T

Thom Yorke

Thom Yorke Biyografisi

Alternatif rock grubu Radiohead’in vokali ve gitaristi olarak bilinen İngiliz müzisyen. Radiohead’in dışarıya kendi solo projeleri de yer alan sanatçı, gitarın yanı sıra perküsyon, bas gitar, davul ve piyano gibi pek çok öbür enstürmanı başarıyla kullanmakta.
Thomas Edward Yorke, 7 Ekim 1968 tarihinde, Wellingborough, Northamptonshire, İngiltere’de dünyaya geldi. Doğumunda farkedilen bir göz sorunu yüzünden altı yaşına değin bir dizi ameliyat geçmek zorunda kaldı ve bu rahatsızlıktan dolayı gözünü bantla kapatmak zorunda kaldığı için sınıf arkadaşlarının kendisi ile alay etmelerinden nedeniyle sürekli okul değiştirdi.

Müzikle ilk tanışması, 1978 yılında, babasının aldığı gitar ile başladı; bu dönemdeki en büyük idolü ise Queen’den Brain May’di. 11 yaşında birincil grubunu kuran Yorke, o yıllarda taşındıkları Oxfordshire’da devam ettiği Abingdon okulunda ileriki yıllarda Radiohead’i beraker kuracağı grup elemanları Ed O’Brien, Phil Selway, Colin Greenwood ve Jonny Greenwood ile tanıştı.

Liseden mezun olmasının ardından, 1988 yılında Exeter üniversitesine kayıt olan Yorke, bu okulda, hala beraber olduğu kız arkadaşı Rachel Owen ile tanıştı. 1991 yılında, Abingdon’dan beri beraber olduğu arkadaşları ile beraber kurdukları grubun adını değiştirerek Radiohead koydular ve grup Alman plak firması Parlophone ile antlaşma imzaladı.

Radiohead adı aşağı birincil yaptıkları single olan Creep, dünya çapında bir başarı kazanarak grubun albüm oluşturma sürecini hızlandırdı. İlk albümleri Pablo Honey, 1993 yılında piyasaya sürüldü ve İngiltere listelerinde 22. sıraya değin tırmandı. İkinci albümleri The Bends, birincil albümün başarısı üstüne R.E.M. grubu ile beraber gerçekleştirdikleri başarılı bir Avrulpa turu ardından yayınlandı ve büyük bir galibiyet elde etti.

1997 yılında, grup en fazla bilinen albümleri OK Computer’i yayınladı. Albümün büyük başarısının ve eleştirmenlerden aldığı artı yorumların sonucunda Thom Yorke, eleştirmenler kadar 90’lı yılların en üretken alternatif rock isimlerinden birisi olarak gösterilmeye başlandı. OK Computer ardından grup 2000 tarihli Kid A, 2001 tarihli Amnesiac ve 2003 tarihli Hail to the Thief ile beraber daha elektronik müzik etkileşimli, caz ve avant-garde’dan da etkilenen bir tarzda eserler ortaya koymaya başladı. Grubun son stüdyo albümü In Rainbows, 2007 yılında, internet üzerinden ücretsiz olarak yayınlandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tenzin Gyatso

Thom Yorke, 2006 yılında, ilk solo albümü olan The Eraser’i yayınladı. Nigel Godrich’in prodiktörlüğünde hazırlanan albüm, İngiltere listelerinde 3. ve Amerika listelerinde 2. sıraya dek yükselmeyi başardı. Albümün en takdire değer şarkılarından birisi olan Analyse, The Prestige filminin soundtrackinde kullanıldı.

Grubuyla beraber Özgürlük Tibet konseri ve Ticaret Adaleti Hareketi gibi aktivist etkinliklerde konser veren Yorke, kendisini insan hakları taraftarı ve de savaş karşıtı olarak tanımlıyor.

Halen Oxford, İngiltere’de yaşayan Yorke, üniversiteden bu yanlamasına beraber olduğu kız arkadaşından Noah ve Agnes adında iki çocuğa sahip.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı