T

Tim Robbins

Tim Robbins Biyografisi

Tim Robbins, 1958 doğumlu Akademi Ödülü sahibi Amerikalı sinema oyuncusu, yönetmen, yapımcı, yazar ve bununla birlikte müzisyen.

Timothy Francis Robbins, 16 Ekim 1958’de West Covina, Kaliforniya’da liberal görüşlü ve Katolik olan İrlanda asıllı Amerikalı bir ailede dünyaya geldi. Ailesinin dini inançlarına son derece tabi olmasının ve bağnaz bir ortamda büyümesinin kişiliğini olumlu yönde etkilediğini söyleyen Robbins’in babası Gil Robbins, The Highwaymen adlı folk müzik grubunun bir üyesiydi. Annesi Mary Robbins ise yayınlama yönetmeniydi. Kız kardeşleri Gabrielle ve Adele aktris, erkek kardeşi David ise besteci olan Tim Robbins, hemen şimdi minik bir çocukken ailesi ile birlikte, büyüdüğü yer olan Greenwich Village, New York’a yerleşti. Tim Robbins burası için bir röportajda şunları söyledi:

“Ben New York’ta büyüdüm, ne olursa olsun doğru olmayı ve arkadan konuşmamayı öğrendim. Bu yüzden karşımdakine ‘Bana a bunu yüzüme aleyhinde söyle, daha sonra bu konu hakkında ya konuşuruz ya da tartışma ederiz’ diyorum.”

New York’taki Stuyvesant Lisesi’nde iken oyunculuk kulübüne katılan Tim Robbins, daha sonra New York Devlet Üniversitesi’ni (Plattsburgh) ve Los Angeles, Californiya Univercity’nin tiyatro bölümünü bitirdi. Theatre du Soleil’de Georges Bigot ile aktörlük çalıştı; ayrıca mezuniyetinin gerisinde, 1981 yılında, okuldaki softball (daha yumuşak ve daha büyük bir topla oynanan beyzbol oyunu) takımından tanıdığı aktör arkadaşları ile birlikte Los Angeles’ta buldukları deneysel tiyatro topluluğu Aktor’s Gang’e katıldı. Robbins bu sayede, 1985 yapımı Fraternity Vacation filmindeki rolü gibi küçük rollerde yer aldı.

Üniversite sırasında pizza taşımaktan garsonluğa değin farklı alanlara yönlendirilmiş işlerde çalışan Robbins, Toy Soldiers adlı filmde çok ufak bir rolde oynadı. Arkasından gelen yıllarda çoğu önemsiz filmde gözüktü. Bu dönemi hakkında bir keresinde “Pizza taşımacılığı yaparken size teklif edilen roller için artı seçici olamıyorsunuz” biçiminde konuşmuştu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tarık Tarcan

Kevin Costner ve Susan Sarandon’la beraber rol aldığı, 1988 yapımı beyzbol komedisi Bull Durham filmi ile tanınan Amerikalı aktör Tim Robbins, sonra başrollerini Morgan Freeman ile paylaştığı, Stephen King’in kısa öyküsü, 1994 yapımı The Shawshank Redemption filmiyle en ince ayrıntısına kadar tanınmaya başladı.

1992 yılında yazıp yönettiği Bob Roberts, 1995 tarihli yönetmenliğini yaptığı politik film Dead Man Walking ve 1999 yapımı yine yönetmenliğini yaptığı Cradle Will Rock adlı müzikal ile bu alandaki başarısını gösteren Robbins, bununla birlikte oyunculuk kariyerine devam etti. Clint Eastwood’un Mystic River’ı, Steven Spielberg’in War of The Worlds’ü ve Jon Favreau’nun Zathura adlı filmindeki rolleriyle oyunculuk kariyerinde yükseldi ve çoğu ödül kazandı:

Golden Globe Award – En iyi muavin erkek oyuncu – Mystic River – 2004. Oscar – En iyi tezgâhtar erkek oyuncu – Mystic River – 2004. Screen Actors Guild Award – En iyi erkek oyuncu – Mystic River – 2004. The Critics’ Choice Awards – En iyi erkek oyuncu – Mystic River – 2003. Berlin Film Şenlik Ecumenical Jury Prize – Dead Man Walking – 1996. Berlin Film Festival Prize of Guild of German Art House Cinemas-Dead Man Walking-1996. Cannes Film Şenlik Award – En iyi erkek oyuncu – The Player – 1992. Golden Globe Award – En iyi erkek oyuncu (Müzikal ya da Komedi’de) – The Player – 1992.

İngiliz Empire Dergisi’nin “Bütün Zamanların En İyi 100 Film Yıldızı” listesinde 60. sırada (1997) ve tekrar aynı derginin “Film tarihinin en seksi 100 starı” listesinde 94. sırada (1995) yer alan Robbins, 1988’de Bull Durham filminin çekimleri sırasında tanıştığı aktris Susan Sarandon ile evlendi. New York‘da yaşamaya başlayan çiftin Jack Henry (1989 doğumlu) ve Miles Guthrie (1992 doğumlu) adında iki oğulları var ve enerjik liberal politik görüşleri ile tanınıyorlar; ABD’nin ırak işgaline ve globalleşmeye karşı olan tutumlarını her fırsatta sergiliyorlar. Daha önce bir zaman birlikte olduğu İtalyan yönetmen Franco Armurri‘den de bir çocuğu olan Tim Robbins, uzun senelerdir birlikte olduğu eşi Susan’ın 50. yaş günü için Bahamalar’da bir tatil köyünü kapattı ve Sarandon’ın yakın arkadaşları Sean Penn, Todd Oldham, Robin Williams, Geena Davis ve Julia Roberts‘ı ziyafet etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tuna Kiremitçi

Bir tartışma yüzünden lise hokey takımından kovulan Robbins, şu an kendisinin New York Rangers hokey takımının en büyük taraftarı olduğunu düşünüyor ve çok sevdiği öteki bir spor olan beyzbolda ise New York Mets‘i destekliyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı