T

Telman İsmailov

Telman İsmailov Biyografisi

Çoğu ülkede etkinlik belirten “AST Grup” holding başkanıdır.
Telman İsmailov, 26 Ekim 1956 tarihinde o zamanlar SSCB dahilinde olan Azerbaycan’nın başkenti Bakü’de doğmuştur. Azerbaycan Yahudisi olan Telman İsmailov’un bütün adı Telman Merdan oğlu İsmailov’dur. Ev Hanımı bir annenin ve tekstilci babası Mardan İsmailov’un onuncu çocuğudur, toplam 12 kardeştir. “Dağ Yahudileri” olarak da anılan Kafkas Yahudileri cemaatine mensuptur. Bölgedeki Yahudi lobisinin önde gelen isimlerinden biridir. Avrasya Yahudileri Konferansı’nın da başkan yardımcılığı görevini yürütüyor.

1973 yılında başladığı Azerbaycan Millet Ekonomi Enstitüsü’nü 1976 yılında bitirdikten daha sonra Askerliğini yaptı ve gerisinde 1982 yılında Moskova‘ya Plehanov Akademisi’nde eğitim görmeye gitti. Ancak daha birincil yılında ticarete atıldı. Perestroika yıllarını burada geçirdi.

1982 yılında Bakü‘den Moskova‘ya taşındı ve Ticaret Bakanlığı’nda ekonomist olarak çalışmaya başladı. 1988 yılında birincil şirketi olan “Ticari Hayır Firması”nı kurdu. Farklı alanlarda yatırımları olan pek fazla şirket kurdu lakin İsmailov başlıca olarak turizm, otelcilik, restorancılık gibi hizmet sektöründe yoğunlaştı ve tanındı. 1989‘da da çocukları Alekber ve Sarkan ile kendi ismi Telman’ın baş harflerinden oluşan “AST” şirketler grubunu kurdu. Emlak işine girdi. Moskova’da 50’den artı mağaza ve hayli kıymetli bir pazar (Çerkizov) alanı satın aldı. Bugün tekstilden matbaaya kuyumculuktan inşaata kadar 31 şirketi var.

Antalya’nın Kundu bölgesinde 1.4 milyar dolara yaptırdığı ve 23 Mayıs 2009 tarihinde hizmete açılan “Mardan Palace” Oteli’yle adını duyurdu. Otelin açılışına katılmak üzere Antalya‘ya gelen ünlüler arasında Mariah Carey, Richard Gere, Sharon Stone, Monica Belluci, Tom Jones, soul şarkıcısı Seal ve İbrahim Tatlıses yer aldı. Otel önündeki plaja Mısır’dan 9 bin ton altın rengi kum getirilmiştir. Bu kumlar ayakları yakmaz ve ıslak ayağa yapışmaz. Bu otel “Turizmin Oscarları” olarak da adlandırılan World Travel Awards göre 2010’da “Dünyanın En Lüks Oteli” seçildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tim Robbins

7 milyar dolar ciro yapan “BAĞLI” şirketler grubunun yatırımlarının çoğunun sanıldığının aksine Azerbaycan’da değil Moskova ile St Petersburg’da ve Türkiye’de olduğu bilinmektedir. Antalya’daki “Mardan Palace” otelinden diğer Türkiye’de beş oteli daha var. Kuruluşu 1870’lere dayanan, Moskova’nın en eski ve tarihi restoranlarından olan “Praga” restoranın da sahibidir. Rusya`nın en zengin 57`nci işadamı olan İsmailov gelirinin manâlı bölümünü Moskova’daki bir alışveriş merkezi, lüks restoran ve otellerden kazanıyor.

Türkiye’de de faaliyet belirten “Lukoil” petrolün de ortağıdır. İsrail’de Akko kentinde babasının adına sinagog yapı ettirmiştir. sıkça süslü püslü eğlenceleriyle gündeme gelen İsmailov’un 1.5 milyon dolarlık Rolls Royce marka bir arabası vardır.

Telman İsmailov, 2012 yılında otelinde kalan misafirlerini, Antalya Aksu’da bulunan bir restorana götürdü. mekandan çıkarken bir garsona bütün 10 bin dolar bahşiş bıraktı. Bahşiş yüzünden kavga eden garsonlar mahkemelik oldu.

Azeri asıllı Rus işadamı Telman İsmailov, Samira İsmailov ile evlidir. Alekber ve Sarkan adında iki çocuğu vardır.

İsmailov’un iki oğlundan biri olan Sarkan İsmailov halen Antalyaspor’un birli başkanlık görevini yürütüyor.

Telman İsmailov’un Antalya’da açtığı Avrupa’nın en lüks oteli Rus lideri Vladimir Putin’in hiç hoşuna gitmedi. Putin, İsmailov’a ait olan Noskova’daki meşhur Çerkez pazarına başat yaptırdı ve 2 milyar dolar değerindeki 6 bin konteyner mala el koydu. Telman İsmailov’un tedirgin günleri pazar operasyonuyla başlamış oldu. İsmaiaya, Asya İnşaat’a, Kristal Klit Grup’a borcu bulunuyor. Moskova’daki bankalardan da kredi çeken Azeri işadamının 400 milyon euroyu aşkın borcu olduğu belirtiliyor.

Mardan Palace Hoteli, icradan satılığa çıktı. 2015’de ödenmeyen krediler yüzünden Mardan Otel Ahali Bankası’na icrada 360 milyon 50 bin lira bedelle satılmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Turgut Tunçalp
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı