T

Thomas Jefferson

Thomas Jefferson Biyografisi

2 dolarlık banknotunun üzerinde devlete ait vardır.

Amerikan Serbest Bildirisi’ni yazar ve 1801-1809 tarihleri arasında görevde olan Amerika Birleşik Devletleri üçüncü başkanıdır.

Thomas Jefferson, 13 Nisan 1743 tarihinde ailesinin on çocuğundan üçüncüsü olarak ABD, Virginia, Shadwell’de doğmuştur. Annesinin adı Jane Randolph Jefferson, babasının adı ise Peter Jefferson’dır. Dokuz yaşından itibaren Latince, Antik Yunan ve Fransızca öğrenmeye başladı. 1757 yılında on dört yaşındayken babası öldüğünde ona servet olarak 20 km² arazi ve çoğu esir kaldı. Okuluna devam eden Thomas Jefferson alışılmış eğitimin yanına tarih ve bilim dersleri aldı. 1762 yılında hukuk öğrenimi gördüğü William and Mary College’ı bitirdi.

Hukuk öğrenimini tamamladıktan sonra, 5 sene bir avukatın yanında çalıştı ve 1767’de Virginia Barosu’na kabul edilerek avukat oldu. Bu dönemde henüz koloni olan Virginia’da avukatlık ve hakimlik yaptı. Din özgürlüğünün tanınması, köleliğin kaldırılması, mirasın çocuklara eşit dağıtılması, devlet okulları açılması ve suç oluşturan yasalarının yumuşatılması için uğraş etti. 4 Temmuz 1776’da bildiri edilen ve bütün insanların eşit yaratıldığını savunan Hür Bildirisi’ni Benjamin Franklin ve John Adams ile birlikte yazdı. Thomas Jefferson, neoklasik tarzda bir malikane olan Monticello’nun inşaatına 1768 yılında başladı.

1775 yılında Kongre’ye aza seçildi, aynı sene Hür Beyannamesi’ni hazırladı. Bunda Amerika’nın İngiltere’den ayrıldığı resmen ilân ediliyordu. 1779 – 1781 yıllarında Virginia Valiliğini yaptı. 1784’te ticari anlaşmalar için Avrupa’ya giden Jefferson 1784 – 1789 yılları aralarında Fransa‘da büyükelçilik görevinde bulundu. Dönüşünde, Başkan George Washington tarafından Dış İşleri Bakanı yapıldı. Jefferson 1793’te bakanlıktan ayrılıp siyaset hayatından çekildi. 1801 yılında başkan seçildi, dört sene sonra başkanlık seçimini ikinci kez olarak kazandı. 1806 yılında tutsak ticaretini yasak eden kanunu kongreye getirdi. Başkanlığı aşağı Amerika hesaplı bakımdan fazla gelişti, demokratik yöneticilik zihniyeti yerleşti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tintoretto

Thomas Jefferson, Virjinya Üniversitesi kurucusudur. Tarihteki en zeki Amerikan başkanları aralarında gösterilmektedir. Mississippi vadisinin bütün denetimi ve Fransızlar’ın kıtadan çıkartılmaları için bunun gerekli olduğunu düşünen Thomas Jefferson, 1803 yılında Fransa‘dan Louisiana’yı satın alması en kayda değer başarılarından biridir. 1804 seçimlerinde ikinci kere başkan seçildi.

1809 yılında başkanlıktan ayrılan Jefferson, sonraki yıllarını Monticello çiftliğinde okuyarak ve yazarak geçirdi. İlgi alanları son derece çeşitliydi; bu sırada Virginia Üniversitesi’ni kurdu.

Thomas Jefferson, 1772 yılında varlıklı bir avukatın kızı Martha Wayles ile evlendi. Martha, Mary, Lucy Elizabeth, Peter, Jane adlarında çocukları olmuştur.

Thomas Jefferson, 4 Temmuz 1826 ABD, Virginia, Charlottesville yakınlarında Monticello’da 83 yaşında ölmüştür.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı