T

Tuluyhan Uğurlu

Tuluyhan Şanslı Biyografisi

Tuluyhan Uğurlu, 1965 doğumlu meşhur piyanist ve besteci. Ülkemizde İstanbul Kanatlarımın Aşağıda adlı film için bestelediği müziklerle bilinen Uğurlu, 2005 yılında piyanosunu Kocatepe’ye çıkartarak Atatürk ve şehitler için seslendirdiği eserlerle bir prensip imza atmıştı. Şanslı’nun son albümü “Dünya Başkenti İstanbul”, 2006 yılında yayınlandı.
Tuluyhan Uğurlu, 15 kasım 1965’de istanbul’da dünyaya geldi. Daha 4 yaşında iken piyano ile tanışan Şanslı, kendisindeki yeteneğin keşfedilmesiyle 1969’da İstanbul Belediye Konservatuvarı piyano bölümü’nde eğitimine başladı ve Cemal Reşit Rey’in öğrencisi oldu. 1973 yılında devletin açtığı Fantastik Çocuklar Sınavı’nı şampiyon Şanslı, bu vesile ile ‘Dahi Çocuk Bursu’ kazandı ve yurt dıştan yüksek müzik eğitimi yapma şansı verildi. Lise ve konservatuar eğitimini benzer yıl tamamladıktan sonra Viyana Müzik Akademisi’ne sürekli Uğurlu, burada master ve doktora eğitimlerini tamamladı.

Master eğitimi sırasında herzamanki eserleri çalmayı bırakan ve yalnızca kendi bestelediği eserleri seslendirmeye devamlı Şanslı, 1987 yılında Avrupa’da verdiği canlı konserlerin kayıtlarından oluşturulan “Go With God” adlı albümü çıkardı. Ardındaki idolü Johann Sebastian Bach’tan esinlenerek inançla ilgili eserler meydana getiren Uğurlu, bunları Tanrısal Kitaplardan Ayetler 1 (1993) ve Kutsal Kitaplardan Ayetler 2 (1997) isimli albümlerinde topladı.

1993 yılında Türkiye’ye dönen askerlik görevini yapan Uğurlu, ülkemizde “İstanbul Kanatlarımın Altında” adlı 1996 yapımı film için bestelediği müziklerle tanındı. 1998’de Cumhuriyetin 75. sene kutlamalarıyla ilgili olarak “Mustafa Kemal Atatürk ve Güneşin Askerleri” eserini, 1999’da ise depremin ardından “Şehrin Gözyaşları” isimli eserini albümleştirdi. Şanslı, 2000 tarihli “Benim Babam Bir Ozandı” adlı albümün arkasından, belgeseller için de farklı alanlara yönlendirilmiş müzikler hazırladı ve bunları “Beyazıt’ta Süre” (2002) isimli bir albümde topladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Thomas Mann

Tuluyhan Uğurlu, Türk Olağan müziğinde bir prensip imza atarak senfoni orkestrası, mehter takımı, Türk Müziği enstrümanları ve piyanoyu bir arada kullanarak meydana getirdiği birincil senfoni eserine “Senfoni Türk” adını verdi ve 2002 yılında yayımladı.

2003 yılı itibariyle konserlerini Nemrut Dağı, Sirkeci Garı, Hattuşa, Truva, Tuşba antik kentleri, Dolmabahçe, Yıldız, Çırağan ve Beylerbeyi Sarayları, Çimenlik Kalesi gibi tarihi layık taşıyan mekanlarda vermeye başlayan Uğurlu, 26 Ağustos 2005 sabahı saat 05:30’da eserlerini 1753 m yükseklikteki Kocatepe’de, Atatürk ve şehitler için seslendirdi.

2005’de İstanbul tanıtım filminin müziklerini de besteleyen Şanslı, 2006’da “Dünya Başkenti İstanbul” isminde bir albüm çıkardı. Bu albüm için çıktığı ABD konser serisi zarfında, Boston ve Washington D.C.‘de birer konser veren Şanslı, albümüyle ilgili şöyle konuştu:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifBen büyük bir hayal kuruyorum ve her yerde “dünya başkenti İstanbul” diyorum. Tarihe bir bakın büyük gelişmelerin, farklılıkların, yeni adımların önce sanatçıların düşüncelerinde yer aldığını, sonradan bilim adamlarının, liderlerin bu düşleri gerçekleştirdiğini göreceksiniz. Ben bu efsanenin, yaratacağımız bir sinerji ile her yerde canlanabileceğini düşünüyorum.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı