T

Tuğba Özerk

Tuğba Özerk Biyografisi

Sezen Aksu tarafından keşfedilen, Ege ve Deniz Seki gibi başarılı sanatçılara yaptığı geri vokallerle adından laf ettiren ve de 2002 yılında çıkarttığı ilk solo albümü Dün Gibi ile müzik listelerine hızlı bir antre yapan Türk pop müziği sanatçısı, laf yazarı ve de besteci.
Tuğba Özerk, 4 Haziran 1980 tarihinde, İzmir‘de Tahir Seçkin Kapani ve Günay Kapani çiftinin kızı olarak dünyaya geldi. Melih Özakat ve Özel Çakabey okullarında okuyan Özerk, ortaokulu bitirmesinin ardındaki müzik eğitimi edinmek üzere konservatura katıldı.

Az Önce 7 yaşındayken TRT ve İzmir Devlet Konservatuarları‘nda yer alan çocuk korolarında eğitim almaya başlayan Özerk, 11 yaşındayken meşhur usta Sezen Aksu tarafından keşfedildi. 1992 yılında Sezen Aksu’yla beraber ilk geri vokal çalışmasına imza atan Özerk, bir yandan okuluna devam ederken bir yandan da Aksu ile beraber vokal çalışmalarını sürdürüyordu.

Aksu ile beraber 2002 yılında TRT’de yayınlanan bir müzik programına katılan Özerk, burada solo seslendirdiği bir şarkı ve Aksu’ya yaptığı geri vokaller ilede Büyük Yetenek ünvanını aldı. Eğitim hayatının sona ermesinin ardından istanbul’a taşınan genç usta, burada arasında Ege (şarkıcı) ve Deniz Seki gibi ünlü isimlerin yer aldığı pek fazla sanatçıya geri vokal olarak albümlerinde eşlik etti.

Tuğba Özerk’în ilk solo albümü olan Dün Gibi, 2003 yılında piyasaya çıktı. Müzik listelerine Aşk Yarası adlı açılış şarkısı ile bir göstermelik giriş yapan albümün arkasında gelen oyunculuk tekliflerini değerlendiren genç sanatçı, ATV’de yayınlanan Böyle Mi Olacaktı adlı T.V. dizisinde de bir yıla yakın bir vakit rol aldı.

Özerk’in ikinci albümü, 2005 yılında piyasaya meydana çıkan Tuğba Özerk oldu. İlk albümünde sadece bir adet bestesi yer alan genç ressam, kendi adını taşıyan ikinci albümünde ise kendi bestelerini ağırlıklı olarak kullandı. Albümün çıkış şarkısı olan ve Nazan Öncel imzasını yaşıyan Lo Lo Lo, listelerin en üst sıralarına yerleşirken, sanatçıya da Altın Kelebek ödülü kazandırdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tolga Savacı

İkinci albümünün piyasaya çıkmasının arkasından iki yıllık bir suskunluk dönemi yaşayan Özerk, 2007 yılında üçüncü albümü olan Yıkıldı Duvarlarım ile listelere hızlı bir dönüşte bulundu. Albümde bulunan ve kendi bestesi olan Acı Anılar adlı şarkıya klip çeken Özerk, böylece şarkıcı kimliği değin besteci kimliğiyle de anılmaya başladı.

Tuğba Özerk‘in, Erhan Sancak prodüktörlüğünde hazırlanan Aşkın Her Hali adlı albümü 2009 yılında piyasaya çıktı. Avrupa Müzik etiketi ile yayınlanan albümdeki şarkıların dokuzunun söz ve müziğini kendisi hazırlayan Özerk, bu albümün birincil video klibini Bitter Çikolata adlı şarkısına çekti.

Evlilikleri :
1.eşi: 2006 yılında Erhan Kanioğlu ile evlendi. 2008 yılında boşandı.
2.eşi: 2016 yılının Ağustos ayında Altan Nuh ile evlendi. Aralık ayında boşanma kararı aldı.

Ödülleri :
2006 – 33.Altın Kelebek Ödül Töreni – Umut Vaad eden Genç Yıldız
2008 – 14.Siyaset Dergisi Ödülleri -Yılın Sanatçısı
2012 – İstanbul Kültür Üniversitesi – Yılın Şarkısı (Aklımda Sen Varsın)
2012 – Sütçü İmam Üniversitesi – Radyo ve Müzik Kanalları’nda En Fazla Çalan Sanatçı
2014 – İstanbul Gelişim Üniversitesi Medya Ödülleri – En İyi Cover (Basit Değil)
2014 – Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi – En İyi Bayan Pop Sanatçısı
2016 – Mersin Altın Palmiye Ödülleri – Yılın Albümü (Benzer Semtin Çocukları)

Albümleri :
2002 – Dün Gibi
2005 – Tuğba Özerk
2007 – Yıkıldı Duvarlarım
2009 – Aşkın Her Hali
2010 – Armağan
2011 – Aklımda Sen Varsın
2012 – Kolay Değil
2014 – Derin Darbe
2015 – Bu Gece
2016 – Aynı Semtin Çocukları

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu:
2015 – Can Tertip (Gülden) (Sinema Filmi)
2011 – Dinle Sevgili 1. Sezon (TV Dizisi)
2011 – Akasya Durağı 4. Sezon (TV Dizisi)
2005 – Çat Kapı (Misafir Oyuncu) (TV Dizisi)
1997 – Böyle mi Olacaktı (Orkide)(TV Dizisi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tayanç Ayaydın
Arananlar:
Tuğba özerk photos

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı