T

Taner Ölmez

Taner Ölmez Biyografisi

2019 yılında Mucize Doktor dizisinde Savant Sendromlu hekim asistanı Ali Vefa karakterini canlandırdı.

Taner Ölmez, 9 Ağustos 1986 tarihinde Tunceli’de doğmuştur. Aslen Tunceli’lidir. Taylan Özgürlük Ölmez (d.1979) adında müzisyen abisi vardır. 6 yaşında iken ailesi ile birlikte İstanbul‘a göç etmişlerdir. Lise yıllarında aktif olarak tiyatroyla ilgilenmeye başladı ve tiyatro kolu kurarak faal olarak tiyatro yapmaya çalıştı. Lise son sınıfta iken ilk olarak William Shakespeare’in ‘’Bir Yaz Gecesi Rüyası’’ oyununda yer aldı. Lise eğitiminin gerisinde 2 yıl Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nda çalıştıktan sonradan İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’ne girdi İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünde okudu.

Konservatuar eğitimine devam ettiği dönemde ‘’Gıyabettin’’ karakterini canlandırdığı ‘’Kapalıçarşı’’ projesiyle televizyon dizilerinde yer almaya başladı. Gerisinde ATV’de yayınlanan ‘’İstanbul’un Altınları’’ adlı dizide rol aldı.

2004 yılından 2019 yılına dek İstanbul Bakırköy belediye tiyatrosunda tahsis yaptı.

Çoğu dizi ve reklam filminde rol bölge Taner Ölmez, oyunculuğun yanı sıra Ülker Albeni, Ülker Sunny, Piyale Pigafest reklamlarında da oynamıştır.

İlk oyunculuk deneyimini 2009 yılında rol aldığı Kapalı Çarşı dizisi ile yaşayan Taner Ölmez; Mükemmel Asır Kösem, Medcezir, Tatar Ramazan, Çıplak Gerçek, Kayıp Kent, İstanbul’un Altınları ve Kül ve Ateş dizilerinde rol almıştır.

2012 yılında, Osman Sınav’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ‘’Uzun Öykü’’ filmiyle beyazperdeye adım atan Taner Ölmez, aynı sene Cevdet Mercan’ın yönettiği ‘’Kayıp Kent’’ dizisinde canlandırdığı ‘’Sadık’’ karakteriyle dikkatleri üzerine çekti. 2013-2014 sezonunda Ali Bilgin’in yönettiği ‘’Medcezir’’ dizisinde hayat verdiği ‘’Mert’’ karakterindeki başarısıyla geniş bir izleyici kitlesine ulaştı.

Star TV’de yayınlanan ve dünyanın birçok ülkesinde milletlerarası izleyici kitlesine sahip ‘’Müthiş Asır – Kösem’’ adlı dönem dizi projesinde ‘’Şehzade Osman’’ rolüyle yer aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Taha Akgül

Televizyondaki kariyerine devam ederken, Tiyatro İn’in sahnelediği ‘’Katil Joe’’ oyunundaki performansıyla 18. Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nde ‘’Yılın En Başarılı Tezgâhtar Erkek Oyuncusu’’ ödülünü alan oyuncu, Iftihar Meşhur’nün yönettiği ‘’Kırık Kalpler Bankası’’ sinema filminde başrol karakterlerden biri olan ‘’Osman’’ rolüyle her tarafta beyazperdede yer aldı.

2018 yılında vizyona giren, Arabesk müziğin kayda değer isimlerinden Müslüm Gürses’in hayatının konu edildiği ‘’Müslüm’’ sinema filminde sanatçının kardeşi “Ahmet” rolünü canlandırdı.

Semaver Kumpanya bünyesinde “Semaver ve Kumpanya-Baştan” oyunuyla tiyatro çalışmalarına devamlı olan Taner Ölmez, Blu TV’de yayınlanan‘’Dudullu Postası’’ adlı internet dizisinde ‘’Tayfur’’ karakteriyle yer almıştır.

Taner Ölmez, 2019 yılında Fox TV ekranlarında yayınlanmakta olan yapımcılığını Faruk Bayhan’ın yaptığı ve yönetmeni Yusuf Pirhasan olan Mucize Hekim dizisinde Savant Sendromlu doktor asistanı Ali Vefa karakterini canlandırırken, Mucize Doktor dizinin başrollerinde Övünç Tuna, Murat Aygen, Sinem Ünsal, Fırat Altunmeşe, Gökçe Akyıldız, Düş Köseoğlu ve Reha Özcan yer aldı.

Ödülleri :
2014 – 18. Afife Jale Tiyatro Ödülü, ’Yılın En Başarılı Asistan Erkek Oyuncusu (Katil Joe adlı oyundaki rolü ile)

Rol aldığı Tiyatro Oyunları :
2017 – 2019 – Semaver ve Kumpanya : Sait Faik Abasıyanık-Yeniden – Semaver Kumpanya
2017 – Manâsız Şehir Halkı : Dejan Dukovski – Entropi Sahne
2014 – Katil Joe : Tracy Letts – Tiyatro İn
2011 – Aut : Alper Kul / Özgür Özgülgün – İkincikat
2003 – Bir Yaz Gecesi Rüyası : William Shakespeare – Lisede iken

Filmleri ve Dizileri :
2020 – 81 Kahraman: Denize Vurulan Kahramanlik Mührü (Dumlupınar: Vatan Sağ Olsun )
2019 – Mucize Doktor (Ali Vefa)(TV Dizisi)
2018 – Müslüm (Ahmet Akbaş) (Sinema Filmi)
2018 – Dudullu Postası (Tayfur) (TV Dizisi)
2017 – Yüz Yüze (Aleko) (TV Dizisi)
2015 – Mükemmel Asır: Kösem (Şehzade Osman) (TV Dizisi)
2015 – Kırık Kalpler Bankası (Osman) (Sinema Filmi)
2013 – Tatar Ramazan (Çoban Ahmet) (TV Dizisi)
2013-2014 – Medcezir (Mert Asım Serez) (TV Dizisi)
2012 – Çıplak Reel (Deniz) (TV Dizisi)
2012 – Uzun Hikaye (Celal) (Sinema Filmi)
2012 – Kayıp Büyük Kasaba (Sadık) (TV Dizisi)
2011 – İstanbul’un Altınları (Mustafa Erciyes) (TV Dizisi)
2010 – Vakit (Ezan) (Kısa Film)
2009 – Kül ve Ateş (Yaşamsal) (TV Dizisi)
2009 – Kapalı Çarşı (Gıyabettin) (TV Dizisi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tekin Acar
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı