı