T

Tuncay Özkan

Tuncay Özkan Biyografisi

Tuncay Özkan, analist gazeteci ve yazar. 12 Eylül 2007 tarihinde başlattığı “Biz Kaç Kişiyiz” hareketi ile, Kemalist ve laik 1 milyon kişiye ulaşmayı hedeflemiştir.

14 Ağustos 1966 tarihinde Ankara‘da Erzincanlı bir matbaa ustası Ziya Bey’in oğlu olarak dünyaya geldi. Annesinin adı Sulhiye Özkan’dır. Aslen Erzincan, Kemaliye, Demirköy nüfusuna kayıtlıdır. Malazgirt İlkokulu’nda okudu. Ortaokulu ve liseyi Ankara’daki Tuzluçayır Lisesi’nde bitirdi.

1983 yılında girdiği Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Yayın Yüksek okulunda lisans eğitimini tamamladıktan daha sonra, Fen Bilimleri Enstitüsü’nde lisans üstü eğitim aldı. 1981 yılında Ankara’daki Rüzgarlı Cadde‘ta gazeteciliğe başlayan Özkan, 1984 yılından itibaren Doğan Grubu’na ait basın kuruluşlarında çalışmaya başladı. Bağımsızlık Grubuna ait Hürgün Gazetesi’nde ve 1988 yılından 1993 yılına dek Cumhuriyet Gazetesi’nde uzun yıllar çalıştıktan sonra 1993 yılında Cumhuriyet’ten Show TV’ye geçti ve Uğur Dündar‘ın yapımcısı olduğu Arena programında Ankara temsilcisi olarak çalıştı. 1995 yılında Uğur Dündar ile beraber Kanal D’ye geçti. 1996 yılından itibaren Kanal D’de haber müdürü olarak görev yaptı.

2000 yılında askerliğini bedelli olarak 28 gün İstanbul/Küçükyalıda yaptı.

1998-2001 yılları arasında Radikal Gazetesi’nde, 2001-2002 yılları aralarında Milliyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan Özkan, daha sonra Çukurova Grubu’na geçerek, 2004 yılında kendi kanalları olan Kanaltürk ve Eurotürk’ü kurdu ve yönetti. 2002 yılından itibaren, Çukurova Medya Grup Başkanı olarak tahsis yaptı.

Tuncay Özkan; SHP Genel Başkanlığı döneminde Erdal İnönü’nün danışmanlığını da yaptı. Bu İnönü siyaseti bırakana kadar devam etti.

Tuncay Özkan’ın 1979 yılında katledilen gazeteci Abdi İpekçi suikastı üzerine yaptığı “Abdi İpekçi” adlı belgeseli bulunuyor.

2007 yılında başlattığı ve çoğu ilde gerçekleştirdiği “Cumhuriyet Mitingleri” ile, kurucusu olduğu “Biz Kaç Kişiyiz” hareketini halka anlattı. 2007 seçimleri ardından Biz Kaç Kişiyiz Hareketi’ni başlattı. Bu muhalif harekete bir hafta içinde 1 milyon 350 bin yurttaşımız katıldı.

23 Haziran 2008 tarihinde kurulan Yeni Parti’nin genel başkanı oldu. 2011 genel seçimlerinde İstanbul 1. bölgeden milletvekili adayı oldu fakat seçimlerde tatmin edici oy alamadı.

CHP’de siyaset yapmaya karar veren Tuncay Özkan, CHP’nin Grup Toplantısına katıldı ve kendisine parti rozeti takan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ve parti grubuna teşekkür etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tolga Aşkıner

Tuncay Özkan CHP’nin 18. doğaüstü kurultayında Parti Meclisine (PM)’ye seçilmiştir.

Tuncay Özkan, 23 Eylül 2008 günü Ergenekon soruşturması zarfında gözaltına alındı ve arkasında tutuklandı. Silivri Cezaevinde 6 seneye yakın tutuklu kaldı. 5 Ağustos 2013 günü Silivri’de yapılan yargılamada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 10 Mart 2014 tarihinde duruşma kararıyla tahliye edildi.

Tuncay Özkan’ın Milletvekili bir babanın kızı olan Özlem bayan ile evliliğinden Nazlıcan (d.1993) adında bir kızı vardır. Boşandı. Tuncay Özkan, Mayıs 2014 tarihinde 10 yıldır birlikte olduğu sevgilisi eski model Duygu Dikmenoğlu ile evlendi.

Akşam Gazetesi yazarı Nazım Alpman‘ın 3 Şubat 2003 tarihinde, Tuncay Özkan ile “Entrikalar Savaşı adlı kitabı hakkında yaptığı röportajı:

Bu kitabı neden yazdınız?

– Savaş ölüm çağırmak. Savaşta millet ölecek, bari neden öldüğünü bilmeli. Niçin savaşa girdiğimizi bilmeli. İnsan hayatından daha kıymetli ne var?

Savaşın zaruri olduğunu düşünüyorsunuz.

– Benim araştırmalarım gösteriyor ama, Amerika o kadar ya da böyle bu savaşı mutlaka yapacak. ABD dünya nüfusunun yüzde 6’sını oluşturuyor. Ama dünya ekonomisinin yüzde 67’sine sahip oluyor. Bu saltanatın sürmesi için yeni enerji kaynakları, yeni stratejiler, yeni devlet modelleri ve yeni oluşumların ortaya çıkması gerekiyor.

-Irak’la kalmayacak

Saddam’dan bu değin rahatsızsalar on yıl önce niye devirmediler?

– Yanıtı kitapta var. O süre Saddam devrilseydi demokratik bir rejim gelebilirdi. Lakin bu Amerika’nın işine gelmiyordu. Bu savaş yalnızca Irak’la kalacak bir savaş değil.

Nereleri kapsayacağını öngörüyorsunuz?

– Suudi Arabistan’a geçecek. Sonradan İran’a sıçrayacak. Suriye’yi içine alacak.

Amerika’nın bedensel kazancı konusunda bilgi var mı?

– Bu savaş sonrasındaki on sene içinde bölge petrollerinden elde edeceği gelir beş trilyon dolar olarak açıklandı. Bunu Amerikalılar hesapladı.

Kürt devleti

Türkiye bu savaşta yer almazsa?

– Türkiye ve Suudi Arabistan destek verirse Amerika’nın savaş maliyeti 120 milyar dolar, eğer olmazsa 1 trilyon 100 milyar dolardır. Bunların hepsini Amerikan kaynaklarından alıp kitaba koydum.

Kürdistan’ı telaffuz ettiniz. Türkiye’ye rağmen Kürt devleti kurulabilir mi?

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tansu Sıla Çakır

– Yüzde 100 kurulacak. Bu savaş sonunda mutlaka bir Kürdistan kurulacak, Türkiye buna hazırlıklı olmalı. Zorla yapacaklar bunu!

Bölgedeki Kürt hareketinin kontrolü kimin elinde?

– Muhakkak Amerika’nın. Talabani de Barzani de Amerikasız adım atmıyor. 1992’de Talabani Türk Dışişleri’de gelip konuşmuş, “Amerika ne isterse biz onu yaparız” demiş. Kitaba belgesini koydum.

Kitap “sıcacık”, “fazla sıcacık”, “öyle sıcacık”, “en dar” belgelerden oluşmuş. Kimden ve niye gizli?

– Insanlar öğrenmesin diye. Ahali öğrenirse bu düzenin böyle devam etmesi muhtemel değil. Baylar paşalar istedikleri gibi at oynatamazlar.

Saddam’ın son on yılda yok nükleer, konvansiyonel bir silahlı bile saldırısı olmadı.

– Saddamı’ın çölde tuvaleti bile değil bundan böyle. Tüm anlaşmalara tutarsız olarak ABD ve İngiliz uçakları son on yıldır sürekli olarak bombalıyor. Elektrik trafosunu vuruyor, tankı görürse vuruyor, topu görürse vuruyor.

CIA yalanları

Eğer Irak ABD ve İngiltere kadar böylesine yasa dışı biçimde yıkıma uğratılmasaydı, Saddam Hüseyin tekrar bu değin zinde olabilir miydi?

– Diktatörlerin en büyük güç kaynağı savaşlardır. Irak’ta Saddam’a karşı oluşan muhalefetin yeşermesine bile müsade vermediler. Çocukların başına bombalar yağdırıyorlar. ABD eski dışişleri bakanı Madeline Albright “Evet, 10 binlerce çocuk ölüyor, lakin bunu yapmak zorundayız” diyor. Böyle bir yükümlülük olamaz.

Tuncay Özkan anti-emperyalist mi hâlâ?

– Antiemperyalistim. Savaş karşıtıyım. Gazeteciliğin uluslararası ilkeleri “Gazeteci savaş yanlısı olamaz” der. Uzlaşma kültürünün neferiyim. Ben elime bayrak alarak Kardak Kayalıkları’na dikemem. Elime silah alarak Irak sınırında ya da Bosna’da ateş edemem. Türkiye’ye fazla zarar verecek bir savaşın yanında olamam. Ama yurt savunması laf konusu olduğunda her yurttaş gibi ülkemi savunurum.

Kitapta haritalar var. Saddam’ın füze menzilleri Türkiye’nin yarısını kapsıyor?

– Bunlar CIA‘nın sitesinden alındı. Ben böyle bir şeye alsa inanmıyorum. Füze atmak için rampa gerekir, yok. Uçak gerekir, değil. 300 tane uçağı var yarısı uçamıyor. Kalkan düşürülüyor. Bunların hepsi yalan. Abdullah Gül hükümetinin savaşa aleyhinde duruşunu destekliyorum. Mutlaka desteklenmesi gerekli.

ABD-PKK bağlantısı

Peki bizim ordunun duruşu nasıl?

– Kitapta o da var. Türk Silahlı Kuvvetleri bu savaşın olmaması için elinden ne geldiyse yaptı. Türkiye’nin uğrayacağı tahribatı yazdım.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Terry O'Quinn

Bülent Ecevit, 1991’de Kuzey Irak’ta tampon bölgeye karşısında çıkmış, bu başıboşluk terör örgütü tarafından doldurulur demişti. Dediği de çıkmıştı.

– Türkiye eğer bu savaşta Batılı güçlerin isteklerini yerine getirmezse, tekrar terör batağına girecektir.

Can Dündar Amerikalıların PKK ile temas ettiğini yazdı.

– Doğrudur. Amerika’nın PKK ile görüşmesi yeni değil ancak. Abdullah Öcalan İtalya’da uçağa bindiğinde aşağıya bıraktığı mektup var. Kimle görüşecek, CIA görevlisi iki diplomatla… Yakalanmadan sekiz ay önce Öcalan’la Amerikalı senatör görüştü. Türk basınında çıkan fotoğrafları o senatör getirdi.

Çalıştığı Gazeteler
1981-1984: Rüzgârlı Cadde
1984-1988: Hürgün
1988-1993: Cumhuriyet
1998-2001: Radikal
2001-2002: Uyruk
2003: Akşam

Çalıştığı TV Kanallar
1993-1995: Show TV
1995-2002: Kanal D
2002-2003: Show TV
2003: Skytürk (kısa bir zaman)
2004-2008: Kanaltürk
2008-2009: Kanal Biz
2009: Show TV (kısa bir vakit)

Bünyesindeki medya kuruluşları
Gazete
2004-2008: TV Guide

Televizyon
2004-2008: Kanaltürk (Akın İpek’e sattı.)
2005-2008: Eurotürk
2008-2009: Kanal Biz (Ömer Kapaklı’ya sattı.)

Tuncay Özkan’ın yayınlanan eserleri şunlardır:
• 50 Trilyonunuz Çalındı. Hayali İhracat Öyküsü.Kıyamet Mahkemesi (Şubat 1993)
Çetin Emeç Suikastı: “Öldürün O Gazeteciyi” (Ağustos 1994)
• Uğur Mumcu Suikastı: “Suikast Raporu 93/96” (Nisan 1996)
• Bir Gizli Servisin Tarihi (Aralık 1996)
• Örtülü Tahsis Yolsuzlukları: Parsadan Hikayesi (Temmuz 1996)
Abdullah Öcalan’ın yakalanışı: Işlem (Şubat 2000)
• Bush ve Saddam’ın Gölgesinde Entrikalar Savaşı (Ocak 2003)
• Ulusal İstihbarat Teşkilatı-MİT’in Bakımlı Tarihi (Kasım 2003)
CIA Kürtleri-Kürt Devletinin Dar Tarihi (Mart 2004)
• Abdullah Öcalan Neden Verildi? Nasıl Yakalandı? Ne Olacak? (Temmuz 2005)
• Yaraya Tuz Bastım ‘Ermeni Soykırımı…’ (Nisan 2007)

Tutuklandıktan daha sonra yayınlanan eserleri şunlardır:
• Ergenekon Kitaplığı 1-Danıştay Cinayeti/Cumhuriyet’e Saldırı (Mayıs 2009)
• Ergenekon Kitaplığı 2-Bir Casusun İftiraları-Tuncay Güney Hakkında Her Şey (Temmuz 2009)
• Ergenekon Kitaplığı 3- Ergenekon: Çook Dar Örgüt Nasıl Kurulur? (Kasım 2009)
• Zorbalığın Pençesinde: Silivri Günlüğü (Mart 2011)
• Hapiste Yatacak Olana Öğütler (Ekim 2011)
• Anne Hiç Canım Acımadı (2012)
• Ötekiler (Kasım 2013)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı