T

Tolga Han

Tolga Han Biyografisi

Türkiye’de dans denildiğinde akla gelen birkaç isimden biridir.

Tolga Han, 1947 yılında Adana Ceyhan’da doğmuştur. Esas adı Mustafa Çinkitaş’dır. 2007 yılında Dans Sporları Federasyonu Başkanı olduktan daha sonra mahkeme emri ile sahne adı olarak kullandığı Tolga Han adını gerçek adı yaptırmıştır.

Tolga Han, 1970 yılında Ceyhaonra üniversite tahsili için İstanbul’a gelirken “Ben İstanbul’da ayrıca dans ederek para kazanacağım, hem okuyacağım, keza de Türkiye’ye dansı sevdireceğim ” diye hareket etti. Lisede jimnastik ekibinin kaptanı olduğundan, akrobatik hareketleri dans figürleri ile birleştirerek sportif dans etme becerilerini ilerletti. İstanbul’a geldikten bir ay sonra Beyoğlu’ndaki dans stüdyolarının birinde dans hocalığı yapmaya başladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde zorlama olsa da okudu ve bitirdi.

Tolga Han, öğrencilerine daima dansın sosyal amaçlı sportif bir sanat olduğunu anlatmaya çalıştı. Medyada bunun farkına varınca dans ile ilgili röportajlarda onu desteklemeye başladı, tanınmaya başlamıştı. 1971 yılında kendi dans stüdyosunu açtı. 1973 yılında İsveç’e gitti. 6 ay değin bir vakit Stockholm’de dans okullarının ve dans sanatının içinde oldu. Türkiye’ye geri döndü ve kaldığı yerden devam etmeye çalıştı. Ekonomik şartlar fazla zordu, o dönemin ünlü sanatçısı Füsun Önal’ın isteği üstüne 3 şahsiyet bir dans grubu ile gösteri turlarına katıldı. Gösterilerinin içine defalarca sportif ve akrobatik hareketleri koyarak seyirci kazanmaya çalıştı. 1974 ve 1975 yılları birlikte çalıştığı ve onun yanında ilk dans derslerini alan 7- 8 arkadaşı oldu.

1975 yılında bir Türk arkadaşının önerisi ile Fransa’nın başkenti Paris’te bir dans okulu açtı. Bir sene değin orada kaldı. Döndüğünde 1976 yılında ressam Seyyal Taner’e dans grubu kurdu. 29 Kasım 1978 tarihinde düzenlenen HEY dergisinin Türkiye Disko Dans Yarışmasını 200 birey arasında kazanarak Türkiye Dans Şampiyonu oldu. 7-11 Aralık 1978 tarihinde Londra‘da yapılacak 48 Ülkenin katıldığı Dünya Disko Dans Yarışmasına katılmaya adalet kazandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tuğba Ekinci

Hey dergisinin yarışması ile elde ettiği başarı halk göre “ilk milli dansçı” unvanının verilmesini sağladı.

İlk televizyon programı Halit Kıvanç‘ın programı oldu. Programa misafir etme edildiğinde Türkiye’nin en genç dans öğretmenlerinden biri olarak tango yaptı.

1978 yılında İtalya’nın Floransa kentinde birçverdikleri Milletlerarası Dans organizasyonunun kurucularından oldu.

1979 yılında Haldun Dormen yönetmenliğinde, “Merhaba Müzik” isimli müzikalde Nükhet Duru, Füsun Önal, Seyfi Dursunoğlu (Geçimsiz Virjin), Perran Kutman, Halit Kıvanç gibi sanat ve müzik dünyamızın birçok meşhur sanatçısı ile birlikte Türkiye’de ilk önce bir müzikalde “Tolga Han ve Dansçıları” adı aşağıda 7 erkek ve 3 hanımefendi dansçı ile birlikte gösterilerini sundu.

1980 yılbaşı programının yapımcısı Uğur Dündar doğru Tolga Han ve Dans Grubu geceye damgasını vurdu. 1980 yılında Sezen Aksu ile birlikte danslar ve sahne performansı sergiledi. Türkiye’de ilk olarak 1982 de İzmir Fuarında Belediye Başkanı Cahit Günay’ın himayesinde Dünya Akrobatik Rock Yarışması’nı düzenledi.

1981 yılında Aydan Şener’in birinci olduğu güzellik yarışmasındaki tüm güzelleri dans ederek sundu. 1982 Dünya Dans Şov Müsabaka’sında ekip olarak beşinci oldu fakat bireysel dalda dünya üçüncüsü oldu. 1983 yılında da Avrupa şampiyonasında Avrupa şampiyonu oldu. 1984 Dünya Şampiyonası’nda şov dalında dünya ikinciliğini kazandı.

1985 yılında, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan’ın yardımları ile istanbul’da Dünya Dans Yarışması düzenleyerek 14 ülkeden 120 dansçının katılımını sağladı. 1985 yılında TRT’deki “Do-re-mi” programında dans gösterileri sundu.

1990 yılında “Kabare Mabare” adlı gösteri ile İstanbul, Ankara ve diğer şehirlerde kendi danslı müzikalimi sergiledi. 1991’de 70 gün süren Tolga Han Gösteri Anadolu Turne’sini yaptı. 1992’den itibaren bütün sahne çalışmalarının yanı sıra özel TV kanallarına programlar hazırladı. 1995, 1996 yıllarında İstanbul’dan ayrılarak Antalya’da turizm sektöründe çalışmalarını sürdürdü. 1996 yılında İstanbul’a dönerek kanal 6’da Tolga han Sov adını verdiği TV programını hazırlayıp sundu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tom Hanks

1977’de dans stüdyosunu tekrar açtı ve yeni dansçılar yetiştirmeye devam etti. 2000 yılında T.C tarihinde öncelikle Dans Müfredat Programını yazdı, Talim Edep kurulu’nda kabul edilince Türkiye’nin resmi anlamda birincil dans kursunu açtı.

Tolga Han, 2006 yılında kurulan Dans Sporları Federasyonunun kuruluşunda yer aldı. 2007 senesinde Özerk olduktan sonraki, ilk Federasyon Başkanıdır.

Tolga Han, 26 Şubat 2011 tarihinde ikinci kez Dans Sporları Federasyonu başkanlığına seçildi.

Evlilikleri :
1. eşi: ilk eşi Fatoş Çinkitaş’dan 1996 yılında ayrıldı. Ayça Çinkitaş ve Tolga Çinkitaş adında çocuğu vardır.
2. eşi: 2007 yeni yıl gecesi tanıştığı Rus vatandaşı olan Tanya (d.1987) ile yaşamaya başlayan Tolga Han 9 Aralık 2009 tarihinde bir Ceylin adında bir kız çocuk sahibi oldu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı