T

Taylan Kümeli

Taylan Kümeli Biyografisi

Beslenme Uzmanı

Taylan Kümeli, 14 Aralık 1962 yılında Ankara‘da doğmuştur. 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Besin ve Diyetetik Bölümü’nden derece ile mezun oldu. 1986-1988 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde “Yiyecek Katkı Maddelerinin İnsan Sağlığına Etkileri Üzerine” konulu teziyle yüksek lisans programını tamamladı.

20 yılı aşkın bir süredir hastanelerde, caşitli gıda firmalarında, tedavi edici, bilgilendirici ve kurumsal diyetisyen olarak çalıştı. Çalışma hayatı baştan başa sağlıklı besin söylemine öbür bir benzi atmış getirmeyi amaçlayan Kümeli, 1999 yılında açtığı Gıda Danışmanlık Merkezi’nde bireysel özelliklerin ön plana alındığı ve Sentez Diyeti adı altında isimlendirdiği yöntemini ilerletti. Nestle Gıda Sanayinde Danışman Diyet Uzmanı olarak çalıştı.

Klinik çalışmalarında, Zayıflatma, Diabet, Yürek Damar Hastalıkları, Kanser, Sindirim Sistemi hastalıkları, Bebek, Çocuk, Yetişkin, Gebe, Emzikli, Menopozlu, P.O.S. beslenmesinde beslenme danışmanlığı yaptı.

Milletlerarası bir çok platformda “gıda ” ile ilgili konferanslarda tahsis aldı. ADA, ICDA, EFAD, Türkiye Diyetisyenler Derneği, Türkiye Diabet Derneği üyesidir.

Taylan Kümeli, NTV, TV8, ATV, Türkmax gibi kanallarda muhtelif zamanlarda süreli yayınlar yaptı. Yazılmış basında jurnal, haftalık ve aylık dergilerde uyumlu yazılar yazdı.

Taylan Kümeli, 2015 yılında meme kanserine yakalandı.

Evlilikleri :
1.eşi: 1980 yılında evlendi. Elif Ezgi Uzmansel (d.1980) ve Işık Koroğlu adında 2 kız çocuğu vardır.
2.eşi: 1993 yılında Yalçın Kümeli ile evlendi. 2005 yılında boşandı.
3.eşi: 2 Ocak 2010 tarihinde oyuncu Gökhan Arsoy ile New York’ta Başkonsoloslukta evlendi.

Kitapları :
2007 – Kadınlık Yolculuğunda Gıda
2006 – Hayatın Dinç Yanı
2006 – Bebeklikten Ergenliğe
2011 – Sentez Diyeti
2012 – Lezzetin İnanılmaz Hafifliği

Karın yağlarını yok etmeye kolay çözüm:
Her akşam yemeğinden 2 saat daha sonra 2 dilim taze ananas ile birlikte bir dere bardağı süt veya ayran içerseniz, ya da yoğurt yerseniz 1,5 ayda karın yağlarının eridiğini göreceksiniz diyor Taylan Kümeli

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tolga Han
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı