T

Tahir Elçi

Tahir Elçi Biyografisi

Diyarbakır BARO Başkanı idi.

Tahir Elçi, 1966 yılında Şırnak iline bağlı Cizre’de doğmuştur. ilk ve orta öğrenimini Cizre’de tamamladı. 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

1992 yılından beri Diyaık yapmış,mesleki faaliyetleri suç oluşturan ve insan hakları hukuku alanında yoğunlaşmıştır.

Kamuoyu gündeminde de kalmış birçok davada mağdurları yurt içindeki mahkemeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde temsil etmiştir.

Almanya’da yer alan Avrupa Hukuku Akademisinde (ERA) uluslar arası cinayet hukuku ve canice yargılaması eğitimi görmüş, çoğu milli ve uluslar arası buluşma ve konferansa konuşmacı olarak yer almış, beyanname sunmuştur. 1998 yılından beri staj eğitimi ve meslek içi eğitimlerde canice ve insan hakları hukuku alanında seminerler vermekteydi.

1998-2006 yılları aralarında Diyarbakır Barosunda yöneticilik yaptı. Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi de olan Elçi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyesi ve bir fazla sivil toplum örgütünün kuruluşu ve çalışmalarında yer almıştı.

Tahir Elçi, 2012 yılında yeniden Diyarbakır Barosu Başkanı olarak seçildi ve 28 Kasım 2015 tarihine dek bu görevine devam etti.

Tahir Elçi, evli idi ve iki çocuğu vardır.

Tahir Elçi, 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır‘ın merkez Sur İlçesi Yenikapı Sokak’taki Balıkçılarbaşı bölgesinde yer alan ve daha önceki çatışmada hasar görebilen 4 ayaklı minare önünde basın açıklaması yaptığı sırada çatışma çıktı. Teröristlerin silahlı saldırısı sonucunda Tahir Elçi başından vurularak öldü.

Tahir Elçi, vurulmadan dakikalar önce yaptığı basın açıklamasında şöyle demişti:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif“Bu tarihi bölgede; birçok medeniyete beşiklik etmiş, evsahipliği yapmış bu kadim bölgede; insanlığın bu müşterek mekanında tabanca, çatışma, işlem istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzaktan olsun, diyoruz.”

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Gültan Kışanak

Tahir Elçi, daha önce de Ahmet Hakan‘ın CNN Türk‘te konuğu olarak katıldığı programda“PKK, terör örgütü değildir.” diyerek stüdyoda gergin anların yaşanmasına sebep olduktan daha sonra hakkında yakalama kararı çıkartılp, Diyarbakır’da gözaltına alınarak istanbul’a getirildi. Adliyedeki işlemlerinin ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Gözaltına alındıktan sonradan da hür bırakılmıştı.

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/etiket/arin-elci/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı