T

Theresa May

Theresa May Biyografisi

Muhafazakâr Parti’nin “modernleşmesi” gerektiğini en erken savunan isimlerden biridir. İngiltere Başbakanlığına aday oldu. İngiltere’nin yeni Başbakanı 13 Temmuz 2016 tarihinde Theresa May oldu. 56. İngiltere Başbakanı.

Theresa May, 1 Ekim 1956 tarihinde İngiltere, Eastbourne’de Zaidee Brasier, Hubert Brasier çiftinin kızı olarak doğmuştur. Evlenmeden önceki bütün adı Theresa Mary Brasier’dır. Bir papazın kızı olan Theresa May, St Hugh’s Collegeden mezun olduktan sonradan 1977 yılında da Oxford Üniversitesi coğrafya bölümünden mezun olmuştur. Mezun olduktan sonradan İngiltere Merkez Bankasında işe başladı. 1977 ve 1983 yılları arasında İngiltere Merkez Bankasında finansal müşavir ve üstteki düzey danışman olarak tahsis yaptı.

Theresa May, 6 Eylül 1980 tarihinde bankacı Philip John ocuğu bulunmuyor.

Uzun yıllar her düzeyde siyasete bulunan Theresa May, 1986 – 1994 yıllarında Londra’nın Merton ilçesinde Muhafazakar derneklerde etkin rol almıştır. 1994 yılında meclis üyesi olarak Londra’ya gitti.

Theresa May, siyasete 1986’da Merton Belediyesinde, belediye meclis üyeliğiyle başladı. 1992’de yapılan genel seçim ile 1994’te yapılan ara seçimde milletvekili seçilemeyen May, 1997’deki genel seçimle Muhafazakar Parti’nin Maidenhead milletvekili olarak İngiliz Parlamentosuna girdi.

1997 yılında Muhafazakâr Parti üyesi olarak Parlamentoya ilk önce girdi. 1999 yılında gölge kabineye eğitim bakanı olarak girmiş, 2002 yılında ise partinin ilk kadın başkanı olmuştu. 11 Mayıs 2010 tarihinde David Cameron’ın başbakan olduğu kabinede Birleşik Krallık içişleri bakanı olarak tahsis aldı.

1999’da esas muhalefette bulunan Muhafazakar Parti’nin gölge kabinesinde Eğitim Bakanlığı yapan May, 2002’de ise Muhafazakar Parti’nin birincil kadın başkanı seçildi. Son 6 yıldır yürüttüğü İçişleri Bakanlığı görevi süresince, bilhassa göç konusuyla ilgili katı kararlar alan May, hükümetin yıllık göçün 100 binin altına indirilmesi hedefine ulaşamamakla da eleştirilmişti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Talat Tokat

Siyasi profili, önceki içişleri bakanlarının başaramadığını başarıp radikal İslamcı din adamı Abu Qatada 2013 yılında sınır dışı etmesiyle yükselmişti.

23 Haziran 2016 tarihinde AB referandumunu birlikten çıkma yanlılarının kazanmasından daha sonra Başbakan David Cameron‘ın istifa kararı alması ile Başbakan David Cameron‘ın yerine namzet oldu. Theresa May, Muhafazakar Parti üyeleri tarafından seçilirse; 1979-1990 yıllarında başbakanlık yapmış olan Margaret Thatcher‘dan sonra ikinci kadın başbakan olacak.

İngiltere’de Muhafazakar Parti lideri ve yeni başbakan seçimi yarışına devam eden iki isimden birisi olan Enerji Bakanı Andrea Leadsom, rakibi Theresa May‘in anne olmamasına vurgu yapıp büyük tepki çektikten sonra yarıştan çekilme kararı aldı.

David Cameron, 13 Temmuz 2016 tarihinde istifasını İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth‘e sunarak, görevinden ayrıldı. Peşinde aynı gün İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth Theresa May, Kraliçe’nin huzuruna çıkarak görevi devraldı. Bu Nedenle İngiltere’nin yeni Başbakanı resmi olarak Theresa May oldu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı