T

Toprak Sergen

Toprak Sergen Biyografisi

Toprak Sergen, 1 Ocak 1970 tarihinde Ankara’da doğdu. Usta Semih Sergen‘in oğlu, Usta Burak Sergen’in kardeşidir. İlkokul beşinci sınıfta iken Radyo Çocuk Kulübü’nün sınavına girdi ve kazandı. Arkasından orada çalışmaya başladı. 3 yıl Kayseri‘de Kayseri Koleji’nde yatılı okuduğu sıralarda tiyatroya ara verdi. sonradan Ankara‘ya döndü ve Radyo Çocuk Kulübü’ne devam etti. Daha Sonra konservatuar sınavlarına girdi ve birinci basamak sınavını bile kazanamadı. Aynı sene, Ankara Üniversitesi, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ni birincilikle kazandı. Okulu birincilikle bitirdi. Yine üniversite sınavına girdi ve 3 sene Milletlerarası İlişkiler okudu. Sonra tiyatroya oyunculuk bölümüne geçti ve 4 sene oyunculuk okudu. Orayı bitirdiğinde 4 yıl Tiyatro Yönetmenliği Bölümü’nde okudu. 19 yaşında, Radyo Tiyatro Kulübü’nün idareciliğini yapmaya başladı.
Orta son sınıftayken seslendirmelere başladı. Öyle fazla dizi ve filmde seslendirme yaptı.

Devlet tiyatrosu sınavına kız arkadaşı giriyordu. Sınava beraber gidince onu da giriyor zannettiler ve böylece sınava girmiş oldu. Sınavı kazanarak Devlet Tiyatrosu sanatçısı oldu. Ve Trabzon Devlet Tiyatrosunda göreve başladı. Orada kısa bir süre sadece 6 ay çalışabildi. Trabzon’dayken Türkiye’nin birincil özel radyosunun Genel Yayınlama Yönetmenliği’ni yaparken hem hafta sonları uçakla İstanbul’a gelerek Best FM’de program yapıyordu. Sonra İstanbul’a geldi.

TRT‘de radyo sunuculuğu, tv program yapımcılığı gibi görevlerde bulundu. Bir Takım özel tiyatrolarda çalıştı. Televizyon reklam filmlerinde, kliplerde ve sabahleyin kuşağı, yarışma programlarında yer aldı, seslendirme çalışmaları yapıyor. “Albüm” adında bir müzik albümü de çıkardı.

1998 yılında Kara Harp Okulu’nda kısa dönem askerlik yaptı. Dağıtılmış müsabaka programları yaptı. Bayan ve çocuklara karşın bir çok yarışma sundu.

“He-man”, “Voltran” gibi çizgi fiTom Cruise, Brad Pitt, Matt Dillon, Val Kilmer, James Dean, Tony Curtis, John Travolta gibi ünlüleri seslendirdi filmlerde.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tunç Oral

1989-1992 yılları arası amatör bir rock grubunda vokalistlik yaptı.

2004 yılında ATV.de yayınlanan “Ünlüler Çiftliği” adlı yarışmada birinci oldu. Kasım 2004 yılında yapılan sunuculuğunu Seray Sever’in yaptığı “Ünlüler Çiftliği” yarışmasına katıldı. Toprak Sergen’in birinci olduğu bu yarışmaya; Toprak Sergen, İsmet Özhan, Ali Güven, Banu Alkan, Güllü (şarkıcı), Ceylan, Ferhat Güzel, Hilal Cebeci, Tuğba Altıntop, Ali Atik katıldı.

“Talih Kasası” adlı bir bilgi yarışması sundu.

Toprak Sergen’in Kaş’ta işletmeciliğini yaptığı bir oteli vardı, dört yıl butik otel işletmeciliği yaptı. Keza Toprak Sergen, bir su altı dalgıcıdır. 2013 yılında Dalyan’a tabi Eskiköy’de bir çiftlikte yaşamaktadır.

Ekranlardan uzaktan kaldığı sürede, internet üzerinden yayınlama yapan “herşey.tv.tr”yi kurmuş, olağanüstü bir izleyici kitlesine ulaşmış.

Ödülleri :
2001 – “Kırık Zar” Filmi ile Avşa Film Festivali, En İyi erkek Oyuncu Ödülü.
2000 – “Ay Işığında Saklıdır” filmi ile İletişim Fakültesi, En İyi Erkek Oyuncu ödülü.
2000 – “Aşkın Dağlarda Gezer” dizisi ile Magazin Gazetecileri Derneğinden, En İyi Dizi ödülü.

Filmleri :
2012 – Sen Kimsin
2010 – Palavracı Yabancı
2006 – Gelin
2005 – Düşler ve Gerçekler
2002 – İçerideki
2002 – Romantik
2002 – Kurşun Asker
2001 – Avcı
2000 – Şan Tutkusu
2000 – Kırık Zar
2000 – Gelinlik Kız
2000 – Zümrüt / Gözlerim Aklına Gelirse
2000 – Dedelerimi Evlendirirken
2000 – Gözlerin Aklıma Gelirse
1999 – Kara Kentin Çocukları
1999 – Baba
1999 – Aşkın Dağlarda Gezer
1998 – Her şey Oğlum İçin
1997 – Öldürme Üzerine Küçük Bir Film
1997 – Baba Evi
1997 – Sırtımdan Vuruldum
1996 – Ay Işığında Saklıdır
1996 – Kara Melek
1995 – Melek Apartmanı
1995 – Bizim Aile
1994 – Daha Sonra Görmeler

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tayfun Güneyer
Arananlar:
toprak sergen abisi

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı