T

Tennessee Williams

Tennessee Williams Biyografisi

20. yüzyılın en seçkin oyun yazarlarından biridir. Kavgalı Damdaki Kedi adlı oyunun yazarıdır.

Tennessee Williams, 26 Mart 1911 tarihinde Colombus, Mississippi, ABD’de Edwina Williams, Cornelius Coffin Williams çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Asıl adı Thomas Lanier Williams’dır. Rose adında bir kız kardeşi ve Dakin Williams adında erkek kardeşi vardı. Dokuma ürünleri satıcısı olan babası çoğu kez iş seyahatlerinde bulunduğu için, ruhsal açıdan sağlıklı olmayan annesi tarafından büyütüldü. Geçirdiği kuşpalazı hastalığı sebebiyle bacağında zaman zaman nükseden felç meydana geldi.

Tennessee Williams üç yaşındayken, aile Mississippi Clarkında da aile Missouri St.Louis’e taşındı. Tennessee Williams bu yaşlarda iken difteri teşhisi konuldu ve iki yıl boyunca hasta yatağında yatarken 13 yaşında iken annesi ona bir daktilo alıp armağan etti.

1927 yılında 16 yaşındayken yazdığı “İyi Bir Kadın İyi Bir Davet Olabilir mi?” adlı makalesi ile “Smart Set” Edebiyat dergisinden yazısıyla beş dolarlık üçüncülük ödülünü kazandı.

1931 yılında Missouri Columbia Üniversitesi’ne gitti. Gazetecilik, teoloji ve edebiyat öğrenimi görmeye başladı. Burada “Alpha Tau Omega Derneği”ne üye oldu. Burada arkadaşları kadar güneyli aksanı yüzünden “Tennessee” lakabı takıldı. Idareli olarak epeyce kötü duruma düşünce öğrenimine iki yıllığına ara vererek ayakkabı fabrikasında kastetmek zorunda kaldı. Yazı yazmayı ekonomik olarak rahata kavuşmanın bir yolu olarak gören yazan, manâsız kaldığı her dakika kaleme sarıldığı ve hiç dinlenmediği için 24 yaşına geldiğinde sinir krizi geçirdi.

1936 yılında Tennessee Williams bir yıllığına Washington Üniversitesi’ne geçti, tekrar öbür işlerde çalışarak para kazandı, ama sonunda, 1938 yılında, Iowa Üniversitesi’nden mezun oldu.

Tennessee Williams, 1939 yılında, New Orleans, Louisiana’nın Fransız bölgesine taşındı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tolga Kurtoğlu

İlk yapıtında kendi adını kullandı. Oysa bu eserinde başarılı olamadı ve ikinci kitabını Tennessee Williams adıyla yayınladı. 1942’de Hollywood‘da senaryo yazarlığına başladı. bu arada tiyatro için oyunlar yazıyordu. Hollywood tarafından program metni olarak kabul edilmeyen Sırça Kırıkları / Cam Kümes sahnede büyük başarı elde etti.

Bu oyunu, izleyen oyunlarda olduğu gibi Güney eyaletlerinde geçer. Sırça Kırıkları’nda Williams, çocukluğunun devasız dünyasından kurtulmak için nörotik annesiyle kırılgan kız kardeşini terk eden bir denizcinin ve aynı zamanda başarısız bir şairin öyküsünü anlatır. Anılardan oluşan dramında ‘plastik tiyatro’ düşüncesi gerçekleşmiştir. Fon müziği, ışık efektleri ve fazla aydınlatma yoluyla şiirsel, sembolik bir sahne dünyası yaratılmıştır.

Tennessee Williams, Sekreteri Frank Merlo ile 1947 yılından, erkek arkadaşı Merlo’nun 1963 yılında akciğer kanserinden ölmesine kadar ilişkisi devam etti.

Williams’ın 1947 yılında ilk önce sahnelenen İhtiras Tramvayı adlı oyunu aynı yıl içinde Pulitzer Ödülü‘ne layık görüldü. Bu psikolojik dramın belli başlı kahramanı Güney’de oldukça itibarlı bir aileye mensup genç bir kadındır. Genç kadın hayallerini yıkan eniştesi yüzünden sonunda us hastanesine düşer.

Başarısızlıkla sonuçlanan Camino Real oyunundan sonra 1955 yılında en başarılı oyunu olarak kabul edilen “Kızgın Damdaki Kedi” oyununu kaleme aldı. Üç sene sonradan Richard Brooks kadar beyazperdeye uyarlanan Kavgalı Damdaki Kedi’nin başrollerinde Elizabeth Taylor ile Paul Newman oynadı.

Tennessee Williams, 25 Şubat 1983 tarihinde New York, ABD’de 72 yaşında kaldığı New York Elysee Oteli’nde, burun spreyini sıkıştırmak için kafasını arkaya yatırdığında, ağzına düşürdüğü spreyin kapağı boğazına takılması sonucunda boğularak öldü.

Tennessee Williams, telif haklarını ve mirasını güney bölgesinin üniversitesi olan Sewanee’ye bıraktı. Kızkardeşi Rose, yaşamının çoğunu hafıza hastanesinde geçirdikten daha sonra, öldüğünde, elli milyon doların üzerindeki mirasını yine benzer üniversiteye bağışlamıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Teslime Nesrin

1994 yılında bir ABD posta puluna devlete ait basıldı.

Ödülleri :
1961 – “New York Eleştirmenler Birliği” ödülü – İguananın Gecesi
1955 – Pulitzer Ödülü – Kızgın Damdaki Kedi adlı oyunu ile
1952 – Tony Ödülleri’nde en iyi oyun ödülü – Gül Dövmesi
1947 – Pulitzer Ödülü – İhtiras Tramvayı adlı oyunu ile
1945 – “New York Eleştirmenler Birliği” ödülü – Cam Hayvan Koleksiyonu

Yazdığı Tiyatro Oyunları :
1942 – Cam Kırıkları/Sırça Kümes (The Glass Managerie)
1947 – İhtiras Tramvayı (A Streetcar Named Desire)
1950 – Gül Dövmesi (The Rose Tattoo)
1953 – Camino Real
1955 – Dargın Damdaki Kedi (Cat on a Hot Tin Roof)
1957 – Orfe’nin İnişi (Orpheus Descending)
1958 – Geçen Yaz Ansızın (Suddenly Last Summer)
1961 – İguananın Gecesi(The Night of the Iguana)
1977 – Vieux Carré
Düşler Yolu
Bir Modanna’nın Portresi
Mr. Paradise”,
Escape
The Palooka
The Municipal Abattoir
Adam and Eve on the Ferry
Gökyüzüne Bir Merdiven
Baby Doll
Çöküntü Tehlikesi Var
Ezilmiş Petunyalar Olayı
Gençliğin Şirin Kuşu
Gökyüzüne Bir Merdiven
Sırça Biblolar
Sırça Hayvanat Bahçesi
Yaz Ve Duman
Yeryüzü Cenneti

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı