T

Tekin Aral

Tekin Aral Biyografisi

Tekin Aral, 18 Haziran 1941 tarihinde İstanbul Silivri’de Mediha-İsmail Aral çiftinin üç çocuğundan ortancası olarak doğmuştur. Babasını 4 yaşında kaybetti. Annesi ve iki kardeşiyle birlikte anneannesinin İstanbul Üsküdar’daki evine yerleşirler. Karikatürist Oğuz Aral’ın kardeşi, Güzin Aral’ın abisidir.
Darüşşafaka Lisesi mezunu olan Aral, ul dergisinde başladı. birincil Karikatürü 1956 yılında Dolmuş dergisinde yayımlandı.

Dolmuş Dergisi’nde çizmeye başlayan Tekin Aral’ın karikatürleri sonradan Tef, Karikatür, Vatan, Yeni Tanin, Yeni Sabah ve Akşam gazete ve dergilerinde de yayınlandı. 1968 yılında Günaydın gazetesinde çalışmaya başladı. 1972 yılında Mizah dergisi Gırgır’ı abisi Oğuz Aral’la birlikte çıkardı.

1976 yılında Fırt adlı bir dergi çıkardı, yarattığı “Arap Kadri” tiplemesi ilgi fark etti. Karikatürcü bir kuşağın yetişmesinde büyük rol oynadı ve gülmece içerikli yazılar yazdı.

Tekin Aral, 7 Eylül 1985 tarihinden beri de Bağımsızlık Gazetesi’ndeki “TV’de Ne Var Ne Değil” adlı köşesinde öncelikle yazılı-çizili televizyon eleştirileri yapıyordu.

Tekin Aral, İnci bayan ile evlendi. Biri gazeteci Ayşe Aral (d. 05 Şubat 1971 )ve Ayça adında iki kızı oldu.

Mizah dünyasının ünlü ismi Tekin Aral, böbrek yetmezliği tanısıyla 3 aydır tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi yoğun bakım servisinde yürek yetmezlnü 58 yaşında yaşamını yitirdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tuluyhan Uğurlu
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı