T

Thomas Cook

Thomas Cook Biyografisi

Kendi adıyla bilinen nakliyecilik şirketinin kurucusudur. Thomas Cook, modern turizmin temelini atan ad olarak bilinmektedir.

Thomas Cook, 22 Kasım 1808 tarihinde İngiltere’de Melbourne, Derbyshire’de John Cook, Elizabeth Cook çiftinin oğlu olarak doğmuştur. 10 yaşındayken bir bahçıvanın yanında çalışmaya başladı. 14 yaşındayken, amcası John Pegg’in yanına beş yıl kabine yapımcısı olarak çalıştı.

Katı bir Baptist olarak yetiştirilen Thomas Cook,1825 yılında 17 yaşında iken yerel Temperance Society’ne katıldı. Şubat 1826’da, Baptist misyoner oldu ve bölgeyi köy köy dolaştı, Temperance broşürlerini dağıttı ve zaman zaman para kazanmak için bir kabine üreticisi olarak çalıştı.

Marangozluk mesleğini yapmakta olan Thomas Cook, 1841 yılında İngiltere‘nin Leicester kentine, 20 km uzaklıktaki bir alanda düzenlelen Temperance Society toplantısına, 570 kişilik bir turist kafilesini tren ile götürdü. Bu yüzden özel bir treni kiraladı ve ulaşım ve yemek masraflarını karşılamak için 570 müşterisine 1 şilin yaptı. Bu hareketiyle modern anlamda ilk turizm hareketini başlatmıştır. 1 şiline düzenlediği bu turdan hiç kar elde etmemiş ve birincil tur aranjör kişi olmuştur. 4 Ağustos 1845 tarihinde bir gurubun Leicester’den Liverpool’a yolculuk etmesini sağladı. 1846’da Leicester’den 350 kişiyi İskoçya gezisine çıkardı. Ucuz tren seyahati organize eden teşebbüs büyük bir başarıydı ve Cook, demiryolu gezileri düzenleyerek kendi işini kurmaya karar verdi.

1846 yılında marangozluk mesleğini bıraktı ve yolculuk düzenleyicisi olarak yeni mesleğine başladı. 1851 yılında Londra‘da Hyde Park‘ta düzenlenen Büyük Sergiye 150.000 kişinin yolculuk etmesini sağladı. Dört yıl sonra, Belçika, Almanya ve Fransa’nın büyük yuvarlak turunda Paris’te sergi için biten ilk yurtdışı gezisini planladı.

Tur organizatörü olarak yeni bir iş alanı yaratan Thomas Cook, birincil yurtdışı turunu İskoçya‘ya tren ve gemi ulaşım araçlarını birlikte organize ederek gerçekleştirmiştir. 1860 yılında birincil seyahat şirketini Thomas Cook Travel adı ile açmıştır. thomascookexcursionistposter.jpg

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Talat Aydemir

1865 yılında oğlu John Mason Cook ile beraber şirketinin merkezini Londra‘ya taşıdı. Oğlu John, Thomas Cook & Son olarak aşina şirketin Londra ofisini yönetti. Avrupa çapında bana kalırsa düzenlenen turlar düzenlediler ve egemen geziler yapan turistler için otel miktar ettiler.

17 Kasım 1869‘da açılan Süveyş kanalı, Doğu İmparatorluğu’nun kapısıydı ve Cook turizmi için bir dönüm noktası oldu. Mısır, zengin gezginler için seçim edilen bir kış tatili yeri oldu. Mısır‘a düzenlenen geziler milletlerarası başarı oldu. 1872 yılında Atlas Okyanusunu vapurla geçiş, ABD‘de doğudan batıya tren ile yolculuk, Japonya‘ya kürek vapuru ve Çin ile Hindistan aralarında karasal bir seyahat dahil olarak bir dünya turu düzenlemiştir. Bununla ilgili turun ziyaret edeceği daha heyecan verici yerleri belirten Afişler ve reklamlar bastırmıştır.

Osmanlı Devleti vaktinde Türkiye egzotik ve sanatsal olarak görülüyordu, İstanbul 1860’larda ve 70’lerde kayda değer bir destinasyon haline geldi. 1883 yılında Paris‘ten birincil seferine başlayan Orient Express (Şark Ekspresi) treni ile zengin yolcuları İstanbul’a taşıdı.

Thomas Cook, 1879 yılında emekliye ayrılarak şirketin işlerini oğlu John Mason Cook’a bıraktı.

Thomas Cook, 2 Mart 1833 tarihinde Marianne Mason ile evlendi. John Mason Cook (d.13 Ocak 1834-ö.1899) adında bir oğlu oldu.

Thomas Cook, 18 Temmuz 1892 tarihinde İngiltere’nin Knighton, Leicester kentinde 84 yaşında ölmüştür.

thomascook-heykeli.jpg 14 Ocak 1994’te büyük torunu Thomas Cook tarafından Leicester Tren İstasyonu, London Road, Leicester dışındaki alana Thomas Cook heykeli yaptırıldı.

Thomas Cook’ın oğlu John Mason Cook işlerini daha da büyüterek işi kendi çocuklarına bıraktı.

178 yıllık Thomas Cook yolculuk firması 23 Eylül 2019 tarihinde iflas etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tuncay Özilhan
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı