T

Tarık Aziz

Tarık Aziz Biyografisi

Eski Irak Dışişleri Başkanı (1983–1991) ve Başbakan Yardımcısı (1979–2003).
Reel adı Mikhail Yli Tarık Aziz, 28 Nisan 1936’da Musul’da bir garsonun oğlu olarak dünyaya geldi. Fakat Arap milliyetçilerine aleyhinde adını Tarık Aziz olarak değiştirdi. Gazetecilik kariyerinden önce Bağdat Üniversitesi’nde İngiliz Edebiyatı okudu.

1950’lerde Baas partisine katıldı. Saddam Hüseyin‘in desteğiyle 1963 yılında al-Jamaheer gazetesi ve partinin esas gazetesi El Thavra’da yayımcı oldu. Hristiyan olduğu için Aziz hiçbir vakit Saddam’a karşı taraf olarak görülmedi. Körfez Savaşı her tarafında tartışma yeteneği, zinde sinirleri ve hatasız İngilizcesi ile diplomasiye önderlik yaptı ve uluslararası ününü artırdı. Saddam kabinesinin tek Hıristiyan üyesidir.

Saddam Hüseyin ile yolu 1950 yılında kesişen Tarık Aziz, 1974’te Enformasyon Bakanlığı görevini üstlendi. Tarık Aziz yükselişini 1977’de Devrimci Komuta Konseyi’ne katılarak sürdürdü. 1979 yılında Irak’ın Başbakan Yardımcısı görevine getirilen Aziz’in bu görevi, ABD’nin 2003 yılı Nisan ayı başlarında gerçekleştirdiği Irak’a müdahalesinin gerisinde Amerikan güçlerine teslim olmasına kadar devam etti. 24 takvim Saddam Hüseyin iktidarı döneminde, yerini koruyabilmiş eksik sayıda devlet görevlisinden biri olan Tarık Aziz, Irak’ta üst seviye tayin Saddam kabinesinin tek Hıristiyan üyesidir. Saddam Hüseyin‘in, 20 sene danışmanlığını yaptı.

Bütün kriz dönemlerinde Bağdat‘ın görüşlerini batı dünyasına o iletti. Akan İngilizcesiyle dikkat çeken Aziz, 8 yıl süren İran savaşında ABD yönetiminin de Bağdat’ta en güvendiği kişilerden biriydi. Fakat onu dünyakamuoyuna tanıtan ana olay Irak’ın Kuveyt’i işgaliydi. Irak‘a zorunlu desteği sağlayabilmek içindünya başkentlerini gezdi. Körfez savaşının derhal öncesinde Cenevre’de dönemin ABD Dışişleri Bakanı James Baker’dan baba George Bush‘un Saddam Hüseyin‘e yazdığı bir mektubu almayı reddederek savaşın tetiğini çeken de o oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Toru Iwatani

Tarık Aziz’in, ABD’nin Irak’a müdahalesinin ilk günlerinde, Irak Kuzeyine kaçtığı ileri sürülmüştü. Tarık Aziz, Bağdat’ta kameraların karşısına çıkarak bu iddiaları yalanlamıştı. ABD’nin aradığı isimlerden oluşan 55’lik iskambil destesindeki ‘Maça 8’lisi olarak aranan Tarık Aziz, 2003 yılı Nisan ayı sonlarında Amerikan güçlerine teslim olmuştu.

26 Ekim 2010 günü Irak ağır canice mahkemesi, uzun yıllar Saddam Hüseyin rejiminin dünyaya sunduğu yüzü olan eski başbakan birinci yardımcısını “taammüden canice derin etki bırakmak ve insanlığa aleyhinde işlediği suçlardan ve geçmişte dini partilere uyguladığı baskı nedeniyle ” idama mahkum etti. Mahkeme ayrıca Aziz’i ‘işkence yapmak’ suçlamasından 15, ‘işkencede işbirliği’ suçlamasından 10 sene hapis cezasına çarptırmış; tüm mal varlığına da el konmasını kararlaştırdı.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, ülkenin eski başbakan yardımcısı Tarık Aziz‘in idam edilmesini öngören duruşma kararını imzalamayacağını söyledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı