T

Toru Iwatani

Toru Iwatani Biyografisi

Bilgisayar ve arcade oyun tarihinin en popüler oyunlarından birisi olarak kabul edilen Pac-Man’in yaratıcısı olan Japon bilgisayar oyunu tasarımcısı. 1980 yılında piyasaya sürülen Pac-Man, oyun tarihinin en marifetli eserlerinden birisi olarak ününü korumuş ve yapılışından yıllar daha sonra bile en fazla oynanan oyunlardan birisi olarak kalmıştır. Popüler arama motoru Google, 21 Mayıs 2010 tarihinde, Pac-Man oyununu ana sayfasına oynanabilir halde koyarak bu oyunu yeni nesillerle de tanıştırmıştır.
Toru Iwatani, 25 Ocak 1955 tarihinde, Meguro, Tokyo, Japonya’da dünyaya geldi. Japonya’nın en eski bilgisayar yazılım ve oyun firmalarından birisi olan Namco’ya 1977 tarihinde katılan Iwatani, bu firmada oyun tasarlayıcısı olarak işe başladı.

Iwatani, 1980 yılında yazılımcı Shigeo Funaki ve kompozitör Toshio Kai’nin de aralarında bulunduğu beş karakter bir ekiple beraber çalışarak video oyunları tarihini kökten değiştirecek olan Puck-Man adlı bir oyuna imza attı. 10 Mayıs 1980 tarihinde Japonya’da dağıtımına başlanan Puck-Man, kısa vakit içerisinde ülkenin azami satılan oyunu haline geldi.

Puck-Man’in adının değiştirilmesi ise, Amerikan piyasasına sunulacağı zaman gerçekleşti. A.B.D.’li oyun şirketi Midway kadar bölüştürme hakları satın alınan oyun, gençlerin P harfini F ile değiştirerek oyunun adını ağzı bozuk bir kelime ile değiştirmelerinden ve oyunun imajını değiştirmelerinden korkularak Amerikan piyasalarına Pac-Man adı altında sunuldu.

Toru Iwatani, Pac-Man’in açık havada en başarılısı Libble Rabble olan bir dizi video oyununa daha imza atmış olsa da, hiçbirisi yaptığı birincil oyunun başarısını tutturamadı. Zaman içerisinde Namco firmasının hiyerarşisi içerisinde yükselen Iwatani, son olarak firmanın yönetiminin en üstteki basamaklarına kadar tırmandı. 2005 yılında, Namco’daki işinin yanı sıra Osoka Güzelsanatlar Üniversitesi’nde misafir eğitimci olarak tahsis almaya başlayan Iwatani, 2007 yılında, Pac-Man Championship Edition adı aşağı, Xbox 360 platformunda çalışan son bir Pac-Man oyunu geliştirdikten daha sonra faal oyun geliştiricilik kariyerine son vererek Osoka Üniversitesi’nde bütün zamanlı eğitmen olarak çalışmaya başladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tuncay Özilhan

Iwatani, VH-1 kanalında yayınlanan Game Break adlı video oyunları programına verdiği röportajda Pac-Man’i yaptığı yıllarda kolay bir çalışan olduğunu ve oyunun dünya çapındaki başarısına karşın firmasından ne bir ödül ne de bir ikramiye aldığını belirtti. Pac-Man, 30. yılı dolayısıyla, 21 Mayıs 2010 tarihinde meşhur arama motoru Google’ın başlıca sayfasında oynanabilir haliyle yayınlanarak hayranlarına her yerde kavuşma fırsatı yakaladı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı