T

Tanju Okan

Tanju Okan Biyografisi

Türk ses sanatçısı ,müzisyen ,sinema oyuncusu. Melankolik tarzı ve dinç sesiyle,Türk pop müziğinin köşe taşlarından biri haline gelmiş olan ressam ,her biri hit olan, onun üstünde albüme imza atmıştır.
Tanju Okan, 27 Ağustos 1938‘de İzmir‘in Tire ilçesinde dünyaya geldi. Babası Mehmet İlhan Okanlı, annesi Bedia Sarıalp Hanım’dır. Müzik öğretmeni olan babası Urla’da annesi ile evlendikten sonra görev olduğu Tire’de Tanju Okan doğmuştur. İlk müzik eğitimini çok iyi piano ve keman çalan babasından aldı. Müzik batmış mutlu aile tablosu annesi ile babasının boşanmasıyla dağıdı. İlkokula Manisa Gazi İlkokulu’na başladı. Manisa ortaokulundan daha sonra Balıkesir lisesinde okudu. Balıkesir Lisesi’nde arkadaşlarıyla Paris’in efsanevi kabaresi ” Moulin Rouge ” dan bölge bir orkestra kurdu.

Lise ikinci sınıfta müziği okula tercih ederek öğrenim hayatını yarım bırakıp Manisa’ya döndü ve ismini Manisa’nın antik çağdaki adından alan “Magnesia Orkestrası”nı kurdu. Manolya çayevi ve bunun gip şarkı söyledi.

1958 yılında askere gitti. Askerliğini Ankara Orduevi’nde vestiyer görevlisi olarak yaptı. Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli caz müzisyenlerinden biri olan ve o sıralarda askerliğini Ankara Orduevi Orkestrası’nda müzisyen olarak yapan Selçuk Sun, vestiyerde kendi kendine şarkılar söyleyen Tanju’nun sesinden ve yorumundan çok etkilenir ve solist olarak geliştirmek üzere Orkestrası’na eğlence eder. Pişme döneminden sonradan Ankara Orduevi Orkestrası’nın solisti olan Tanju, “Guarde Che Luna “,” Resta Cu’Mme “,” Whispering ” Mack The Knife ” , “I Want to Be Happy ” , ” I Only Have Eyes For You ” gibi günün popüler melodilerini Orduevi’nin 4. katındaki salonda kendine has yorumuyla seslendirir ve hatırı sayılır bir dinleyici kitlesi oluşturur. Şöhreti kısa zamanda Orduevi sınırlarını aşıp tüm Ankara’ya yayılır. Ve küçük çapta şan olan Okan ile ilgili birincil yazı Durul Gence, Erol Pekcan gibi önemli caz müzisyenlerinide kadrosunda barındıran Melodi Dergisi’nin 21 Nisan 1960 tarihli ilk sayısında yayınlanır.

2 Temmuz 1960’da Ankara Büyük Sinema’da Melodi Dergisi’nin düzenlediği konsere Orduevi Orkestra’sının solisti olarak katılan genç şantör Tanju Okan, Erol Pekcan Triosu, Erol Enginer ve Arkadaşları, Deniz Harp Okulu Vokal Grup ve Orkestrası’nın yanı sıra iki de yabancı orkestrayla, Pampanini Orkestrası ve Happy Boys’la, aynı sahneyi paylaşarak manâlı bir deneyim edinir. Konserde “Guarde Che Luna “,” Resta Cu’Mme ” ve potpuri halinde ” Whispering ” Mack The Knife ” , “I Want to Be Happy ” , ” I Only Have Eyes For You ” , “Charleston” adlı melodileri sunan Okan seyircilerden büyük alkış alır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tuna Kiremitçi

Askerliğinin son üç ayında Ankara Orduevi Orkestra’sının yanı sıra Orhan Sezener ile Göl Gazinosu ve Radyo’da çalşan Okan, 1960’da askerliğini bitirir bitirmez Sezener ile 50 lira yevmiye karşılığında profesyonel olarak çalışmaya başlar. Selçuk Sun’dan daha sonra bir öteki dev isimle, Türkiye’nin en kayda değer caz müzisyenlerinden Sezener’le amaçlamak Okan’ın müzikal gelişimine büyük katkı maddesi sağlar. 1961’e Ankara’nın en popüler şarkıcılarından biri olarak giren Okan’ın şöhreti İstanbul’a ulaşır. İstanbul’da yayınlanan, yazı kurulunda Fecri Ebcioğlu, Sezen Cumhur Önal gibi manâlı isimlerinde yer aldığı Popüler Melodi Dergisi 29 Kasım 1962 tarihli sayısında Manha de Carnaval, Ela Gözlerin, Till ve Angustia şarkılarıyla Ankara’lıların gönlünü fetheden Tanju Okan‘ı okuyucularına tanıtır.

Müziğe olan tutkusu nedeniyle İtalya‘ya gitgide artarak şöhret eğitimi aldı.1961‘de Türkiye‘ye döndükten daha sonra, Ankara‘ya yerleşti ve müzikle profesyonel anlamda ilgilenmeye başladı. Bir sonraki sene, istanbul’a artan bir şekilde Müfit Kiper Orkestrası‘nda solistlik yapmaya başladı. Bu orkestrayla birlikte, yurtdışında birçok konsere katıldı ve müzik çevrelerine adını duyurdu.

Sanatçıyı kitlelerle tanıştıran en önemli olaylardan biri, bu dönemde gerçekleşti.1964 yılında, dönemin büyük sanatçılarından Erol Büyükburç ve Tülay German eşliğindeki Ulusal Orkestra‘yla ,Türkiye’yi Balkan Müzik Festivali’nde temsil etti. Festivalin hemencecik peşinde 1964‘de, sanatçının “İbibikler Öter Ötmez Ordayım” adını taşıyan birincil 45’lik plağı , “Sahibinin Sesi” adlı müzik şirketinden çıktı. 1967 yılının Mayıs ayında , manken, model Nur Erbay‘la hayatını birleştiren sanatçının, 8 ay gibi kısa bir vakit süreu. İkinci evliliğini 1976 yılında Zerrin Erdoğan ile yaptı ve bu evliliği de ondört ay sürdü.

Tanju Okan, 60’lı yıllarda, Ulusal Orkestra eşliğinde, yeni düzenlemelerle modernize edilerek ayrı bir form kazandırılmış türküler seslendirdi. Ve birincil 45liklerinde, bilhassa “Kundurama Kum Doldu” plağında, bu formda kaydedilen türkülere yer verdi. İngilizce sözlü bir tanıdık olmayan şarkı olan “Strangers In The Night“’ı Fikret Şeneş’in Türkçe sözleriyle seslendiren Tanju Okan, Türk pop müzik tarihinde cover version dönemini ilk başlatan müzisyen oldu. Şarkıyla aynı adı içeren albüm, büyük ilgi gördü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tolgahan Sayışman

İlk plağında “İbibikler Öter Ötmez” adlı türküyü seslendirdi. 1968’de “Haydar Haydar”, 1969’da “Benim de Canım Var” dikkati çeken 45’lik plaklarıydı. 1970’te en büyük hiti “Hasret” geldi.

1971’de “Bir Müneccim Vardı” ve “Darla Dırlada”, 1972’de “Böylece Sarhoş Olsam ancak”, 1973’te “Koy Koy Koy” ile alkış topladı.

Nilüfer ve Çağdaş Folk Üçlüsü ile seslendirdiği “Dost Dur Bekle” fazla sevildi (1973). Şahane yorumladığı unutulmaya şarkılardan biri de “Kadınım”dı (1974).

“Benim Halkım” ve “Şerefe” 1975’te, “Kemancı” 1977’de, “Çocukluğum” 1978’de sevilen şarkıları oldu.

Okan’ı kitlelerle tanıştıran ve zirveye oturtan, Ş.Akannaç ve Nino Varon imzalı “Hasret” adlı şarkı oldu.1970 yılında Ergin Bener ve Hümeyra‘nın kurduğu, Yonca Plak’tan meydana çıkan albümün hit parçası olan bu şarkı, Moustaki tarafından seslendirilmiş “Le Meteque“nin Türkçe versiyonuydu.

Sanatkâr, 1972‘de “Pek Ayyaş Olsam fakat” ve özellikle 1974‘te Mehmet Teoman tarafından yazılan “Kadınım” adlı unutulmaz şarkılarıyla, adını Türk pop müziği tarihine altın harflerle yazdırdı. 1975 yılında “Bütün Şarkılarım” adlı albümünü çıkardıktan sonraki yıl, 14 ay süren ikinci evliliğini Zerrin Erdoğan‘la yaptı.

1980 yılında, Şehir Halkı müzik firmasından “Yorgunum” adlı albümünü çıkardı. Bu albümde Garo Mafyan, Melih Nazik ve Bora Ayanoğlu‘nun büyük desteğini gördü. Sanatçının son albümü, 1995 yılında ,”İşte Tanju Okan 95” adıyla Marş Müzik’ten çıktı.

Artist, özellikle popüler ülkü geldiği 60’lı ve 70’li yıllarda, aldığı sinema oyunculuğu tekliflerini kabul ederek, sanatsal yeteneğinin yalnızca müzikle sınırlı olmadığını gösterdi. Sinemaya 1964 yılında Cüppeli Gelin filmi ile adım atan Tanju Okan, zamanla çok sayıda filmde rol aldı. “Aşkın Kanunu” , “Ah Bir Varlıklı Olsam” ,”Cımbız Ali” gibi hayranlık uyandıran yapıtlarda rol alarak, beyaz perdedeki yeteneğini sergileme fırsatı buldu.

İçki sigara, benim tek dostum ve O Kadar sarhoş olsam ki adlı şarkıları öncelikle olmak üzere şarkılarında içki ve uyuşturucu kültürünün yaygınlaşmasına katkıda bulundu. Alkole olan düşkünlüğüyle aşina Tanju Okan, afiyet problemleri yaşamaya başladı. bu nedenle, fiili sanatsal yaşamına son vererek 1995 yılında Urla’ya yerleşti. Burada siroz teşhisiyle hastaneye kaldırılan artist, 23 Mayıs 1996‘da birçok unutulmaz eserini ardında bırakarak hayata veda etti. Ölümünün arkasında, onu unutmayan Urla Belediyesi, sanatçının anısına bir heykel yaptırdı ve bir çocuk parkına da ismi verildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tekin Akmansoy

45’lik Plakları :
– İbibikler Öter Ötmez Oradayım
– Kundurama Kum Doldu (Sahibinin Sesi Plak)
– İki Yabancı / Ayyaş
– Kadınım (Diskotür Plak)
– Kemancı (Gönül Plak)
– Hasret / Ah Bir Varlıklı Olsam (Yonca Plak)
– Parkta Yatıyorum / Çocukluğum (Philips)
– Şerefe / Aşkı Bulacaksın
– Sarhoş / Var Mısın İçelim
– Yıldönümü / Deli Gibi Sevdim
– Başlık Parası / Gelme Vefat
– Gülünce Gözlerinin içi gülüyor

Filmleri :
Oyuncu :
1982 – Gazap Rüzgarı (Konuk Sanatçı) (Sinema Filmi)
1976 – Ne Haber (Sinema Filmi)
1976 – Bu Nasıl Dünya (Sinema Filmi)
1975 – Cilalı Mı Devam Mı (Tanju) (Sinema Filmi)
1974 – Şiribim Şiribom (Sinema Filmi)
1973 – Üç Balıkçı Kız (Sinema Filmi)
1973 – Kaynanam Kudurdu (Konuk oyuncu) (Sinema Filmi)
1971 – Kadifeden Kesesi (Davetli Oyuncu) (Sinema Filmi)
1971 – Cımbız Ali / Yırtık Niyazi (Tanju) (Sinema Filmi)
1971 – Ah Bir Varlıklı Olsam (Tanju) (Sinema Filmi)
1970 – Berduş Kız (Sinema Filmi)
1968 – İstanbul’da Eğlence Var (Kendisi) (Sinema Filmi)
1966 – İçimdeki Alev (Sinema Filmi)
1966 – Mahzun Gönüller (Sinema Filmi)
1966 – Yoksul Bir Kız Sevdim (Sürücü) (Sinema Filmi)
1966 – Aşkın Kanunu (Nuri) (Sinema Filmi)
1965 – Şekerli Misin Vay Vay (Sinema Filmi)
1965 – İnatçı Gelin (Edi) (Sinema Filmi)
1965 – Yalancının Mumu (Sinema Filmi)
1964 – Cüppeli Gelin (Sinema Filmi)

Müzik :
1966 – Boğaziçi Şarkısı (Sinema Filmi)

Müzik ekibi :
2014 – Karadayı 3. Sezon (Şarkılar) (TV Dizisi)
1977 – Erkeğim (Şarkılar) (Sinema Filmi)
1975 – Kadınım (Şarkılar) (Sinema Filmi)
1974 – Ayrı Dünyalar (Şarkılar) (Sinema Filmi)
1966 – Yoksul Bir Kız Sevdim (Şarkılar) (Sinema Filmi)
1966 – Boğaziçi Şarkısı (Şarkılar) (Sinema Filmi)
1965 – İnatçı Gelin (Şarkılar) (Sinema Filmi)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı