T

Tintoretto

Tintoretto Biyografisi

Venedik Rönesansı ekolüne bağlı ve maniyerist fotoğraf akımına dâhil bir ressamdır.

Tintoretto, 29 Eylül 1518 tarihinde Venedik, İtalya’da Giovanni Battista Robusti’nin 15 çocuğunun ilki olarak doğmuştur. Tam adı Jacobo Comin Robusti’dir. Jacobo Comin gençliğinde Padova şehrinin kale kapısını Cambrai Birliği Savaşı esnasında (1509-1516) imparatorluk askerlerine aleyhinde büyük bir cesaret ve metanetle savunan babası “Jacobo Robusti”‘nin ismi ile anılmıştır. “Tintoretto” ismini ise babasının mesleği olan “bez boyacılığı” (İtalyanca tintore)’den almıştır.

Tintoretto, artist Titian’nın atölyesinde fotoğraf eğitimi almıştır. İtalyan asıllı Venedik Rönesansı ekolüne tabi ve maniyerist resim akımına dahil bir usta olan Tintoretto, fazla sayıda resim yapmış ve büyük ölçekli dinsel hikaye bulunan sahne tabloları; büyük kilise sunak tabloları; Venedik Düklük Sarayı duvar tabloları; mitolojik ve alegorik konular taşıyan tablolar ve portreler üstünde resimleri ile tanınmıştır.

Rönesans döneminin dinç dramatik konularından yararlanan ve insan figürlerini gösterişli oranlarda ve pozlarda betimleyen sanatsal bir stil olan Maniyerizmin en büyük ustalarından biridir. Eserlerinde stili dramatik ve yenilikçiydi. Kiliselerde yer alan dini sahneler ve sivil binalarda bulunan mitolojik sahnelerin yanı sıra çoğu Venedik seçkininin portresini de yapmıştı.

Tintoretto’nun en tanınmış eserleri aralarında 1594 tarihli “Son Akşam Yemeği”, “Susanna ve Yaşlılar”, “Scuola Grande di San Rocco ve Doge Sarayı” yer alıyor. Fakat en önemli eseri olarak bilinen “Aziz Markus’un Tutsağı Kurtarması”. Kariyeri her tarafında kendi stilini geliştirirken, Michelangelo Buonarroti’nun çizim stilini Titian’ın renk kullanımıyla birleştirmeye çalıştı.

Çalışmalarının birçok yağlı boyaydı ve kilise mihrakları, sivil binalar için büyük ölçekli tablolar yaptı. Venedik soyluları ve devlet adamlarının portreleri için de birçok komisyon aldı. Teatralliği için resimlerinde gevşek fırçalar, zengin parlak renkler kullandı. Onun figürleri genelde hareket halinde ve kompozisyonları derin bir resimsel alan içinde karşıt kuvvetlerden yararlanırdı. Çoğu figürün karmaşık sahnelerini aranje etmek için, minik model aşamaları yaparak, düzenlemelerini çizerek ışık ve gölgenin etkilerini gözlemlemek için küçük bal mumu veya kil figürler hazırlardı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tomris Uyar

tintoretto.jpg

Büyük boyutlu yapıtlar ortaya koyan Tintoretto’nun bu yöndeki önemli eserlerinden biri 1592- 1594 yıllarında yaptığı “Mağarada Son Akşam Yemeği” isimli kompozisyondur. Sanat tarihi açısından da epeyce manâlı olan bu resim, kalabalık figür kullanımı, karanlıkçı yapısı, ama katiyen tiyatral olmayan haliyle uyarı çekicidir. Venedik’te San Giorgio Maggiore kilisesinden yer alan bu resim, bütün maniyerist üslupla ele alınmıştır.

İlk yapıtları arasında “Venüs ve Mars’ı Kafa Karıştırıcı Volkan”, “İsa ve Zina Yapan Kadın” ve meşhur “Son Yemek Yemek” (1547) sayılabilir. “Yıkanan Susanna” adlı tablosunda, doğa ve ışığın birleşmesinden oluşan kristalimsi biçimleri kullandı. Paolo Veronese‘nin sanatından esinlenerek yaptığı tavan resimleriyle (Prado/Madrid) ün kazandı.

Madonna dell’Orto Kilisesi için yaptığı resimlerde, buharı andırır, gerçekdışı bir ışık kullandı. Yaptığı öteki birçok duvar resminde İsa’yı öne çıkarmak için canlı renkler seçti, öteki figürleri yumuşak renk tonlarıyla boyadı. İzleyicide belirli ve çabuk bir etki yaratmak amacıyla birbiri üzerine bindirilmiş düzlemler kullandı. “İsa’nın Göğe Yükselişi” adlı tablosu, El Greco‘nun mistik yapıtlarının yolunu açtı.

Tintoretto, 1550 yılında, Venedik asilzadesinin kızı Faustina Episcopi ile evlendi. 2 oğlu 5 kızı oldu. Kızı Marietta Robusti de portre ressamı oldu.

Tintoretto, 31 Mayıs 1594 tarihinde Venedik, İtalya’da 76 yaşında ölmüştür.

Tintoretto’nun bazı eserleri :
Asola Kuşatması (L’assedio di Asola), 1544-1545, tuval üstüne yağlıboya, 197 × 467,5 cm, Poznan, Milli Müze (Fondation Barbare Piasecka Johnson).
Bakire Meryem ve bebek İsa ve evliyalardan Katerin, Augustin, Marko ve Vaftizci Yahya, 1545-1546, tuval üstüne yağlıboya, 193 × 314 cm, Lyon, Lyon Güzel Sanatlar Müzesi.
Esir Mucizesi, 1548, Venedik, Yüksekokul Galerisi
Adem ve Havva, (v.1551), tuval üstüne yağlıboya, 150 × 220 cm, Venedik, Yüksekokul Gallerisi
San Rocco’nun veba salgınını durdurması, 1549, Venedik, San Rocco Kilisesi.
Venedik’te “Scuola Grande San Rocco”‘nun duvarlarının dekorasyonu için 56 tablo, 1546- 1587 dönemi, tematik konu: İsa’nın Çarmıha Gerilmesi, 1565 ;
Avuç Içi Yorgi ve Ejderha, 1555-1558, tuval üstüne yağlıboya, 157,5 × 100.3 cm, Londra, National Gallery.
Marta ve Mari’nin Evinde İsa, 1560, tuval üstüne yağlıboya, 197 × 129 cm, Münih, Alte Pinakothek.
Mars ve Venüs’e Vulkan Göre Sürpriz Başat, 1550, Munih. Alte Pinakothek,
Çarmıhtan İndirme, 1556-1558, tuval üzerine yağlıboya, 135.6 × 102, Caen, Güzel Sanatlar Müzesi.
San Marko Cesedinin Bulunması, 1562, tuval üstüne yağlıboya, 405 × 405 cm. Milano, Brera Pinacoteca.
Cennet Tablosu İçin Eskizler, 1564, revizyon 1582, tuval üzerine yağlıboya, 148 × 362 cm, Paris, Louvre Müzesi.
İsa’nın Son Akşam Yemeği, 1564-1566, tuval üzerine yağlıboya, 90 × 121 cm, Caen, Hoş Sanatlar Müzesi
Venedik Düklerinin Muhteşemliğini Belirten Dort Kinaye, 1577, Venedik, Dükalık Sarayı.
Danae, 1570, tuval üzerine yağlıboya, 142 × 182 cm, Lyon, Lyon Hoş Sanatlar Müzesi.
İsa İçin Ağlayıp Dövünme, 1580, Nancy. Nancy Güzel Sanatlar Müzesi.
Otoportre, 1588, 63 × 52 cm, Paris, Louvre Müzesi.
Cennet, 1588, Venedik, Dükalık Sarayı.
Bir İnsan Büstü Portresi, tuval üstüne yağlıboya, 55 × 44,5 cm, Strazburg, Güzel Sanatlar Müzesi.
Arian, Venus ve Baküs, Venedik, Dükalık Sarayı.
İsa’nın Son Akşam Yemeği, Venedik. San Giorgio Maggiore Bazilikasi.
İsa Havarilerinin Ayaklarını Yıkaması, Madrid, Prado Müzesi.
Bakire Meryem Ve Bebek İsa Evliyalarla Birlikte, Narbonne, Hoş Sanatlar Ve Tarih Müzesi.
Asil Bir Bayın Portresi, Besançon, Güzel Sanatlar ve Kazıbilim Müzesi.
Samanyolunun başlangıç noktası.
Kayalıklarda Kaynak.
Evliyalar Marko, Jerom ve Bartholome, 1550, Korcula, Hırvatistan, San Marko Katedrali.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tuncay Özkan
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı